
Naujausios
POLITIKOS TRIBŪNA
Šiaulių valdžia: darbai ar burbulai?
Visuomenė aktyviai diskutuoja apie Šiaulių miesto valdžios darbus. Gyventojams rūpi, kaip gyvens miestas artimiausius ketverius metus, kaip vystomi ir strateginiai projektai, ir komunaliniai darbai. Kokie miesto valdžios darbai naudingi miestui, o kurie kelia abejonių?
Šįkart „Politikos tribūnoje“ – Vilniuje dirbantys šiauliečiai politikai, kurie stebi ir mato dabartinės valdžios darbus ne tik iš vidaus, bet ir iš šalies. Ar jų išsakytos abejonės dėl miesto pirmųjų asmenų ir jų aplinkos skaidrumo bus išsklaidytos?
Interviu su Seimo nariu Valerijumi SIMULIK
Aplinka ir darbai verčia abejoti
– Sukakus šimtui naujosios valdžios darbo dienų Šiaulių meras Artūras Visockas džiaugėsi. Ar iš tiesų yra kuo džiaugtis naujajai miesto valdžiai?
– Norėčiau palinkėti gero darbo valdžiai, nuo kurios priklausys miesto dabartis ir ateitis, bet kol kas matau daugiau tuščių apsukų. Užsižaista procedūriniuose dalykuose: kas kaip balsuoja. Užsižaista su dokumentų siuntinėjimu Seimo nariams, ministerijoms, o ne Savivaldybės partneriams – verslui, socialinėmis, švietimo įstaigoms. Tai juk yra artimiausia aplinka, kurioje Savivaldybė turi gyventi ir dirbti. Reikia žinoti, ko nori įstaigos, kuo Savivaldybė gali joms padėti.
Jeigu miesto valdžiai seksis, jeigu jie pasieks rezultatų, miestui nuo to bus tik geriau, bet kol kas aš to nematau, net pastangų ką nors daryti – nematau.
Tebeskirstoma į savus ir svetimus, į „susitepusius“ politika ir kažkokius „šventuosius“. Keistai atrodo toks skirstymas.
– Ką turite omenyje sakydamas „savi miesto valdžiai“. Gal įvardintumėte pavardes?
– Pasižiūrėkime, kokia yra mero aplinka. Buvęs vienos mokyklos direktorius išleido per 200 tūkstančių litų valstybės lėšų. Valstybės kontrolė pripažino, kad jis tai neteisėtai padarė. Vėliau tas direktorius gavo viceministro poziciją. Atėjo raštas iš Valstybės kontrolės, ar pagrįstai išleisti pinigai, ir viceministras parašė raštą, išteisinantį save – direktorių. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pripažino, kad supainioti vieši ir privatūs interesai.
Ką toks žmogus patarinės merui? Kaip neteisėtai išleisti pinigus? Kaip sau pasirašyti save pateisinančias pažymas, naudojantis tarnybine padėtimi? Ko jis mokys merą?
Dar vienas pavyzdys su artimai mero aplinkai priklausančiu Seimo nariu, kuris turėjo verslą, bet perrašė jį žmonai. Su žmona gyvena kartu, bet sakosi esąs nevedęs. Per Seimo rinkimus jau sakė, kad su žmona apsivedė antrą kartą. O prieš gerą mėnesį Seime iš tribūnos vėl dievagojosi, kad yra nevedęs ir neturi jokių verslo interesų. Buvo keičiamas įstatymas, kuriuo gali būti suinteresuoti ir analogiški verslai. Tokios verslo įmonės turi kontrabandos bylų: dėl cigarečių, dėl dyzelino, kitų dalykų vežimo per sieną.
Tokia yra aplinka, kuri su meru glaudžiai bendradarbiauja. Ko ji merą gali pamokyti?
– Meras buvo inicijavęs susitikimą su Šiauliuose ir apskrityje išrinktais Seimo nariais, ministerijų atstovais dėl Šiaulių oro uosto, tačiau Seimo narių tame susitikime nebuvo. Ar jums iš tiesų rūpi Šiaulių reikalai?
– Jis pranešė, kad Seimo nariai privalo atvažiuoti būtent konkrečią dieną konkrečiu laiku. Aš buvau tuo metu Belgijoje, Beniliukso šalių konferencijoje. Buvau kaltinamas jo labai aršių kolegų, kad neatvykau, nors nebuvau Seime.
Šiaulių krašto bičiulių parlamentinės grupės vadovė Alma Monkauskaitė paprašė prieš susitinkant atsiųsti bent minimalų Šiaulių oro uosto verslo planą, Savivaldybės planus ir ketinimus dėl oro uosto. Atsakymo negavome.
Tada sužinau, kad oro uostas nutraukė skrydžius. Skambinu Administracijos direktoriui: „Kokios pagalbos jums reikia?“ Atsakė, kad iš mūsų „nieko nereikia, čia meras kreipėsi, o ne Administracija“.
Pasakiau, kad pagaliau apsispręstų, ko reikia, o ko ne, ir nebejuokintų žmonių. Sakykit, ko konkrečiai reikia, o jeigu taip fantazuojama vidurnaktį ar paryčiais...
– Ar dažnai bendraujate su Šiaulių meru?
– Ketvirtas mėnuo prasidėjo... Daug merų, kuriuos pažįstu, pirmuosius susitikimus rengė būtent su mieste ar rajone išrinktais Seimo nariais. Bet tie merai ne nurodo, kada Seimo nariams reikia atvykti, o suderina laiką, kada visi gali, ir įvyksta susitikimas.
Bet dabar jau nebėra mums ko važiuoti pas Šiaulių merą, nes jis mums išaiškino mūsų vietą, kad mes nemokame, negalime, esame korumpuoti... Nors turiu mero žinutę, kur jis mus įvardija kaip savo miesto patriotus ir tikisi iš mūsų pagalbos...
Tikiu, kad meras pasimokys iš savo pirmųjų klaidų. Manau, kad merui reikia sugebėti pripažinti, jei padarė klaidą, o ne padarius klaidą įsivaizduoti, kad esi šventasis ir vienintelis žinai, ką daryti.
– Kokią matote Šiaulių ateitį su šia valdžia?
– Žmonės patikėjo valdžiai tvarkyti miesto reikalus, bet miestas nėra tos valdžios nuosavybė. Jeigu pradės kalbėtis ne tik su sau lojaliais, bet su visais, visada palaikysiu tokį darbą, bet nebūsiu tas berniukas, kurį galima stumdyti.
Valdžia privalo kovoti už miestą. 2014 metais daug dirbome su ministrais ir gavome pinigų „Saulėtekio“ ir „Romuvos" mokykloms. Bet tos mokyklos nebuvo kažkokiuose paslaptinguose Savivaldybės sąrašuose. Tiesiog tie pinigai buvo perskirstyti ir neatiteko Šiauliams.
Jeigu meras „pakavos“ savo ambicijas ir norės bendradarbiauti, galėsime padėti.
Bet lenda negražūs dalykai: meras A. Visockas jau giriasi, kad sutvarkė „Jovaro“ mokyklai stadioną. „Jovaro“ stadiono tvarkymo dokumentai buvo pasirašyti praėjusiais metais, kai dar nebuvo šios valdžios. Pripažink, žmogau, kitų nuveiktus darbus ir teisingai panaudok pinigus.
Kalbėjosi Rita ŽADEIKYTĖ
Jono TAMULIO nuotr.
NUOMONĖ: Seimo narys Valerijus Simulik nemato naujos valdžios pastangų ką nors daryti.
Kol kas jokio strateginio planavimo
Daiva MATONIENĖ, Šiaulių miesto tarybos narė, aplinkos viceministrė
– Parengti ir įgyvendinti strateginius miesto projektus tikrai reikia ilgesnio laiko, nei dar dirba naujoji Šiaulių valdžia ir meras Artūras Visockas. Tačiau man jau spėjo įstrigti kai kurie mero sprendimai, pavyzdžiui, Viliaus Purono adresu pasakyta mero frazė, kad Viliaus Purono veikla yra neesminė. Mane tai įskaudino kaip miesto bendruomenės pilietę ir atstovę.
Ar taip reikia miesto vadovui vertinti entuziastus, kurie dirba ne dėl naudos, atiduoda savo energiją miestui? Žinant, kad Viliaus Purono darbai yra tikrai paremti patriotiškais jausmais miestui. Viliaus Purono asmenyje meras įvertino visus bendruomeniškus, visuomeniškus miesto žmones. Toks mero susireikšminimas prieš miesto visuomenininkus nėra tinkamas. Nematau pagarbos žmonėms, kurie dirba iš entuziazmo, kurie skiria pastangas miestui.
Kol kas iš naujosios koalicijos nematau jokio strateginio planavimo, kryptingų strateginių veiksmų. Nematau jokių konkrečių sprendimų ir dėl Šiaulių oro uosto bankroto. Dėl Menų inkubatoriaus – atskira istorija. Matau tik tai, kad mero A. Visocko darbų viešinimas vyksta puikiai, bet pirmiausia turėtų būti darbai, labai konkretus veiksmų planas.
Tačiau labiausiai man nerimo sukėlė toks faktas: neoficialiai girdėjau, kad Šiaulių miesto savivaldybės pavaldžioms institucijoms perkami iš vienos įmonės keletas automobilių. Būtent su tos įmonės logotipais yra susijęs A. Visockas.
Man tai kelia abejonių, ar tikrai viskas yra skaidru.
KLAUSIMAS: Daiva Matonienė, Šiaulių miesto tarybos narė, aplinkos viceministrė, kelia klausimą, ar tikrai skaidriai dirba meras.
Plaukimas pasroviui garsiai taškantis
Edvardas ŽAKARIS, Seimo narys
– Kol kas galim kalbėti tik apie tai, kaip atrodo naujosios Šiaulių valdžios valdančiosios daugumos pasiruošimas darbams. Man dabartinė miesto valdžios situacija primena plaukimą pasroviui garsiai rėkiant ir smarkiai taškantis. Garsas yra, vaizdas yra, bet plaukiama kol kas pasroviui.
Nė viena valdžia taip smarkiai viešųjų ryšių neištobulino, kaip dabartinė valdančioji dauguma. O kai pažiūri, kas yra tose reklamose, ten tik sveikinimai, rankų paspaudimai, įteikimai kažko dalyvaujant kitų šventėse. Vieno kito ministro aplankymas pasakius, kad buvo, bet nepasakius, kas iš to išėjo.
Kalbant apie šauktą susitikimą dėl Šiaulių oro uosto, puikiai žinau, kad pinigų niekas nedalina vien tik pasakius, kad jų reikia. Taip manyti yra labai naivu.
Pinigai iš valstybės investicijų programos skiriami tik pagal investicinius projektus, o juos ateinančių metų finansavimui savivaldybės turi pateikti iki birželio 10 dienos. Šiaulių krašto parlamentinė grupė paprašė teikti investicijų projektą, bet tuo viskas ir pasibaigė. Tai ne darbas, tai kamuoliuko permetimas kitam. Vasara yra būtent tas laikas, kai reikia dirbti dėl pinigų, nes vyksta pinigų „dėliojimas“ investiciniams projektams finansuoti. O rudenį, kai visi susirenka iš atostogų, jau praktiškai nieko pakeisti nebegali.
Nežinau, gal miesto valdžia dabar sėdi su tuo projektu Vilniuje, nes Vilniuje duris varstyti reikia dažnai.
Galėčiau pagirti tik vieną šios valdžios gerą darbą – mokyklų valgyklų renovaciją.
Tačiau man labai nepatinka, kad beveik visada yra kaltinama praėjusios kadencijos valdžia. Kodėl atėję nauji, ir ypač meras A. Visockas, kuris buvo praėjusios kadencijos Taryboje, laukė tris mėnesius dėl Menų inkubatoriaus, dėl oro uosto ir nieko nedarė? Tuos sprendimus reikėjo priiminėti jau balandžio pabaigoje. Juk tas laukimas nieko nedavė, tik delsiant tai kainuos daugiau pinigų.
Tai pirmasis meras Šiauliuose, kuris nepakvietė į susitikimą Šiauliuose rinktų Seimo narių. Drauge visada galima padaryti daugiau, o dabar susidaro toks įspūdis, kad Savivaldybė – sau, Seimo nariai – sau.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
NUOSTABA: Seimo narį Edvardą Žakarį stebina, kad Šiaulių miesto meras dar nebuvo susitikęs su Šiauliuose rinktais Seimo nariais.