Šimtas Universioteto rektoriaus dienų

Šimtas Universioteto rektoriaus dienų

Šimtas Universiteto rektoriaus dienų

Kovo 12 dieną sukako šimtas dienų, kai profesorius Vidas Lauruška buvo išrinktas Šiaulių universiteto rektoriumi.

Ta proga surengtoje spaudos konferencijoje V. Lauruška savo įspūdžius vertino dvejopai, vaišindamas šimtu rūgščių ir saldžių saldainių.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Viltys ir tikrovė

ŠU rektorius V. Lauruška, pradėdamas spaudos konferenciją, prisipažino, kad vilčių turėjo kitokių, nesitikėjo, kad bus taip sudėtinga ir jog nepakaks laiko nuo 8 iki 17 valandos, kad teks patirti ir nemigos, ir neigiamų reakcijų.

Rektoriaus darbai prasidėjo nuo pažinties su vietos ir Vilniaus valdžia. Po to ėmėsi struktūrinių pakeitimų, kurie ne visiems patiko. Dauguma mokslo centrų, kurių per 10, tapo tiesiogiai pavaldūs fakultetams, sujungtos finansų ir ekonomikos bei viešųjų pirkimų tarnybos.

„Nei pakartas, nei paleistas“

V. Lauruškos buvo klausiama nuomonės apie Aukštojo mokslo projektą, kuris akademinėje visuomenėje sukėlė nemažai įtampų.

Pasak rektoriaus, nerimą kelia tai, kad viskas suvedama tik į universitetų valdymą, per mažai dėmesio kreipiama studijų kokybei ir naujoms programoms.

Daug ginčijamasi dėl universitetų turto, nes jį valdyti siekia valstybė, nors kai kurie pastatai pirkti už universitetų uždirbtas lėšas. Universitetai ir nuosavus pastatus valdo patikėjimo teise ir negali laisvai jais disponuoti. Rektorių konferencija vis dar siekia, kad naujai įsigytas turtas taptu visateise universitetų nuosavybe. Todėl, pasak rektoriaus, kol kas šis įstatymas nei pakartas, nei paleistas.

Užsiminta ir apie ŠU akademinį miestelį, apie kurį kalbos kurį laiką buvo aprimusios. Jeigu universitetas galėtų laisvai disponuoti savo turtu, kai kuriuos pastatus parduotų ir už gautus pinigus statytų ŠU miestelį. V. Lauruška nesakė, kur tas miestelis galėtų atsirasti. Tik ne Aleksandrijoje, nes sklypo savininkė atsisakė dovanoti žadėtos žemės, kol valstybė taip elgiasi su nekilnojamuoju universitetų turtu.

Parkui kvepia bankrotas

Kalbėta ir apie Mokslo bei technologijų parką, kuris turi du milijonus litų skolos. Prašyta Vyriausybė pagalbos, bet ji atsakyta. Pareikšta, kad parko likimas — šios viešosios įstaigos steigėjų rūpestis. Greičiausiai teks skelbti bankrotą, o su Vyriausybe bylinėtis dėl pastatų.

Prastėja finansinė situacija

V. Lauruška daug kalbėjo apie finansus. Studentų, kurių dabar 11 tūkstančių, nedaugėja, o išlaidų dėl algų didinimo, dėl brangstančių resursų vis daugiau. Tačiau Vyriausybė neleidžia didinti įmokų už studijas.

Pinigų skiriama tik už valstybės finansuojamas vietas, tai yra maždaug 4000 studentų išlaikyti ir dėstytojams apmokėti. Didesnę pusę lėšų tenka užsidirbti.

Nemažas galvos skausmas — bendrabučių remontai. Pavyzdžiui, pirmojo bendrabučio remontui reikia kelių milijonų, o skirta beveik pusė milijono ketvirtajam bendrabučiui remontuoti.

DUONA: Per šimtą vadovavimo dienų Šiaulių universitetui profesorius Vidas Lauruška patyrė, kad rektoriaus duona kartais su stora pluta.

Jono TAMULIO nuotr.

IŠNAŠA

Pradėdamas rektoriauti profesorius Vidas Lauruška nesitikėjo, kad teks susidurti su tiek problemų.