Naujausios
Teatro siela
„Tai sunkiai žodžiais nusakoma netektis ne tik mūsų teatrui, bet ir visai Šiaulių miesto kultūros bendruomenei. Sigitas buvo ne tik garsus ir gabus menininkas – jis buvo tikroji teatro siela, įkvėpusi žiūrovus ir kolegas savo meistriškumu, atsidavimu ir kūrybiniu polėkiu“, – šiuos žodžius atsisveikinimui skyrė Šiaulių teatro bendruomenė.
S. Jakubauskas gimė 1956 metų balandžio 15 dieną Pivašiūnuose, Alytaus rajone. 1973–1977 metais mokėsi tuometinėje Lietuvos valstybinėje konservatorijoje. Baigė teatro pedagogių profesorės Irenos Vaišytės ir dėstytojos Juditos Ušinskaitės laidos aktorių kursą. Iš šio kurso Šiauliuose dabar liko Rimanta Krilavičiūtė ir Juozas Žibūda.
Nuo 1977-ųjų iki 2024 metų S. Jakubauskas dirbo Valstybiniame Šiaulių dramos teatre. Šiaulių scena buvo pirma ir vienintelė jo darbovietė – aktoriaus karjerą pradėjo būdamas 21 metų.
„Be teatro neįsivaizdavau gyvenimo“, – yra sakęs S. Jakubauskas.
Per karjeros metus aktorius sukūrė per 100 vaidmenų teatre, kelias dešimtis vaidmenų kine, televizijoje, parengė ne vieną poezijos programą.
Didesni vaidmenys prasidėjo nuo Riumino A. Ragauskaitės režisuotame spektaklyje „Vasarotojai“, po to – Kainas, Raspliujevas režisieriaus Sauliaus Varno pastatytuose spektakliuose „Kainas“, „Tarelkino mirtis“.
Vėlesni ryškūs vaidmenys: Tevje, Ksantas režisierės Reginos Steponavičiūtės pastatytuose spektakliuose „Tevje pienininkas“, „Lapė ir vynuogės“, Mikas – Peterio Stoičevo režisuotame spektaklyje „Kaukolė iš Konemaro“.
Įsimintinas buvo Daktaras Kalvaitis Algimanto Pociūno režisuotoje S. Gedos pjesėje „Inteligentiškas beprotnamis“, Lindkvistas – August Strindberg „Velykos″ (rež. Gytis Padegimas), Puntila – Bertold Brecht „Ponas Puntila ir jo tarnas Matis“ (rež. Algimantas Pociūnas), Pijakas – Vitoldo Gombrovičiaus „Jungtuvės“ (rež. Algimantas Pociūnas) – už šį vaidmenį aktorius buvo nominuotas „Auksiniam scenos kryžiui“, Senderis – Aleksejus Tarnovickis „Dibukas“ (rež. Raimundas Banionis), Hamas –„Žaidimo pabaiga“ pagal S. Beketo pjesę „Baigmė“ (rež. Paulius Ignatavičius), Vincas – Aleksandr Špilevoj „Bagadelnia“ (rež. Aleksandr Špilevoj) ir kiti.
1996 metais S. Jakubauskas už geriausią antraplanį vaidmenį S. Parulskio „Iš gyvenimų vėlių“ (rež. Vytautas V. Landsbergis) pelnė aukščiausią šalies teatralams skirtą apdovanojimą – „Kristoforą“ (vėliau „Kristoforas“ pakeistas „Auksiniu scenos kryžiumi“).
Bent du režisieriai – Sigitas Račkys ir Arvydas Lebeliūnas – į Šiaulius važiavo statyti spektaklių dėl S. Jakubausko. S. Račkys yra sakęs, jog iš visų šalies aktorių tik jį matė Juozapo Šveiko vaidmenyje (spektaklis „Juozapas Šveikas“ pagal Jaroslavo Hašeko romaną), o A. Lebeliūnas – Duonkepio (spektaklis „Duonkepio žmona“).
Tris kartus aktorius buvo nominuotas „Auksiniam scenos kryžiui“, tarp jų už Duonkepio vaidmenį. 2013 metais už šį vaidmenį pelnė Dalios Tamulevičiūtės premiją jos vardo profesionalių teatrų festivalyje (Varėna) ir pripažintas geriausiu aktoriumi teatrų festivalyje „Tegyvuoja komedija!“ (Alytus). Už Šveiko vaidmenį buvo išrinktas geriausiu aktoriumi profesionalių teatrų festivalyje „Vaidiname žemdirbiams“ (Rokiškis).
Šiaulių scenoje aktoriaus sukurti vėliausi vaidmenys: Gorodničius – Nikolajaus Gogolio „Revizoriuje“ (rež. Aidas Giniotis), Uošvis – Rimanto Kmitos „Remyga“ (rež. Oskaras Koršunovas).
Nors pastaruoju metu S. Jakubauskas gyveno Klaipėdoje, paskutinį savo vaidmenį, kad ir sunkiai sirgdamas, praėjusių metų pabaigoje suvaidino Valstybiniame Šiaulių dramos teatre – režisieriaus Aleksandr Špilevoj spektaklyje „Migla“.
Prieš premjerą režisierius „Šiaulių kraštui“ sakė: „Pagalvojau, kad <...> man reikia veikėjo – gana paslaptingo, kurį gali išpildyti Sigis. Ne paslaptis, kad dėl amžiaus ir sveikatos jo išraiškos priemonės, galimybės yra apribotos, bet jo vidinė jėga, energija, jo patirtis, meistrystė niekur nedingo. Taip pjesėje atsirado tylintis personažas, kurio egzistavimą tuose namuose net ne visi pastebi ir žino. Man reikėjo žmogaus, kuris gali, neprataręs nė žodžio, pasakyti gana daug. Sigitas kaip tik ir negali tarti žodžio, bet geba pasakyti labai daug.“
Nors aktorius dėl pablogėjusios sveikatos negalėjo dalyvauti lapkričio 15–16 dienomis vykusioje premjeroje, savo paskutinį vaidmenį suvaidino gruodžio 6 dieną. S. Jakubausko Hadas pamojo žiūrovams ir pasitraukė į scenos gilumos miglą – visiems laikams.
Lietuvos kino ir televizijos žiūrovams S. Jakubauskas buvo gerai pažįstamas dar nuo 1980 m. B. Bratkausko režisuoto filmo „Dičiaus karjera“, kur jaunas aktorius talentingai suvaidino pagrindinį Vlado Dičiaus vaidmenį.
Vaidino ir televizijos seriale „Neskubėk gyventi“, kino filme „Jonukas ir Grytutė“ (režisierius Vytautas V. Landsbergis) bei kituose. Populiarus buvo jo Žiniuonis iš televizijos serialo „Naisių vasara“.
Su kolegomis aktoriais Antanu Venckumi, Juozu Žibūda, Eduardu Sauliumi Pauliukoniu ir pianistu Romu Lukošiumi S. Jakubauskas buvo sukūrę humoro ir muzikos grupę „Kakava“.
S. Jakubauskas dirbo ir dėstytoju – teatro meno mokė tuometinio Šiaulių universiteto studentus.
Išgyventi tylą be žodžių
„Sunki aktoriaus profesija, bet stebuklinga“, – yra sakęs S. Jakubauskas.
Išskirtinio talento aktorius daugybę kartų įvertintas įvairiais apdovanojimais, premijomis, padėkomis. Suteiktas Lietuvos nusipelniusio artisto vardas, 2011 metais įteikta Vyriausybės kultūros ir meno premija. Ne kartą skirta Šiaulių miesto savivaldybės premija už geriausią metų vaidmenį, o už teatro meno puoselėjimą apdovanotas ir Potencijos Pinkauskaitės premija, keturis kartus buvo Augustino Griciaus premijos laureatas.
2013 metais aktorius tapo „Poezijos pavasario“ skaitovu-laureatu, jam buvo įteikta Laimono Noreikos premija už muzikos ir poezijos spektaklį „Krioklys po ledu“ pagal Antano A. Jonyno eiles. Šį poetą S. Jakubauskas itin mėgo.
Įvertintas aktorius buvo ir pastaraisiais metais. 2023-iaisiais S. Jakubauskui skirta Šiaulių miesto savivaldybės kultūros ir meno premija „už Šiaulių miesto gyvenimo ribų praplėtimą teatro kalba, už vaidmenis, kurie tapo legendomis, už persmelkiantį žmogiškumo ilgesį gyvenime, bendravime ir scenoje“.
Pernai aktoriui įteikta Kultūros ministerijos padėka ir autorinė Martyno Gaubo sukurta atminimo skulptūrėlė „Auksinis pegasas“ už viso gyvenimo nuopelnus ir reikšmingą kūrybinį indėlį.
S. Jakubauską ir jo veiklą teatre sustabdė balso klosčių piktybinis navikas, pažeidęs pagrindinį aktoriaus instrumentą – balsą. 2023 metais aktorius atsisveikino su Valstybiniu Šiaulių dramos teatru, bet liko jo dalimi.
Prieš išvykdamas į Klaipėdą, S. Jakubauskas davė interviu „Šiaulių kraštui“ („Teatro magija – kelios sekundės tylos“, Rūta Jankuvienė, 2023-09-12), jame prisiminė, apibendrino Šiauliuose praleistus metus.
Paklaustas, ar pačiam visada patikdavo atlikti vaidmenys, sakė: „Anaiptol ne visada. Yra toks keistas dalykas. Dirbi dienomis, naktimis, metų metais, o išlieka spektaklyje tik kelios sekundės – kai tu tyli ir žiūrovas tyli. Tik tada įvyksta tas teatro stebuklas, kurio nėra jokiuose kituose menuose. Teatras yra čia ir dabar. Šią akimirką. Dėl to verta dirbti. Už tas akimirkas – išgyventą tylą be žodžių – esu dėkingas žiūrovui.“
Prisimindamas, kas buvo gera per Šiauliuose praleistus metus, apibendrino: „Kolegų aktorių, režisierių, kuriuos gerbiu, vertinu ir kuriems esu dėkingas, daug. Tiesiog visus apkabinu. Labiausiai noriu padėkoti žiūrovams, kurie vertino ir mylėjo mane, ėjo žiūrėti spektaklių ir mano vaidmenų. Be žiūrovo nėra teatro. Šiaulių žiūrovas supranta ir vertina teatrą. Protingieji teatralai Šiaulių tegu nė nebando vadinti provincija.“
O į klausimą, ar tebėra laimingas, atsakė: „Laimė irgi akimirksnis – sekundžių rinkinys.“
xxx
Atsisveikinti su į amžinybę iškeliavusiu aktoriumi Sigitu Jakubausku bus galima Valstybiniame Šiaulių dramos teatre, Didžiojoje salėje, šeštadienį, sausio 11 d., nuo 12 iki 21 val.
Šv. Mišios – šeštadienį, sausio 11 d., 11 val. Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje.
Išlydėjimas – sekmadienį, sausio 12 d., 11 val. iš Valstybinio Šiaulių dramos teatro.
Laidotuvės – sekmadienį, sausio 12 d., Klaipėdos Joniškės kapinėse, apie 14 val.
Artimųjų prašymas norintiems pagerbti Sigitą – apsiriboti vienu gėlės žiedu.