Šiauliuose ukrainiečiai jau turi savo mokyklą

TUM nuotr.
Mokslo metų atidarymas TUM Šiaulių skyriuje.
Savaitgalį Šiauliuose atidaryta Tarptautinė Ukrainos mokykla. Tai Viešosios įstaigos Tarptautinės Ukrainos mokyklos Šiaulių skyrius. Mokykla dar veikia Vilniuje ir Klaipėdoje. Viešosios įstaigos steigėjai dar vasarą kreipėsi į Šiaulių miesto savivaldybę, prašydami suteikti mokyklai patalpas, tačiau Savivaldybė, iš pradžių suteikusi ukrainiečiams vilčių, vėliau patalpų klausimo nesprendė. Nežiūrint valdiškų kliūčių, šiandien pagal Ukrainos ugdymo programas mokysis per 300 Šiauliuose gyvenančių karo pabėgėlių vaikų.

 

Patalpų mokyklai prašė Savivaldybės

Dar vasaros pradžioje VšĮ Tarptautinė Ukrainos mokykla vadovai kreipėsi į Savivaldybę, prašydami skirti ne mažesnes nei 600 kvadratinių metrų patalpas ukrainiečių mokyklai. Iš pradžių jiems buvo pasiūlytos tuščios buvusio Jaunųjų technikų centro patalpos Gumbinės gatvėje. Jas apžiūrėjus, steigėjams patalpos tiko, nors ten reikėjo nemenko remonto.

Buvo parengtas miesto Tarybos sprendimas šias patalpas suteikti, tačiau prieš pat liepos pradžioje vykusį Tarybos posėdį šis klausimas iš posėdžio darbotvarkės netikėtai dingo, taip nustebindamas ir mokyklos įkūrėjus.

Tuomet Administracijos direktorius redakcijai įvardijo formalią priežastį – esą pastatui reikalingas kapitalinis remontas. Jį atlikti gali tik savininkas, tai yra Savivaldybė, o ji tokių darbų į savo planus nėra įtraukusi, lėšos neskirtos.

Tarybos komitetų posėdžiuose aiškėjo tikroji priežastis – apie 300 vaikų paliks lietuviškas miesto mokyklas ir taip sumažins jų gaunamą mokinio krepšelį. Politikai siūlė ukrainiečių vaikams adaptuotis lietuviškose mokyklose, nors buvo aiškinama, kad ukrainiečių mokyklą lankys tie vaikai, kurių šeimos gyvena „ant lagaminų“ – laukia karo pabaigos, kad galėtų grįžti į savo šalį.

Ukrainos ir Lietuvos ugdymo programos labai skiriasi. Ukrainos mokyklose yra 12 balų vertinimo sistema, mokslas trunka 11 klasių, jau nekalbant apie pačių programų skirtumus. Lietuvoje ukrainiečių gautuose mokyklos baigimo atestatuose įrašyta, kad gimtoji kalba – rusų, o iš ukrainiečių kalbos išlaikyta tik įskaita. Ukrainietiškos mokyklos steigėjai sako, kad su tokiais atestatais vaikai neturės galimybių studijuoti Ukrainoje.

Tačiau jokie argumentai nesuveikė ir patalpų Savivaldybė nedavė.

Buvusioje mokykloje po 10 metų vėl vyks pamokos

Ukrainos mokyklos vadovai ėmė ieškoti kitų patalpų mieste. Direktoriaus pavaduotojas Artūras Džiugelis informavo, kad Mokyklos Šiaulių skyrius duris atvėrė buvusioje „Dubijos“ mokykloje Ežero gatvėje. Čia savaitgalį, plevėsuojant Lietuvos ir Ukrainos vėliavoms, į dangų kilo šių spalvų balionai, o nemažas būrys ukrainiečių vaikų šventė mokslo metų pradžią.

Buvusios „Dubijos“ mokyklos pastatas jau prieš kelerius metus yra privatizuotas, Ukrainos mokykla su privatininku sudarė nuomos sutartį 5 metams.

„Nuoma normali, ieškome rėmėjų, turime savo fondą, kuris ir apmoka mūsų nuomą“, – sakė pavaduotojas.

A. Džiugelis neneigė, kad daug metų nenaudotas pastatas reikalauja nemažo remonto, tačiau per pastarąsias dvi savaites mokinių tėvai padarė neįtikėtinai didelį darbą: sutvarkė, išvežė daugybę šiukšlių, išdažė dalį patalpų. Šiuo metu vežami mokykliniai baldai. Dalis miesto mokyklų sutiko pasidalinti nebereikalingais suolais.

Pavaduotojas pasidžiaugė, kad mokykloje yra puiki sporto salė, todėl šiuo metu daug užsiėmimų mokiniams vyks būtent joje – tiek kūno kultūros, tiek įvairios edukacijos. Taip pat gerai išsilaikiusi aktų salė, tačiau klasėms reikia remonto.

Ukrainiečių mokykla laukia ir dar vienų patalpų. Su Vilniaus universitetu esą sutarta dėl patalpų buvusiame Šiaulių universiteto padalinyje Architektų gatvėje, laukiama Vyriausybės sprendimo. Ten patalpos yra tvarkingos, geros būklės, tačiau dar kelias savaites gali užtrukti biurokratiniai sprendimai.

Buvusios „Dubijos“ mokyklos pastate yra išardyta šildymo sistema, ji pradėta remontuoti. Jei nepavyktų jos sutvarkyti iki šildymo pradžios, pamokos vyktų Universiteto patalpose.

A. Džiugelis pranešė, kad Šiauliuose mokysis apie 350 vaikų iš Šiaulių ir aplinkinių savivaldybių. Su jais dirbs 25 pedagogai, iš kurių 2 – lietuviai, kiti – ukrainiečiai. Vaikai be kitų dalykų, kurie bus dėstomi ukrainietiškai, mokysis ir lietuvių kalbos.

„Turime tik vieną problemą – kai kurios mokyklos vaikų neišleidžia. Daugėlių mokykla Kuršėnuose prieš rugsėjo 1-ąją neišregistravo ukrainiečių vaikų, nors tėvai ėjo sakyti, kad pereina į kitą mokyklą, bet jų neišleidžia dėl nesuprantamų priežasčių. Tėvai lietuviškai nešneka, jie nesupranta, kodėl“, – stebėjosi pavaduotojas.

Kadangi šie vaikai yra bendrame registre, jų negalima užregistruoti į naująją mokyklą, nes registre jie įrašyti Daugėlių progimnazijoje. Anot A. Džiugelio, panaši situacija buvo ir miesto „Santarvės“ gimnazijoje, V. Kudirkos progimnazijoje, tačiau čia problema išsisprendė.

Ukrainiečių vaikai palieka lietuviškas mokyklas

Daugėlių progimnazijos direktorė Daiva Diktantienė pasakojo, kad 6 ukrainiečių vaikai paliko šią mokyklą ir tai jai jokių rūpesčių nesukėlė, nes klasės mokykloje ir taip perpildytos. Direktorė tikino, kad jokių kliūčių ukrainiečių vaikams išeiti iš progimnazijos nedaroma, pakanka tėvams atnešti prašymą ir vaikai išregistruojami.

Šiaulių „Santarvės“ gimnazijos direktorė Ingrida Kuolienė sakė, kad jų įstaigą paliko apie 30 ukrainiečių vaikų, tačiau prašymus išleisti vaiką iš šios mokyklos tėvai vis dar neša.

Anot vadovės, didelių rūpesčių mokinių skaičiaus sumažėjimas nesukėlė, nes mokykloje ir taip buvo labai didelės klasės, tačiau neliko priešmokyklinio ugdymo grupės. Ukrainos mokyklose šešiamečiai priimami į pirmą klasę, o ne į nulinę (PUG), todėl šešiamečių tėvai pervedė vaikus į ukrainietišką mokyklą.

Informaciją dar tik renka

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Edita Minkuvienė pirmadienį dar negalėjo pasakyti, kiek mokinių iš miesto mokyklų pereis į ukrainiečių mokyklą, nes šią savaitę dar tik renkama informacija iš mokyklų.

„Kiek žinome, nedideli tie skaičiai. Nežinome dar, nenoriai jie bendrauja su mumis“, – sakė vedėja.

Ar mokykloms kils finansinių rūpesčių? E. Minkuvienė aiškino, kad rugsėjo 1 dieną mokinių skaičiaus mokyklose fiksavimas yra įvykęs. Pokyčiams po rugsėjo 1-osios, finansavimas iš valstybės nebėra skiriamas. Krepšelis dabar skiriamas ne mokiniui, o klasei ir priklauso nuo klasės dydžio.

„Mes darome prielaidas, kad dalis ukrainiečių pamatę tokias sąlygas (ukrainiečių mokykloje.-aut.), dar laukia. Pastatas šitiek metų nenaudotas. Mūsų mokyklose jie gauna visas sąlygas, jie tai mato. Kai kurie buvo atsiėmę vaikus ir vėl pasiprašė grąžinti į mūsų mokyklas“, – kalbėjo vedėja.

E. Minkuvienė tikino, kad po kelis vaikus iš klasės išeinant ukrainiečiams, didelių rūpesčių miesto mokyklose nebus. Ji įsitikinusi, kad ištisomis klasėmis niekas neišeis, nes ukrainiečių vaikai yra integruoti lietuviškose mokyklose. Daugiausiai pokyčiai gali pasijusti progimnazijose.

Vedėja aiškino, kad iki 16 metų vaikus išregistruojant iš mokyklos, turi būti aišku, kur jie mokysis toliau, nes iki tokio amžiaus mokymasis yra privalomas. Kol ukrainiečių mokykla Šiauliuose neturėjo savo patalpų, savo adreso, anot vedėjos, „dėl pačių ukrainiečių gerovės“, vaikus nebuvo skubama išregistruoti iš miesto mokyklų, tačiau po rugpjūčio 20 dienos kliūčių nedaroma.