Šiauliuose atšvęstos Užgavėnės

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Baisiai gražias Mores netruko pasiglemžti ugnies liežuviai

Antradienį, Užgavėnių dieną, triukšmingi ir linksmi persirengėliai rinkosi Šiaulių „Aušros“ muziejaus Žaliūkų malūnininko sodyboje. Čia spirgėjo kepami blynai, skambėjo Šiaulių Dainų muzikos mokyklos folkloro ansamblio „Vieversėlis“, jo vadovo Arūno Stankaus bei Arūno Vaičelio muzika, suposi, sukosi, išdykavo įspūdingų Užgavėnių kaukių savininkai. Sutemus suliepsnojo sodyboje pastatyta Morė.

Užgavėnių išvakarėse Šiauliuose vyko dar vienas renginys – Šiaulių kultūros centro organizuotos „Baisiai gražių Morių išlydėtuvės“. Nuo vasario 9 dienos Kaštonų alėjoje buvo eksponuojama „Baisiai gražių Morių“ paroda-konkursas – 35 Mores sukūrė darželiai, bibliotekos ir kitos kultūros, viešosios įstaigos.

Vasario 12-osios vakarą Užgavėnių persirengėliai su Morėmis, grojant, dainuojant Šiaulių miesto Dainų muzikos mokyklos vaikų ir jaunimo folkloro ansambliui „Vieversėlis“, keliavo į Šiaulių Didždvario gimnazijos stadioną. Čia sudegintos ir baisiai gražios Morės, ir pagrindinė Užgavėnių šventės Morė, kurią kūrė Šiaulių kultūros centro dailininkė Reda Uogintienė.

Užgavėnės – viena linksmiausių ir archajiškiausių tradicinių lietuviško kaimo švenčių, išlaikiusių senąsias agrarinės magijos tradicijas, žyminti paskutinę žiemos mėsiedo dieną ir artėjantį pavasarį. Seniau per Užgavėnes žmonės vaikščiojo iš namų į namus, dainavo sodybose, bendraudami su kaimynais ir jiems linkėdami gero. Linksmintasi iš širdies. Buvo tikima, kad tik tas, kuris po Užgavėnių kauke liks neatpažintas, tais metais tikrai bus laimingas.