Šilumos kainos jau laužo kaulus

Šilumos kainos jau laužo kaulus

Šilumos kainos jau laužo kaulus

Nors žiemos šalčiai dar neužklupo, šiauliečiai moka gerokai „pariebėjusias“ sąskaitas už šilumą ir neramiai laukia šalčių.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Kainos šuolis — per 60 procentų

2007 metų lapkritį už šilumops energijos kilovatvalandę šiauliečiai mokėjo vidutiniškai 14 centų. Gruodį įkainis buvo padidintas iki 16 centų. O šių metų lapkritį įsigaliojo nauja šilumos kaina, kurią, nors ir prieštaraujant miesto valdžiai, patvirtino Valstybinė energetikos ir kainų kontrolės komisija. Dabar už kilovatvalandę tenka mokėti po 25,73 cento (be 5 procentų PVM). Šiluma pabrango 61 procentu. Jau girdėti kalbų, kad ateityje Šiauliuose šiluma gali būti pabranginta dar 30 procentų.

Kainų šokiai

„Šiaulių kraštas“ atliko nedidelę apklausą, kiek žmonės mokėjo už šildymą (be karšto vandens ir “gyvatuko“ mokesčio).

Vaizdas labai kontrastingas. Sunku paaiškinti, kodėl 70-90 kvadratinių metrų bute gyventantys už šildymą sumokėjo apie 320 litų, o 52 kvadratų bute — 317 litų.

Šiaulietis S. už dviejų kambarių buto šildymą sumokėjo 299 litus, ponia R. už 50 kvadratų buto šildymą — 235 litus. Pernai šio buto šildymas atsieidavo vidutiniškai po 150— 160 litų per mėnesį.

Kita šiaulietė, gyvenanti 75 kvadratų bute, už šildymą sumokėjo 226 litus, o netoliese gyvenanti kaimynė už 40 kvadratinių metrų butą — 182 litus. 55 kvadratinių metrų bute gyvenanti moteris už šilumą turėjo sumokėti 220 litų ir taip toliau.

Žmonės neramiai laukia ateinančių mėnesių, nes žiema dar tik prasideda.

„Šiaulių energijos“ specialistai teigia, kad lapkričio temperatūra buvo šiek tiek žemesnė nei pernykščio, todėl šilumos sąnaudos padidėjo. Bet gyventojai stebisi, kad, esant beveik pliusinei temperatūrai, už šilumą reikia mokėti tiek daug.

Kontrastų priežastys

Šilumininkai teigia, kad šilumos kaina priklauso nuo labai daug faktorių. Namai yra skirstomi į kelias kategorijas pagal statybos laiką, šilumos taupymo priemones.

Kiek reikės mokėti už šildymą, priklauso nuo sienų šiluminės varžos, langų, lauko durų, šilumos punkto būklės, oro temperatūros, vėjo ir daugelio kitų faktorių. Mieste yra nemažai daugiabučių, kurie vadinami „kiaurais“, ir kosmetinės priemonės čia nebepadės.

Sausį „Šiaulių energija“ pamėgins nustatyti šildymo sąskaitas — rekordininkes. Tačiau jau dabar žinoma, kad yra sąskaitų, kur už šildymą reikia mokėti per 500 litų, nors iki šiol būdavo mokama vidutiniškai po 270 litų.

Gyventojams kyla neaiškumų

Vilniaus gatvės 235-ojo namo gyventojai skundėsi, kad jie gavo sąskaitas už šildymą, kur atsirado nauja eilutė: „bendro naudojimo patalpų šildymas“. “Anksčiau tokio mokesčio nebuvo“, — sakė redakcijai paskambinęs šio namo gyventojas.

Rimantas Lazdynas, „Šiaulių energijos“ atstovas, paaiškino, jog jokios naujienos čia nėra. Tuose namuose, kuriuose yra įsikūrusios įmonės, šildymo kaina skaičiuojama skirtingai, nes įmonės už šilumą moka didesnį PVM. Naująja eilute siekta išskirti, kiek kainuoja laiptinės ar kitų bendro naudojimo patalpų šildymas, kad gyventojai žinotų. Tiesa, R. Lazdynas pripažino, kad taip elgiamasi ne visuose namuose.

Gyventojai klausia, kaip namuose reguliuojama šiluma.

„Šiaulių energija“ Šiauliuose ir rajone administruoja 1109 daugiabučius namus. Didesnė namų pusė turi automatizuotus šilumos punktus, kurie valdomi iš įmonės dispečerinės. Kituose namuose šiluma reguliuojama rankiniu būdu.

Tačiau yra nustatyta pradinė šiluma, patenkanti į namą. Ji turi būti 18 laipsnių. Yra namų, kurie temperatūrą šiek tiek sumažina, retai kas didina.

SĄSKAITOS: Nors šį sezoną radiatoriai nė kiek nepašiltėjo, rankas degina sąskaitos už šildymą.

Jono TAMULIO nuotr.