Šiauliuose dusinama demokratija, arba Ko bijo A. Visockas?

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiauliečiai į miesto Tarybą išrinko per daug mero A. Visocko politinio komiteto „Dirbame miestui“ narių – 18, o merui nereikia daugumos, frakcijoje jam užtenka 15-os.
Ketvirtadienį į pirmą darbinį posėdį susirinko naujoji Šiaulių miesto savivaldybės taryba. Jis prasidėjo politiniais pareiškimais, o baigėsi priekaištais miesto merui Artūrui Visockui dėl demokratijos žlugdymo Šiauliuose. Meras pareiškė, kad Šiaulių taryba dabar dirbs kaip Europos Parlamentas. Aukštasis manipuliacijų pilotažas: 18 Tarybos narių turintis politinis komitetas „Dirbame miestui“ susimažino savo frakciją iki 15, kad joje nebūtų net matematinės daugumos. Už frakcijos ribų liko „laisvieji menininkai“.

„Laisvieji menininkai“ ir politinė matematika

Tarybos posėdyje A. Visocko politinio komiteto nariai pasiskelbė sudarą 15 žmonių frakciją „Dirbame miestui“. Frakcijos seniūnė – Simona Potelienė. Nors ši politinė jėga Taryboje turi 18 mandatų, už šios frakcijos borto liko Gintautas Lukošaitis, Virginijus Kinčinaitis ir Gediminas Beržinis-Beržinskas. Ar tai reiškia, kad merui nepavyko suburti valdančiosios daugumos su savo programa ir jos vykdymo kontrole?

Frakcijos „Dirbame miestui“ seniūnė Simona Potelienė „Šiaulių kraštui“ paaiškino, kad trys jų Tarybos nariai yra „menininkai ir jie panoro būti laisvi“. Ar jie įkurs atskirą frakciją, politikė sakė negalinti pakomentuoti.

S. Potelienė patvirtino, kad kol kas valdančiąja dauguma skelbtis „Dirbame miestui“ neketina, kaip ir pristatyti veiklos programos. Esą komitetas savo programą pristatė prieš rinkimus.

Trijų žmonių frakciją įkūrė ir Lietuvos valstiečiai ir žalieji, nors Šiaulių miesto tarybos reglamente įrašyta, kad frakciją gali sudaryti mažiausiai keturi nariai.

Mero patarėja Virginija Mickavičienė tikino, kad birželį reglamentas bus keičiamas, jame įsivėlė klaida, nes įstatyme įrašyta, kad frakciją gali sudaryti trys nariai. Tačiau Vietos savivaldos įstatyme nurodoma, kad tarybos nariai į frakcijas jungiasi reglamento nustatyta tvarka, o ten įrašytas skaičius – 4.

Ar ši frakcija legali ir turi teisę deklaruoti atstovus į komisijas ir komitetus, turėtų išsiaiškinti ne A. Visocko teisininkai.

Opozicijos lyderis – J. Bartkus

Nors mero komanda užtūpė visus politinio pasitikėjimo etatinius postus, Savivaldybėje atsakingus už sprendimų vykdymą, valdančiąja dauguma nepasiskelbė ir atsakomybės už savo veiklą neprisiėmė. Praėjusį Tarybos posėdį opozicinėmis grupėmis pasiskelbus dviem socialdemokratams ir dviem politinio komiteto „Šiaulių labui“ nariams, meras A. Visockas replikavo, kad nesant valdančiosios daugumos, negali būti ir opozicijos.

Šį Tarybos posėdį opozicine 4 narių frakcija pasiskelbė ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovai.

Ši frakcija ir dvi minėtos grupės paskelbė įkūrusios Tarybos opoziciją. Pasikeitus Vietos savivaldos įstatymui, opozicija gali išsirinkti lyderį bei siūlyti kandidatus į kai kurių komitetų ir komisijų pirmininkus.

Ketvirtadienį Tarybos posėdžio metu buvo paskelbta, kad opozicijos lyderiu deklaruojamas Jonas Bartkus. Planuojama, kad opozicijos lyderiai kas pusmetį bus rotuojami.

Opozicijos lyderis Taryboje įgyja nemažai teisių.

J. Bartkus paskelbė, kad į Kontrolės komiteto pirmininkus siūlomas Zakiras Medžidovas („Šiaulių labui“), į Antikorupcijos komisijos pirmininkus – Vladas Artūras Balsys (konservatorius), o į Etikos komisijos pirmininkus – Roma Janušonienė (socialdemokratė).

Ar bus šie siūlymai ignoruojami, pasimatys artimiausiame Tarybos posėdyje.

Opozicija paskelbė ir savo veiklos kryptis, tarp kurių – Savivaldybės veiklos viešumas, miesto gyventojų pajamų didinimas, jaunimo reikalai, daugiabučių namų renovacija, socialinio būsto plėtra, naujo būsto statyba, žvyruotų gatvių asfaltavimas, kiemų, šaligatvių ir gatvių remontas ir kitos.

„Iš pirmo žvilgsnio viskas, ką paminėjo pasiskelbusi opozicija, tinka turbūt visiems Tarybos nariams ir būtų visai smagu, jei visi galėtų migruoti į opoziciją ir kartu dirbti miesto gyventojų labui“, – ironiškai šypsojosi meras.

Demokratiją niekinantys žaidimai

Kad minėti mero žodžiai nieko verti, paaiškėjo svarstant jau pirmuosius posėdžio klausimus.

Taryba delegavo du Tarybos narius į Šiaulių regiono plėtros tarybos kolegiją – Simoną Potelienę ir Aurimą Žvinį. Šį klausimą svarstė vienintelis iš keturių Tarybos komitetų – Sveikatos ir socialinių reikalų, kuris galbūt mažiausiai yra susijęs su Regionų plėtros tarybos reikalais.

Paklausus, kokiu principu buvo atrinkti šie Tarybos nariai, meras atsakė: „Tęstinumo principu.“ Praėjusią kadenciją Aurimas Žvinys minėtos kolegijos veikloje nedalyvavo, tad su „tęstinumo principu“ kiek prasilenkta.

J. Bartkus atkreipė dėmesį, kad Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija teikė kitas kandidatūras, bet į jas nebuvo atsižvelgta. M. Šiurkus priminė, kad 2022 metais kandidatai į šią kolegiją buvo renkami ir iš valdančiosios daugumos, ir iš opozicijos. Kodėl šį kartą nesilaikoma minėto principo?

„Todėl, kad nėra valdančiosios daugumos“, – tvirtai atsakė mero patarėja Virginija Mickavičienė.

Politiniai žaidimai tęsėsi ir toliau. Įstatyme nurodyta, kad Antikorupcijos ir Etikos komisijos sudaromos laikantis proporcinio Savivaldybės tarybos daugumos ir mažumos atstovavimo principo. Teisininkė mero patarėja V. Mickavičienė paaiškino, kad ir šios komisijos Šiauliuose bus sudarytos „tęstinumo principu“, nes nėra oficialios valdančiosios daugumos ir mažumos. Politikams paprašius paaiškinti, kokiame įstatyme toks principas numatytas, teisininkė pripažino, kad jokiame.

Kadangi Kontrolės komitetui ir Antikorupcijos komisijai įstatymas nustatė nemažas teises ir kontrolės galimybes, neoficiali A. Visocko dauguma stengiasi užkirsti kelią ten vyrauti opozicijai. Įstatymas numato, kad ir pirmininkus į šiuos darinius skiria opozicija.

„Dabar mes Šiauliuose turėsime situaciją, kai rinkėjai pasitikėjo meru ir 18 Tarybos narių, tačiau jie bijo prisiimti atsakomybę, kuri ateina kartu su valdžia. Labai gaila, kad tokie negražūs ir niekinantys demokratiją žaidimai yra žaidžiami. Bet čia ne pirmą kartą“, – priminė M. Šiurkus.

Meras šias manipuliacijas pavadino progresyviu ėjimu ir žadėjo, kad Šiaulių miesto taryba dabar dirbs kaip Europos Parlamentas.

„Siūlau atjungti du mygtukus – raudoną ir geltoną. Visi spaudysim tik žalius mygtukus ir bus viskas gerai“, – ironizavo Zakiras Medžidovas ir pridūrė: „Gerbiamas mere, demokratinėje valstybėje yra nuomonių skirtumai. Prieštaravimai yra sprendžiamo balsavimu. Kuri idėja surenka daugiau balsų, ta toliau ir keliauja. Tai vadovėliniai dalykai. Kodėl bijoma daugumos, mažumos?“

Meras patvirtino, kad dauguma ir spręs. Tik akivaizdu, kad tai bus tylioji dauguma – be atsakomybės ir siekianti kuo daugiau kontrolės bei savo interesų paisymo.

„Aš ne pirmą kadenciją miesto Taryboje ir vis užduodu sau klausimą, kas yra demokratija. Aš žinau vieną taisyklę, kad tos valstybės, kurios tvarkomos demokratiškai, yra turtingesnės už tas, kurios taip nesitvarko. Todėl aš galvoju, kad demokratija yra geras ir tinkamas valdymo modelis. O demokratijai reikia daugumos mažumos, opozicijos ir pozicijos“, – sakė Tarybos senbuvis Jonas Bartkus.

„Noriu padėkoti už pasisakymą ir visiškai jam pritariu. Europos parlamente nėra akcentuojama dauguma ir mažuma, o akcentuojama tai, ką mes dabar išsirutuliosime. Mes galime veikti taip, kaip Europarlamentas dirba“, – į ką orientuojasi aiškino meras.

Jis neslėpė, kad po kokių trijų mėnesių situacija gali keistis ir valdančioji dauguma gali atsirasti. Kontrolės komitetą, Etikos komisiją ir Antikorupcijos komisiją Taryba privalo patvirtinti per du mėnesius.

Akių muilinimu pasipiktino ir buvę bendražygiai

Socialiniuose tinkluose mero A. Visocko politinėmis manipuliacijomis atvirai piktinosi ir jo buvę bendražygiai Domas Griškevičius, Eduardas Bivainis bei kiti. Kad „laisvųjų menininkų projektas“ yra tik akių muilinimas, siekiant išvengti net matematinės daugumos, neabejojo niekas. Žmonės išrinko Tarybos narius, o ne „laisvuosius menininkus“.

„Pažįstu daugelį „Dirbame miestui“ komandos žmonių ir prisipažinsiu, kad nesuprantu tokių viražų esmės, nes deklaruojant bendro darbo siekį tokie žaidimai jiems garbės neprideda, – rašė Seimo narys D. Griškevičius.

Diskusijoje buvo paviešintos nuotraukos A. Visocko nurodymu komandos nariams dėti po jo feisbuko įrašais „patiktukus“ ir rašyti komentarus.

Buvęs Tarybos narys ir Administracijos direktoriaus pavaduotojas Eduardas Bivainis apgailestavo, kad netiesiogiai, anksčiau dirbdamas mero komandoje, jis ir kiti buvę kolegos prisidėjo prie „kosminiu greičiu“ Šiauliuose mirštančios demokratijos. Jis A. Visockui rašė: „Paskaitykit knygas “Taip miršta demokratijos” ir “Fašizmas. Įspėjimas”. Grynai tuo keliu einat: užgniaužti opoziciją, užčiaupti žiniasklaidą, eliminuoti teisėtvarką (teismus), patraukti iš kelio visus kitaip mąstančius. Nedarykit to. Turit rimtą daugumą, kol kas net ne visi mažumos atstovai opozicijoje, tai nėra rizikos.“

J. Bartkus pažymėjo, kad jokio bendro Tarybos darbo nėra, A. Visockas su antra pagal dydį frakcija nesikalba, nepasiūlė jokios pozicijos, kur galėtų prisiimti atsakomybę.

Diskusijos dalyviai stebėjosi, kad 18 Tarybos narių turinti A. Visocko komanda taip bijo 8 žmonių opozicijos.

Meras įstatymo nepaiso

Pasikeitus Vietos savivaldos įstatymui, meras nebėra Tarybos narys. Tiek įstatyme, tiek Tarybos reglamente jam apibrėžta vesti Tarybos posėdį, žiūrėti procedūrinių dalykų, tačiau nenumatyta, kad jis galėtų pasisakyti, užduoti klausimus ar replikuoti. Šią teisę turi tik Tarybos nariai.

Tačiau panašu, kad įstatymai ne A. Visockui rašyti. Jis visą Tarybos posėdį leido sau komentuoti, diskutuoti, kalbėti svarstomais klausimais. Negalėdamas balsuoti, atvirai sufleravo savo kompanijai, kaip jis balsuotų, jei turėtų tokią galimybę.