Siūlo keisti trijų gatvių pavadinimus

Artūro STAPONKAUS nuotr.
D. Griškevičius piktinasi, kad V. Montvilos gatvė iki šiol prie Sukilėlių kalnelio.
Šiaulių miesto savivaldybės Gatvių bei visuomeninių objektų, esančių Šiaulių mieste, pavadinimų parinkimo komisija nusprendė teikti miesto tarybai pakeisti trijų miesto gatvių, pavadintų rezonansinių sovietmečio kultūros veikėjų vardais.

Prieš kelis metus miesto Taryba jau pakeitė Čkalovo ir Margytės gatvių pavadinimus.

„Tačiau 30 nepriklausomybės metais mūsų gatvėse vis dar galima išvysti Liudo Giros, Petro Cvirkos ir Salomėjos Nėries vardo gatvių pavadinimus, kurių biografijose visada išliks faktas, jog jie vyko į Maskvą Lietuvai „Stalino saulės parvežti“. Taip pat ir Vytauto Montvilos, kuris savo kūriniuose šlovino komunistinę valdžią ir smerkė Lietuvos praeitį“, – sakė miesto mero pavaduotojas Domas Griškevičius.

Gatvių bei visuomeninių objektų, esančių Šiaulių mieste, pavadinimų parinkimo komisija, išnagrinėjo Šiaulių miesto Tarybos nario, istoriko Malik Agamalijev pasiūlymą keisti keturių gatvių pavadinimus: L. Giros, S. Nėries, V. Montvilos ir P. Cvirkos. Jas siūlyta pavadinti keturių nepriklausomybės akto signatarų, gyvenusių Šiauliuose, pavardėmis.

Komisija nusprendė L.Giros gatvės pavadinimą keisti į Žemkalnio. Tai vietovardis, kuriuo ši gatvė buvo pavadinta nuo 1928 iki 1948 metų.

V.Motvilos gatvės pavadinimą komisija rekomenduos Tarybai keisti į Karolio Reisono – garsaus architekto, inžinieriaus, kuris rūpinosi po Pirmojo pasaulinio karo sugriauto Šiaulių miesto atstatymu ir infrastruktūros plėtra. Jis suprojektavo Šiaulių dramos teatrą, Nepriklausomybės paminklą Sukilėlių kalnelyje, Venclauckių namus.

„Ateina genijai ir vėl išnyksta, atėjo Leninas visiem laikams“, – turbūt daugelis sovietmetį pergyvenusių žmonių žino šias eilutes. Šių eilučių autorius – Vytautas Montvila. Kaip niekur nieko šiandien puikuojasi šalia Sukilėlių kalnelio“, – piktinosi D. Griškevičius.

Atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro pateiktas išvadas dėl P. Cvirkos aktyvaus kolaboravimo su okupacinės sovietinės valdžios struktūromis komisija nusprendė P. Cvirkos gatvės pavadinimą keisti į Algirdo Juliaus Greimo, pasaulinio pripažinimo sulaukusio semiotiko, Paryžiaus semiotikos mokyklos įkūrėjo, vieno iš kultūros almanacho „Varpai“ leidimo iniciatorius, vardu.

Komisija nusprendė šiuo metu nerekomenduoti keisti poetės S. Nėries gatvės pavadinimo. Nepaisant poetės vaidmens 1940 metų istoriniuose įvykiuose, vertinamas jos kultūrinis indėlis bei atsižvelgta į tai, kad iki šiol yra daug įvairių nuomonių apie jos ištikimumą tuometiniam okupaciniam režimui.

D. Griškevičius aiškino, kad gyventojų adresas Registrų centre bus pakeistas automatiškai ir jiems papildomai tai nekainuos. Komisija rekomenduoja Tarybai gavus namų gyventojų prašymus kompensuoti iki 30 eurų patirtų išlaidų už pavadinimų lentelių prie namų keitimą.

Vicemeras paaiškino, kad atsisakyta pervadinti gatves signatarų vardais, nes norėta išvengti galimo antagonizmo. Be to, signatarų vardais turėtų būti pavadinamos gatvės, esančios viena kitos ir miesto centre.