Ar universitetui reikia universiteto?

Ar universitetui reikia universiteto?

Ar uni­ver­si­te­tui rei­kia uni­ver­si­te­to?

Vla­das VER­TE­LIS

Ar žlugs Šiaulių universitetas (ŠU)  - jau ne retorinis klausimas.

Šiau­lių uni­ver­si­te­tas – pres­ti­ži­nė re­gio­no aukš­to­ji mo­kyk­la, švie­ti­mo, moks­lo, kul­tū­ros ži­di­nys, in­te­li­gen­ti­jos kal­vė.

Dar – stam­biau­sia re­gio­no įmo­nė, di­džiau­sias darb­da­vys, eli­ti­nio jau­ni­mo trau­kos cent­ras.

To­kia ži­nia (kaip už­si­kir­tu­si plokš­te­lė) tu­rėjo bū­ti su­ka­ma vi­sais ka­na­lais – ži­niask­lai­do­je, su­si­ti­ki­muo­se su moks­lei­viais ir pe­da­go­gais, pla­ka­tuo­se.

Ir jo­kios iro­ni­jos ar ne­tie­sos, nes kas ga­li gin­čy­tis, jog uni­ver­si­te­tas yra uni­ka­li struk­tū­ra, vie­ni­jan­ti įvai­riau­sių sri­čių moks­lo žmo­nes, su­bu­rian­ti tūks­tan­čius jau­nų žmo­nių, or­ga­ni­zuo­jan­ti veik­las, ku­rių pa­va­di­ni­mus iš­gul­dy­ti reik­tų jau­čio odos.

Uni­ver­si­te­tas tu­ri kuo di­džiuo­tis, ką pa­sa­ky­ti, pa­siū­ly­ti. Ta­čiau pa­sku­ti­niai­siais me­tais iš ten sklin­da vie­na įstrin­gan­ti ži­nia: ry­toj gal dar ne­nu­mir­si­me.

Šiau­lių uni­ver­si­te­to mir­ties pra­na­šų pa­kan­ka ir Vil­niu­je. Per­nai prieš pat priė­mi­mo į uni­ver­si­te­tus va­jų švie­ti­mo ir moks­lo mi­nist­ras iš­trans­lia­vo nau­jie­ną, kad ŠU ga­li bū­ti nea­tes­tuo­tas.

Ir šie­met Vil­niaus ži­niask­lai­da jau tri­mi­tuo­ja mū­sų uni­ver­si­te­to lai­do­tu­ves.

„Sun­kiau­si lai­kai, ma­nau, atė­jo Šiau­lių uni­ver­si­te­tui. Ir, ko ge­ro, jau ne­tru­kus kils klau­si­mas, ar Šiau­liams ap­skri­tai lem­ta tu­rė­ti uni­ver­si­te­tą“, – ci­tuo­ja­mas Lie­tu­vos aukš­tų­jų mo­kyk­lų aso­cia­ci­jos bend­ra­jam priė­mi­mui or­ga­ni­zuo­ti Pra­nas Ži­liu­kas.

Ką tie žo­džiai reiš­kia šių me­tų abi­tu­rien­tams, jų tė­vams? Vi­sur ki­tur – tik ne į Šiau­lius.

Šiau­lių uni­ver­si­te­tui vėl skam­bi­na­ma lai­do­tu­vių var­pais.

„Mes vis dėlto dar ma­no­me, kad šios lem­ties tu­rė­tu­me iš­veng­ti“, – ci­tuo­ja­mas ir ŠU lai­ki­na­sis rek­to­rius Do­na­tas Jur­gai­tis, ne­pir­mą­kart sklei­džian­tis ži­nias, pa­de­dan­čias min­tims pa­kly­dė­lėms su­si­dė­lio­ti į la­bai ne­links­mą is­to­ri­jos pa­bai­gą.

To­dėl jau rei­kia kal­bė­ti ne tik apie ŠU vie­šų­jų ry­šių fias­ko, bet ir apie vis stip­rė­jan­čią nuo­mo­nę, kad uni­ver­si­te­to la­biau­siai rei­kia re­gio­nui (ir Šiau­liams), o ne uni­ver­si­te­tui pa­čiam sa­vęs. Lyg ir sa­vęs nai­ki­ni­mo sind­ro­mas.

Uni­ver­si­te­to bend­ruo­me­nei ir pir­miau­sia spren­di­mų ga­lią tu­rin­čiam eli­tui – sto­ko­jan­čiam stu­den­tų, bet ne pro­fe­so­rių – reik­tų paieš­ko­ti at­sa­ky­mų į klau­si­mus, ku­rie pra­de­da­mi žo­de­liais kas ir ko­dėl?

Ko­dėl taip at­si­ti­ko, kad pa­sku­ti­nių­jų ke­le­rių (le­mia­mų) me­tų lai­ko­tar­pis įvar­di­ja­mas kaip stag­na­ci­ja? Ko­dėl rek­to­riu­mi neiš­rink­tas am­bi­cin­gas fi­lo­so­fas Gin­tau­tas Ma­žei­kis, nors jau ta­da bu­vo aiš­ku, jog įstai­gai rei­kia švie­žio krau­jo: idė­jų, šiuo­lai­ki­nės va­dy­bos, bend­ruo­me­nės kon­so­li­da­ci­jos, o ne gau­saus bū­rio in­di­vi­dua­lis­tų?

Kas bal­sa­vo už stag­na­ci­ją? Ko­dėl vi­suo­se ša­lies kam­pe­liuo­se ŠU aso­ci­juo­ja­si su kad­ri­liais Tai­lan­de ar chi­ro­man­ti­jos stu­di­jo­mis? Kas tų ne­są­mo­nių su­ma­ny­to­jai?

Dar – ko­dėl žlu­go Moks­lo tech­no­lo­gi­jų par­kas, kas bu­vo jo „pra­mu­ši­nė­to­jai“ ir kiek mi­li­jo­nų vals­ty­bei ir uni­ver­si­te­tui kai­na­vo gal­būt ne­vy­ku­si idė­ja ar su­žlug­dy­tas rei­ka­las?

Ko­dėl bū­rys dės­ty­to­jų, ta­pu­sių ne­be­rei­ka­lin­gais ŠU, ki­tuo­se ša­lies uni­ver­si­te­tuo­se ir moks­lo ins­ti­tu­tuo­se prii­ma­mi iš­skės­to­mis ran­ko­mis?

Ko­dėl iki šiol ŠU ne­tu­ri sta­tu­to, o „skęs­tan­čiam lai­vui“ va­do­vau­ja lai­ki­na­sis ka­pi­to­nas?

Kur ta dar­bin­ga, am­bi­cin­ga ko­man­da, tu­rin­ti ne­leis­ti uni­ver­si­te­tui žlug­ti?

Ar ta ko­man­da, ku­ri uni­ver­si­te­tui ir jo pa­da­li­niams va­do­va­vo ir te­be­va­do­vau­ja, dėl įstai­gos nu­va­ry­mo prie bank­ro­to ri­bos jau­čia at­sa­ko­my­bę ne tik prieš sa­vo au­to­no­mi­nę bend­ruo­me­nę, bet ir prieš re­gio­no (ir Šiau­lių) vi­suo­me­nę?

Uni­ver­si­te­to ­žlug­i­mas pir­miau­sia Šiau­liams ga­ran­tuo­ja dar di­des­nę dva­si­nę pro­vin­ci­ją, dar la­biau iš­tuš­tė­ju­sias gat­ves, o Šiau­lius, kaip re­gio­no cent­rą, ta­da ge­riau­siai rep­re­zen­tuo­tų Res­pub­li­ki­nė Šiau­lių li­go­ni­nė ir Apsk­ri­ties vy­riau­sia­sis po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tas.

Skai­tant vie­šuo­sius pa­si­sa­ky­mus uni­ver­si­te­to per­tvar­kos te­ma su­si­da­ro įspū­dis, kad žmo­nės iš ša­lies tu­ri dau­giau idė­jų, ne­gu ar­mi­ja moks­lų dak­ta­rų.

Skės­čio­ja­ma ran­ko­mis: nė­ra stu­den­tų, pjau­na ki­tų uni­ver­si­te­tų lo­bis­tai, akies ne­tu­ri mi­nis­te­ri­ja.

Pa­mirš­ta­ma, kad ir per sunk­me­tį yra ana­lo­giš­kų švie­ti­mo įstai­gų, ku­rios ne tik, kad ne­su­sit­rau­kė, bet ir pa­di­dė­jo.

To­dėl ir ky­la klau­si­mas, ar uni­ver­si­te­tui rei­kia uni­ver­si­te­to?