
Naujausios
Manipuliacijos informacija apie šilumos kainą
Nuo vasario 1 dienos Šiauliuose centralizuotos šilumos vartotojai už šilumą mokės 6,84 ct/kWh. Esą šiluma mieste pinga ir yra mažiausia tarp penkių šalies didmiesčių: Panevėžyje ir Klaipėdoje brangesnė apie 0,5 cento, o Vilniuje ir Kaune – apie 1,5 cento.
Šią žinią paskelbė ir Šiaulių miesto savivaldybė, socialiniuose tinkluose ja pasididžiavo ir miesto meras Artūras Visockas.
Tik šiauliečiai, pasižiūrėję praėjusių metų sąskaitas, sumažėjimo nemato, nors pernai žiema ir buvo šaltesnė. Greičiausiai taip yra todėl, kad iš esmės „Šiaulių energijos“ teikiama šiluma, palyginti su 2024 metais, yra brangesnė. Praėjusių metų vasarį ji kainavo 6,45 ct/kWh. Dar praėjusių metų lapkričio mėnesį šilumos įkainis siekė 6,25 ct/kWh, tačiau gruodį jau gerokai padidėjo.
Už šių metų sausį gavę šilumos sąskaitas gyventojai turėtų pajausti nemalonų pokytį – sausį šilumos kaina pakilo dar labiau – iki 6,96 ct/kWh. Tiesa, vasarį šilumos įkainis sumažėjo 0,12 cento. Nors sausį šiluma gerokai pabrango ir tik vasarį nežymiai atpigo, buvo viešai išpūstas nuomonės formavimo burbulas apie mažėjančią šilumos kainą.
Šiaulių miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą, kad AB „Šiaulių energija“ šilumos kaina turi būti diferencijuota Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono vartotojams. Gruodį Šiaulių miesto savivaldybės taryba nustatė koreguotą diferencijuotą pajamų lygį, pagal kurį apskaičiuojama bendrovės šilumos kaina Šiaulių miesto centralizuotai tiekiamos šilumos vartotojams. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba konstatavo, kad pajamų lygis nustatytas tinkamai.
Šis diferencijavimas nenudžiugino Šiaulių rajono gyventojų. Jiems šiluma pabrango daugiau nei 9 procentais – nuo 6,45 iki 7,04 ct/kWh.
Iš pelno rezervų, užuot rėmę sportą, šilumos kainą mažintų
Socialiniuose tinkluose pasklido žinia, kad „Šiaulių energija“, gyvenanti iš gyventojų mokesčių už tiekiamą šilumą, skiria nemažai lėšų remti krepšinio klubą „Šiauliai“ ir futbolo akademiją „Šiauliai“.
Įmonės atstovė žiniasklaidai Agnė Valiulytė patvirtino, kad „Šiaulių energija“ 2024 metais iš viso paramai skyrė 91 300 eurų. Krepšinio klubui „Šiauliai“ skirta suma – 65 000 eurų, futbolo akademijai „Šiauliai“ – 12 000 eurų suma. Nereikia pamiršti, kad šimtatūkstantines lėšas šių organizacijų veikloms skiria Šiaulių miesto savivaldybė.
Nors Savivaldybė už tokią paramą įmones atleidžia nuo nekilnojamojo ir žemės mokesčių, o atleidimo suma sudaro apie pusę paramos sumos, „Šiaulių energija“ tokios lengvatos Savivaldybės neprašė.
„Bendrovės paramai skiriamų lėšų dydį nustato bendrovės visuotinis akcininkų susirinkimas. Parama iš esmės panaudojama visuomenės labui. Mokesčių lengvatos mažina savivaldos biudžeto lėšas, tai yra visuomenės poreikiams naudojamų lėšų netektys, todėl bendrovė 2024 metais priėmė sprendimą neprašyti taikyti mokesčių lengvatos dėl skirtos paramos“, – paaiškino A. Valiulytė.
Pasiteiravome, ar tai, kad įmonė randa galimybių skirti lėšų sportui remti, net neprašydama už tai mokestinių lengvatų, reiškia, kad ji dar turi rezervų šilumos kainai mažinti. Kodėl šie rezervai nepanaudojami?
Įmonės atstovė pakomentavo, kad bendrovės akcininkai (o didžiausia akcininkė – Šiaulių miesto savivaldybė) visuotiniame eiliniame susirinkime sprendžia, kaip turi būti paskirstomas bendrovės uždirbtas pelnas.
Bendrovė esą atlieka ne tik centralizuotai tiekiamos šilumos tiekėjo funkcijas, bet vykdo ir kitas veiklas, taip pat ir elektros energijos gamybą ir pardavimą, kur yra uždirbama didžioji dalis pelno.
„Bendrovė atsakingai vykdo savo, kaip šilumos tiekėjo, funkciją. Bendrovės akcininkai, skirstydami pelną, jau eilę metų didžiąją dalį pelno skiria šilumos tiekimo patikimumo, efektyvumo, atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo didinimo, aplinkos taršos ir šilumos kainos mažinimo investicijoms įgyvendinti. Pažymėtina, kad tikslingai ir laiku įgyvendintos investicijos lėmė, kad eilę metų bendrovės vartotojams taikoma šilumos kaina yra viena mažiausių Lietuvoje“, – komentuoja „Šiaulių energija“.