Šiaulių universitetas tampa istorija

Redakcijos archyvo nuotr.
Naujametinę naktį Šiaulių universitetas taps miesto istorija.
Naujametę naktį iššaudžius šventinius fejerverkus Šiaulių universitetas (ŠU) taps istorija. Jo vietoje liks Vilniaus universiteto (VU) Šiaulių akademija (ŠA). Universiteto darbuotojai nerimauja, kad einant paskutiniam šių metų mėnesiui dar nežino savo perspektyvos, ar liks toliau dirbti.

Nuo sausio – Vilniaus universiteto Šiaulių akademija

Pagal Lietuvos Seimo patvirtintą ŠU reorganizavimo prijungimo prie Vilniaus universiteto būdu planą nuo 2021 metų sausio 1 dienos Šiaulių universiteto nebeliks, o vietoje jo Šiauliuose universitetines studijas vykdys Vilniaus universiteto Šiaulių akademija. Ši reorganizacija per 2021–2025 metus pareikalaus per 15 milijono eurų.

Finansavimą skirti numatoma iš valstybės biudžeto. Milijoninių lėšų reikės papildomam darbo užmokesčiui, mokslo rezultatų apimties gausinimui ir kokybės, studijų kokybės gerinimui ir tarptautiškumo didinimui, mokslo ir studijų infrastruktūros atnaujinimui, akademinio potencialo didinimui.

Reorganizacijos dokumentuose – gražūs tikslai ir pažadai: savarankiškumas, mokslinės veiklos ir studijų kokybės gerėjimas, veiklos tęstinumas ir taip toliau. Vienas iš reorganizacijos plano punktas skelbia, kad papildomas darbo užmokesčio poreikis pagal Vilniaus universiteto etato kainą siekia 5,6 milijono eurų, tačiau Šiauliuose bus taikomas 15 procentų regiono koeficientas.

Perkels, po to – atleis

Nors reorganizavimo dokumentų daug, o daugelis jų – vieši, Šiaulių universiteto beveik 300 darbuotojų bendruomenėje netvyro kalėdinė ramybė.

Darbuotojai nerimavo, kad mažiau nei po mėnesio universiteto neliks, o jie nėra gavę pranešimų apie savo darbo vietų perspektyvą. Neaišku nei kas bus atleistas, nei kas jiems bus pasiūlyta, nei kaip vyks atrankos į laisvas vietas.

ŠU Darbo tarybos pirmininkė Asta Vaitkevičienė aiškino, kad viešą informaciją darbuotojams teikia Komunikacijos tarnyba. Darbo taryba stengiasi ginti ginti darbuotojų teises, tačiau kol kas nemato, kad būtų kokių nors susidorojimų su darbuotojais.

„Visos pertvarkos to neaiškumo suteikia. Aš pati gavau pranešimą iš administracijos apie perkėlimą į Vilniaus universitetą ir turiu arba pasirašyti sutikimą, arba ne. Tas procesas toks yra. Darbuotojo pasirinkimas – arba jis sutinka būti perkeliamas su visomis garantijomis arba ne“, – komentavo A. Vaikevičienė.

Ji patvirtino, kad administracijos darbuotojams kyla didesnis pavojus, nes liks mažiau funkcijų. Vilniaus universitetas spręs, kam bus pasiūlytos pareigos, kam ne.

Darbo tarybos pirmininkė teigė, kad visi norintys bus perkelti į Vilniaus universitetą, o tada jau jo viduje bus pertvarkomi etatai. Tad didysis darbas laukia po Naujųjų metų.

Daugiau nerimo – administracijos darbuotojams

ŠU studijų prorektorė Renata Bilbokaitė patvirtino, kad reorganizacija vyksta pagal planą. Šiek tiek kliūčių pasitaiko, tačiau jos buvo prognozuojamos, todėl nustatyti ilgesni terminai.

Pavyzdžiui, informacinių sistemų perprogramavimas ir suvienodinimas su Vilniaus universitetu. Abi mokslo įstaigos turi skirtingą studentų registrą, informacines bazes. Iki šiol ŠU naudojo Kauno technologijų universiteto sistemą, o VU turi savo. Neaišku, kaip persikels finansinė, „Sodros“ informacija. Dėl savisaugos tenka daug daryti rankiniu būdu.

Prorektorė paaiškino, kad pagal įstatymą nuo sausio 1 dienos visas personalas persikels į Vilniaus universitetą. Akademinis personalas liks nepakitęs, nes krūviai jau yra suplanuoti ir turi užbaigti iki birželio pabaigos.

„Na, o su neakademiniu personalu buvo apspręsta ir 3,5 metų laikotarpiu išgryninta. Turime pasitvirtinę Vilniaus universitete preliminarų etatų sąrašą, kiek čia tų neakademinio personalo etatų lieka. Palaipsniui jiems bus teikiami pasiūlymai, į kai kurias vietas bus skelbiami konkursai“, – aiškino R. Bilbokaitė.

Paaiškinta, kad po reorganizacijos bus atsisakyta apie 80 etatų, tačiau tai palies apie 50 žmonių, nes kai kurie dirbo daugiau nei vienu etatu.

Žadama – „į žmogaus pusę“

Prorektorė tikino, kad jau dabar viskas vyksta, kaip priklauso pagal įstatymo raidę. Institucija siunčia pranešimus akademiniam personalui, greitai pradės siųsti ir neakademiniam personalui, dėl sąlygų keitimo.

Pirmiausiai susitikimai vyksta su su mokslo darbuotojais, nes jei atsiras nesutinkančių pereiti į naują padalinį, turės ieškoti dėstytojų, mokslininkų, kurie juos pakeistų.

„Esame išsiuntę apie 150 pranešimų, dar panašiai tiek pat lieka administracijai. Žmonės turi per 5 darbo dienas pranešti savo sprendimą. Jei nesutinka, turime kalbėtis su žmonėmis, gal būtų atleidžiamas šalių susitarimu, kad žmogus nenukentėtų, kad būtų įvertintas jo įdirbis per metus, kad viskas būtų į žmogaus pusę. Ir su Vilniaus universitetu esame taip sutarę, ir su ministerija kalbėję, kad nenukentėtų žmonės“, – žadėjo studijų vadovė.

Ji pateikė pavyzdį. Nelieka 6 studijų koordinatorių. Tada galbūt bus siūlomos panašios funkcijos, jeigu tokių lieka akademijoje pagal etatų sąrašą, kurį Vilniaus universitetas patvirtins.

„Jei žmonės turi ambicijų, nori likti organizacijoje, mato save kurioje nors pozicijoje, tai ir pasiliks. O kas nemato, jiems bus sudarytos palankiausios sąlygos, kurias esame viduje aptarę, išeiti šalių susitarimu arba pagal 57 straipsnį kaip žmogui yra naudingiau iš tikrųjų“, – kalbėjo prorektorė.

Ji patvirtino, kad keli akademiniai darbuotojai nesutiko būti perkelti į Vilniaus universitetą. Tai esą žmonės, turintys, labai nedidelį krūvį ir jiems finansiškai naudingiau išeiti dabar. Kai kurie dirbo antraeilėse pareigose, turi darbą kitur.

R. Bilbokaitė tikino, kad administracijos darbuotojams nereikėtų jaudintis.

„Nenoriu viešinti detalių, bet su visais, kuriems reikės išeiti, bus labai gražiai atsisveikinta“, – žadėjo prorektorė.

Į kai kurias atsiradusias laisvas vietas konkursus skelbs jau Vilniaus universitetas. VU šiuo metu neturi juridinės galios gauti duomenų, todėl dirba šiauliečiai.

Sausio pradžioje bus skirtas ŠA direktorius

„Tikėkimės, kad reorganizacija išeis į gerą ir Šiauliams, ir universitetui. Ką mes tikrai padarėme, tai išsaugojome universitetines studijas Šiauliuose. Toliau jau viskas priklausys nuo viso miesto, nuo visų palaikymo, gero žodžio“, – vertino R. Bilbokaitė.

Sausio 4 dieną turi pradėti dirbti penkeriems metams paskirtas Šiaulių akademijos direktorius. Jį skirs Vilniaus universiteto rektorius. R. Bilbokaitė girdėjo, kad svarstomos įvairios galimybės, tačiau konkrečiau nieko negalėjo pasakyti.