Šiauliuose bus minimos 35-osios Sąjūdžio metinės

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Sąjūdžio pirmeivis ir metraštininkas Algirdas Kulikauskas prieš 35 metus buvo įvykių epicentre, istoriją saugo sukauptame archyve.

Birželio 2 dieną 17 valandą Šiauliuose, Vilniaus gatvės bulvaro amfiteatre, vyks šventinis Lietuvos Sąjūdžio 35-ųjų metinių minėjimas ir koncertas.

Renginį vakar Šiaulių miesto savivaldybėje vykusioje spaudos konferencijoje pristatė Sąjūdžio Šiauliuose pirmeivis ir metraštininkas, vienas iš renginio iniciatorių Algirdas Kulikauskas bei Šiaulių kultūros centro renginių organizavimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Edita Smidriūnaitė.

Pasak E. Smidriūnaitės, šventiniame renginyje koncertuos Šiaulių pučiamųjų orkestras, KĮ Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“, „Lauros studija“, atlikėja Sigutė Laugalė.

Sveikinimo žodį tars Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, atvyks svečių iš Vilniaus.

„Pirma džiugi žinia – Sąjūdis išlaikė 35 metus, Sąjūdis ne tik susikūrė, bet ir atliko savo priedermę. Pradžioje buvo ne vienas atvejis, kai galvojome: štai ir užges. Tačiau taip neįvyko. Ir tai labai gražu, nes Sąjūdis iš esmės ir davė pasauliui naują valstybę – Lietuvą“, – sakė A. Kulikauskas.

Dar prieš spaudos konferenciją A. Kulikauskas „Šiaulių kraštui“ prisiminė: nors Sąjūdis buvo nevientisas, bet masiniai renginiai vyko bendri, 1988 metais žmonės susibūrė mitinge Šiauliuose, Saulės Laikrodžio aikštėje, visus suvienijo 1991 metų sausio įvykiai. A. Kulikauskas visus svarbiausius to meto įvykius fiksavo kamera.

Permąstydamas Sąjūdžio veiklą Šiauliuose, A. Kulikauskas išskyrė keletą momentų. Suburtas tremtinių ir politinių kalinių choras, vyrų ansamblis „Vidurnaktį nežuvę“.

Iki šiol Šiauliai palaiko ryšius su tarptautinės katalikiškos organizacijos „Tradicija, šeima, nuosavybė“ (TFP) nariais, kasmet atvykstančiais į Šiaulius, dalyvaujančiais renginyje Sukilėlių kalnelyje, šv. Mišiose Šiaulių katedroje. Ši organizacija buvo surinkusi 5,5 milijono parašų Lietuvos nepriklausomybei paremti.

A. Kulikauskas pabrėžė ir pastatytų atminimo paminklų, pakabintų lentų, susijusių su Sąjūdžio veikla, svarbą. Sąjūdietis priminė skulptoriaus Gedimino Tamošiūno, gydytojo Alberto Griganavičiaus, tremtinių ir politinių kalinių, Sąjūdžio žmonių indėlį.

„Šiandien turime daugiau, nei svajojome, turime laisvą Lietuvą, tik gaila, dar neturime laisvo žmogaus, dar gana daug žmonių, kurie susigūžę žiūri, kuo čia baigsis“, – sakė A. Kulikauskas.

Sąjūdžio sukakčiai paminėti Šiauliuose organizuojama ir kitų veiklų. Birželio 2–9 dienomis bus galima išbandyti interaktyvų maršrutą „Roko lydimi, laisvo žodžio vedami. Sąjūdis“. Tikslų maršrutą galima rasti interneto svetainėje www.visitsiauliai.lt (reikalinga „Action Bound“ programėlė).

Birželio 2–25 dienomis bulvaro vitrinose bus eksponuojama Sąjūdžiui skirta paroda.