Šiauliuose įamžintas Jono Murkos atminimas

Šiauliuose įamžintas Jono Murkos atminimas

Šiauliuose įamžintas Jono Murkos atminimas

Vakar Šiauliuose, P. Višinskio ir Stoties gatvių skverelyje, pastatyta skulptoriaus Džiugo Jurkūno skulptūra „Pirmoji diena“, skirta pedagogui Jonui Murkai (1889–1945) atminti. Šis paminklas – J. Murkos palikuonių dovana Šiaulių miestui.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Visuma nudžiugino

Paminklą J. Murkos proanūkis Dž. Jurkūnas, talkinant klasės, kurso draugui skulptoriui Gintautui Lukošaičiui, skverelyje pradėjo statyti vakar vidurdienį. Po poros valandų sudėtingas, techninio kruopštumo reikalaujantis darbas buvo baigtas.

„Tuoj, dar tokia dėmelė“, – akylai paminklą nužvelgęs autorius šluoste trynė granitą.

„Tai yra šedevras“, – pastatytą kūrinį įvertino G. Lukošaitis.

„Labai tinkamas mastelis“, – džiaugėsi į aikštės visumą žvelgdamas Dž. Jurkūnas. Skulptorius iš pradžių kiek nerimavo, kad aikštė kūrinį gali „suvalgyti“.

„Paminklą pradedi statyti, kai pradedi dirbti“, – sakė autorius. Jis mintyse, sapnuose statė paminklą, montuoti išbandė  kranu, tad Šiauliuose nesklandumų nekilo.

Montuojant paminklą Dž. Jurkūnui teko įveikti sudėtingą darbą: viršutinėje paminklo dalyje akmuo yra įguldytas į akmenį, tad buvo svarbus kiekvienas milimetras.

Apatinė paminklo dalis – Osmalino akmuo. Autorius „žalių“ blokų, atskeltų karjere, geometriją, stačius kampus išpjovė rankomis.

Juodas paminklo granitas – švediškas, baltas – suomiškas.

Paminklo fasade trumpai pristatoma J. Murkos asmenybė, šonuose iškalti jo reikšmingiausių darbų pavadinimai, nugarinėje paminklo dalyje – J. Murkos tekstas. Užrašus parinko Dž. Jurkūno mama, J. Murkos anūkė Giedrė Bulotaitė-Jurkūnienė.

Dovana miestui

Pasak Dž. Jurkūno, paminklas skirtas ne tik J. Murkai, bet ir visiems švietėjams.

„Tai yra tai, ko reikėjo. Rėmiausi jausmais. Tikiuosi, kaip sakė profesorius Tadas Ivanauskas, bus ir bobutei, ir mokslininkui aišku“, – sakė skulptorius.

Skulptūros kūryba iš autoriaus pareikalavo daug fizinių ir dvasinių jėgų. Skulptūrai jis pusantrų metų kasdien skyrė po aštuonias valandas.

Neprisirišo prie pabaigtuvių termino: „Mano užduotis – padaryti gerą darbą. Dėl to yra toks rezultatas, o ne kažkokie kompromisai.“

Autorius liko prie pirminio skulptūros pavadinimo „Pirmoji diena“. Prisimena: po maketo pristatymo Šiauliuose girdėjo nuomonę, kad tai – kuoka.

„Aš mąstau, dirbu konstruktyvizmo principu. Konstruoju, suteikiu prasmes, numetu, kas nereikalinga. Džiugina, kai žmonės atranda, pažįsta“, – sakė skulptorius.

Šis paminklas – J. Murkos palikuonių dovana Šiaulių miestui. Šiauliai Tarybos sprendimu paminklui skyrė vietą.

Kada paminklas bus oficialiai atidengtas, dar nenuspręsta. G. Lukošaičio, Šiaulių tarybos nario, svarstymu, tai galėtų būti Rugsėjo 1-oji. Prieš tai būtina sutvarkyti patį skverelį.

„Valdžia turės skirti dėmesio. Atsiranda menas, atsiranda veiksmas“, – sakė G. Lukošaitis.


Apie Joną Murką

Gedimino IV laipsnio ordino kavalieriaus J. Murka gimė Juodžiūnų kaime, Šimonių valsčiuje, dab. Kupiškio rajone. 1909 metais baigė Panevėžio mokytojų seminariją, kur įgijo lietuvių kalbos mokytojo specialybę. Dvidešimtmetis atvyko į Auksučius (Šiaulių r.), čia mokytojavo pradžios mokykloje 1909–1915 metais.

Auksučiuose rašė „Metodikos etiudus“, pastatė pradžios mokyklą, organizavo jaunųjų ūkininkų būrelį. Auksučiuose gimė ir suaugusiųjų švietimo idėja.

1916 m. atsidūrė Petrograde (Petrapilyje), 1917–1918 metais darbavosi Voroneže. 1916 m. Petrograde sugebėjo išleisti pirmuosius 352 puslapių skaitinius „Vaikų darbymečiui. Skaitymai pradedamajai mokyklai“ (Lietuvių spaustuvė).

1916–1917 metais lietuviams pabėgėliams J. Murka parengė 5 vadovėlius ir skaitinius.

1918 m. grįžo į Šiaulius, buvo paskirtas mokytoju Šiaulių gimnazijoje.

J. Murka minėtinas kaip suaugusiųjų švietimo pradininkas Šiauliuose.

Greta pedagoginės veiklos J. Murka daug dėmesio skyrė kultūrai. 1923 m. padėjo Peliksui Bugailiškiui Šiauliuose įkurti „Aušros“ muziejų.

Iki 1945 m. išleido 19 pavadinimų vadovėlių ir skaitinių pradžios mokyklai.

Į Lietuvos pedagogikos istoriją J. Murka įėjo kaip vienas iš suaugusiųjų švietimo Lietuvoje pradininkų. J. Murką galima laikyti ir Tautinės mokyklos kūrėju.

Parengta pagal dr. Stasio Tumėno straipsnį „Pedagogas Jonas Murka – kultūrinės ir istorinės atminties žadintojas“


Jono TAMULIO nuotr.

SKULPTŪRA: Skulptorius Džiugas Jurkūnas kruopščiai nuvalė dėmes nuo skulptūros „Pirmoji diena“.

SKULPTORIUS: „Tai yra tai, ko reikėjo“, – kūrinį įvertino skulptorius, Jono Murkos proanūkis Džiugas Jurkūnas.

ĮAMŽINIMAS: Ant paminklo surašyti svarbiausi  pedagogo, vadovėlių autoriaus, publicisto Jono Murkos veikalai.

MINTIS: „Kaip svarbu ir reikšminga, kad žmogus gyvenime yra savo tikroje vietoje, žino savo tikslą, pareigas ir vykdo jas nenukrypstamai, atiduodamas visas savo dvasios jėgas“, – paminkle iškalti šie pedagogo, vadovėlių autoriaus, publicisto Jono Murkos žodžiai.