Šiauliuose paskiepyti pirmieji medikai

Zitos KATKIENĖS nuotr.
Pirmoji Šiauliuose COVID-19 vakcina paskiepyta Pulmonologijos skyriaus slaugos administratorė Stefanija Jatulevičienė.
Šeštadienį į Respublikinę Šiaulių ligoninę pristatyta pirmoji vakcinos nuo koronaviruso siunta, o sekmadienį jau pradėti skiepyti medikai. Jie kalbėjo, kad tai – Kalėdų dovana, nes nėra kito būdo sutramdyti COVID-19 pandemiją, kaip skiepai.

Vakcina į Šiaulius atvežta šeštadienį

Respublikinė Šiaulių ligoninė paskelbė, kad šeštadienį atgabenta vakcina – dviejų farmacijos kompanijų „BioNTech“ ir „Pfizer“ bendrai sukurtas produktas.

Vakciną vežusius automobilius atlydėjo policijos automobiliai. Šiaulių apskrities ligoninėms skirta 1000 vakcinos dozių, tad atvežta viena iš dešimties į Lietuvą atsiųstų vakcinos dėžių.

Iš Ekstremalių sveikatai situacijų centro (ESSC) sandėlių į gydymo įstaigas vakcinos buvo transportuojamos naudojant šaldymo įrangą, kuri užtikrina „šalčio grandinės“ palaikymą ir temperatūrinio režimo atsekamumą viso transportavimo metu.

Vakcina pristatyta į ligoninės Laboratorinės diagnostikos skyrių ir patalpinta į ten esantį ultrašaldiklį, kuriame vakcina bus laikoma iki vakcinacijos pradžios.

Paskiepyti svarbiausiuose baruose dirbantys medikai

Bendru sutarimu visos penkių šalies didžiųjų miestų klinikos, atsakingos už COVID-19 valdymą regionuose, vakcinavimą pradėjo sekmadienį 8 valandą ryto.

Šiaulių ligoninėje paskiepyti pirmose COVID-19 „fronto linijoje“ kovojantys medikai – infekcinių skyrių, reanimacijos darbuotojai. Pirmajai vakcina buvo suleista Pulmonologijos skyriaus slaugos administratorei Stefanijai Jatulevičienei, ligoninėje dirbančiai per keturis dešimtmečius.

„Būti pirmuoju yra labai svarbu ir savo pavyzdžiu tai rodyti. O Stefanija pavyzdį ne tik paskiepijimu rodo, bet ir savo darbe. Ji, nebūdama Infekcinių ligų skyriaus vyriausiąja slaugos administratore, tapo tokia dėl situacijos, kuri šiandien yra Lietuvoje, ir vadovauja vieno iš skyrių slaugai. Ji pati dirba su pacientais. Taigi, mes labai dėkingi Stefanijai už tą parodytą sąmoningumą, atsidavimą ir suvokimą, kad mes turime padėti žmonėms“, – žurnalistams pristatė savo darbuotoją ligoninės direktorius Remigijus Mažeika.

S. Jatulevičienė sakė išgyvenanti džiugų jausmą. Moteris kalbėjo, kad nesitikėjo vakcinos sulaukti taip greit ir pasidžiaugė, kad galės nesirgti COVID-19 ir toliau rūpintis tokios lemties neišvengusiais pacientais.

Vienas pirmųjų taip pat paskiepytas gydytojas Aidas Kaušas, vadovaujantis ligoninės infekciniams skyriams. Jis akcentavo, kad kitos priemonės suvaldyti virusą nėra, kaip tik skiepai, tačiau pastebėjo, kad ką tik suleista vakcina dar neatveria naujų galimybių, nes imunitetas susidarys tik praėjus kiek laiko po antrojo skiepo, kuris turi būti atliktas maždaug po trijų savaičių.

Medikas spėjo, kad kol bus pradėtas masinis gyventojų vakcinavimas ateis pavasaris ar net vasara.

Gydytojas pastebėjo, kad šiuo metu turimomis žiniomis COVID-19 persirgę žmonės visada suformuos geresnį imunitetą negu paskiepyti, nes persirgus šia liga susidaro natūralus imunitetas.

„Kiek stebime dabar, jis trunka 8 mėnesius. Platesnių duomenų apie imunitetą po skiepo dar nėra, ir, aišku, būti negali. Sunku pasakyti, čia tik mano tokie spėjimai: gal tai bus kasmetinės, kaip gripo, vakcinacijos“, – kalbėjo A. Kaušas.

Paskiepyti medikai jaučiasi gerai

Sekmadienį Šiaulių ligoninėje paskiepyta 110 medikų, dirbančių tiesiogiai su COVID-19 sergančiais pacientais. Pirmadienį vakcinavimo procesas pratęstas Moters ir vaiko klinikoje pradėjusiame veikti skiepijimo poste.

Gruodžio 30 dieną bus skiepijami regiono atraminių ligoninių medikai, tiesiogiai dirbantys su koronaviruso užkluptais pacientais. Šiauliečiai medikai vyks vakcinuoti Mažeikių, Telšių ir Radviliškio ligoninių medikus. Planuojama daugiausiai paskiepyti Mažeikių ligoninės medikų – 60.

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirba apie 1200 medikų, apie 400 iš jų jau persirgo COVID-19. R. Mažeika pasidžiaugė, kad pusė persirgusiųjų, ypač tie, kuriuos klastingas virusas užpuolė anksčiau, taip pat pageidauja skiepytis. Direktorius neslėpė, kad dalis personalo darbuotojų nesutiko skiepytis ir tai vadina natūraliu reiškiniu.

R. Mažeika teigė, kad medikai ne tik patys gali užsikrėsti COVID-19, bet ir patys to nežinodami, užkrėsti pacientus, todėl jų skiepijimas yra labai reikalingas.

Pirmadienį ligoninės vadovas patvirtino, kad visi sekmadienį paskiepyti medikai jaučiasi gerai, jokio šalutinio poveikio nepastebėta, visi yra savo darbo vietose. Laukiama atvežant antrosios vakcinos dalies, kuria toliau bus skiepijami ligoninės medikai.

Visus gydymo įstaigose dirbančius medikus planuojama vakcinuoti per pirmąjį metų ketvirtį.

Atvyko antroji vakcinos siunta

Pirmadienio rytą į Tarptautinį Vilniaus oro uostą buvo pristatyta antroji vakcinos siunta. Lietuvą pasiekė 10 725 jos dozės, informavo Sveikatos apsaugos ministerija.

Siunta buvo pristatyta į ESSC sandėlius ir patalpinta į ultražemos temperatūros šaldiklius, nupirktus specialiai šioms vakcinoms, kurios turi būti laikomos -75 laipsnių temperatūroje.

Planuojama, kad šios siuntos skiepai bus panaudoti antrajam medicinos darbuotojų, kurie jau buvo paskiepyti, vakcinavimui, kai praeis antrajam skiepui reikalingas trijų savaičių terminas. Šis sprendimas gali būti peržiūrėtas gavus tikslią informaciją apie trečiosios siuntos pristatymo laiką ir dydį.