
Naujausios
Šiaulių universitetas – mažesnis, bet su perspektyva
„Šiaulių universitetas tikrai nebus uždarytas. Šiame regione universitetas buvo, yra ir bus“, – neabejoja laikinasis Šiaulių universiteto rektorius profesorius daktaras Donatas Jurgaitis.
Skaičiuojama, kad ateityje Šiaulių universitete studijuos apie 4 tūkstančius studentų. Šiuo metu studentai Šiauliams padeda išlaikyti didmiesčio vardą.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Studijas renkasi regiono studentai
– Kaip vyksta priėmimas į Šiaulių universitetą?
– Šiaulių universitete galima rinktis iš 39 bakalauro ir 27 magistro studijų programų.
Pernai buvo gauti 265 krepšeliai, šiemet skaičius turėtų būti ne mažesnis.
Magistro studijų programose dažniausiai renkamasi viešąjį valdymą, finansų ir investicijų ekonomiką.
Populiariausios bakalauro specialybės – ekonomika, finansų valdymas, kineziterapija, statybos inžinerija, aplinkos ir profesinė sauga. Tarp populiarių specialybių bus Socialinės gerovės ir negalės studijų fakulteto specialybės.
Esame gavę 32 tikslines vietas, jos yra septyniose studijų programose. Pernai tokių vietų tebuvo 9. Studentai, patekę į tikslines vietas, sudarę trišalę sutartį su darbdaviu ir universitetu, užsitikrins darbo vietą.
Šiemet išleidome per 2 tūkstančius absolventų. Šiuo metu universitete yra beveik šeši tūkstančiai studentų. Ateityje studentų skaičius, manau, bus apie 4 tūkstančius.
– Kas dažniausiai renkasi Šiaulių universitetą? Ko tikimasi iš studijų?
– Dažniausiai mus renkasi regiono studentai. Bet finansavimo sistema to nelabai skatina. Gavęs krepšelį jaunuolis dažniausiai renkasi ne studijų programą, o miestą, pirmiausia – Vilnių.
Abiturientai, studentai galvoja, ne tik kur ir ką studijuos, bet ir kur gaus darbą, baigę universitetą.
Atlikti tyrimai rodo, kad įsidarbina apie 60 procentų absolventų. Pasakymas, kad universitetai ruošia bedarbius, nėra teisingas.
Su Darbo birža diskutavome dėl skelbtų prieštaringų duomenų, kurie rodo, kad daugiausia neįsidarbina informatikų. O rinkoje jie yra graibstomi.
Turime absolventų, baigusių informatiką, kurie įsidarbino pasaulinėse firmose. Pavyzdžiui, buvęs mūsų studentas laimėjo konkursą „Barclays“, įveikęs vienuolika pretendentų.
Plagijavimo netoleruos
– Šiaulių universitetas nėra akredituotas. Kaip ir kada išspręsite šią problemą?
– Bandysime ją išspręsti, kai iš atostogų grįš švietimo ir mokslo viceministras.
Akreditacija susideda iš dviejų dalių vertinimo. Neigiamą kriterijų lėmęs vertinimas buvo per didelis studentų nubyrėjimas (apie 30 procentų). Pagal metodiką leidžiama 25 procentai.
Elgiamės principingai – jei žmogus nevertas gauti aukštojo mokslo diplomo, jam ir neduodame. Atrodytų, turėtume būti pagirti, bet buvome nubausti.
Antrasis vertinimas yra be atsako, gavome preliminarų pastebėjimų sąrašą, neigiamų pastabų nebuvo. Koks bus galutinis atsakymas, nežinau.
Vertinimo metodika, pagal kurią vertinami ankstesni šešeri metai, yra apskųsta Konstituciniam Teismui, reikia sulaukti jo sprendimo.
– Paskui Šiaulių universitetą jau vilkosi plagijavimo šleifas. Ką tik nuskambėjo dar viena istorija – suabejota docentės, humanitarinių mokslų daktarės Irenos Baliulės mokslinio darbo sąžiningumu. Kaip reagavote į šį įvykį?
– Medžiaga perduota mūsų etikos komisijai, ją komisija įvertins grįžusi po atostogų.
Pats faktas yra akibrokštas. Griežčiausia nuobauda – žmogus praranda darbą. Ji svarstoma ir šiuo atveju, bet priklausys, koks bus komisijos sprendimas. Abi pusės turi savo nuomones, reikia jas pasverti. Jei plagijavimo faktas pasitvirtins, universiteto pozicija bus griežta.
– Kaip būsimų studentų tėvams patikėti universiteto patikimumu?
– Leisti vaikus studijuoti Šiauliuose verta. Studentams sudarome galimybes studijuoti užsienyje pagal ERASMUS programą.
Turime dvi bendras studijų programas su užsienio universitetais. Pavyzdžiui, studentai turės galimybę ekonomiką ir darnų verslą vienerius metus studijuoti žinomame pasaulyje Vroclavo universitete (Lenkija). Į minėtą programą jau vyksta priėmimas. Kita galimybė – studijos Ukrainoje.
Studentai pažymi, kad nedideliame universitete jaučiasi kaip šeimoje. Turime kolektyvų, į kuriuos jaunas žmogus gali įsijungti, užsiimti menine, kultūrine veikla.
Mažiau studentų – mažiau dėstytojų
– Kaip universitetą veikia faktas, kad rektorius yra laikinas?
– Laikinasis rektorius negali pradėti rimtų reformų. Bet toliau laukti nebegalima – paskelbta administracijos reforma, senatas jai pritarė. Turėjome daug įvairiausių tarnybų, komisijų, skyrių. Nutarėme visą administraciją suglaudinti, įkurti dešimt tarnybų.
Pagal senato nutarimą laikinosios administracijos veiksmai netrukdys naujajam rektoriau toliau vykdyti reformas. Reformos vyks pagal naująjį statutą.
– Mažėjant studentų, mažiau reikia ir dėstytojų?
– Išlaikyti tokį dėstytojų skaičių, koks buvo 2008 metais, kai turėjome 12 tūkstančių studentų, neįmanoma.
Problema skaudi, bet atleisti reikia nemažai žmonių.
Turime daug aukštos kvalifikacijos specialistų. Universitete dirba apie pusšimtis profesorių. Apie pusė universiteto dėstytojų turi mokslo laipsnius ir vardus.
Kaip kvalifikuotus dėstytojus išlaikyti universitete? Matau du sprendimo būdus. Tiems, kurie aktyviai dirba mokslinį darbą, skirti mokslinius etatus, o turinčius mažiau krūvio įjungti į projektinę veiklą.
– Kokia šiuo metu finansinė universiteto situacija?
– Ji nesiskiria nuo paskutiniųjų metų. Įstaiga turi apie 900 darbuotojų. Sukaupti dideles sumas, išmokėti atostoginius yra labai sunku.
Atostoginius darbuotojams planuojame baigti išmokėti per keturis kartus. Rugsėjo pradžioje su visas darbuotojais turėtume atsiskaityti iki galo.
Vyksta reorganizacijos, mažinimosi, sanglaudos procesas, dėstytojai išeina į pensiją, yra atleidžiamai, todėl reikia mokėti išeitines. Problemą bus sunku spręsti ir ateityje, nes glaudinimasis reikalaus darbuotojų atsisakymo.
Vėlavo LAT-LIT projektų kreditavimas (buvo kredituota apie 2 milijonus litų). Iki liepos mėnesio apie 600 tūkstančius litų susigrąžinome, šią savaitę turi „įkristi“ dar 300 tūkstančių. Šie pinigai prisidės prie universiteto finansinės situacijos gerėjimo.
– Galbūt atsisakysite kai kurių pastatų?
– Pagal dabartinę situaciją tiek patalpų nereikia. Vietoje keturių bendrabučių mums užteks dviejų.
Pagal senato patvirtintą projektą jungiasi Technologijos ir Gamtos mokslų fakultetai, Gamtos mokslų fakultetas persikels į Technologijos fakulteto rūmus.
P. Višinskio gatvėje pakaks vieno pastato. Socialinių mokslų fakulteto pastato Architektų gatvėje trys aukštai bus konservuoti ir nebenaudojami.
Pastatų nei parduoti, nei nuomoti negalime, kol neturėsime patvirtinto naujojo statuto – kol iš Vyriausybės neperimsime turto, nepasirašysime su ja sutarties 20-iai metų.
Dėmesys – regionui
– Ne vienerius metus viešojoje erdvėje kalbama apie galimą Šiaulių universiteto uždarymą. Kokią jūs matote universiteto perspektyvą?
– Šiaulių universitetas tikrai nebus uždarytas. Šiame regione universitetas buvo, yra ir bus.
Turime rengti specialistus, kurie išmano regiono problemas, sugeba atlikti mokslinius tyrimus regiono tematika.
Šiaulių regioną matome kaip Šiaurės Lietuvą, ne tik Šiaulių apskritį.
Glaudžiai bendradarbiaujame su daugeliu regiono įmonių. Pas juos studentai atlieka praktiką. Daug studentų trečiame ketvirtame kurse jau dirba įmonėse. Čia ir yra universiteto išlikimo garantas.
Būsime mažesni, bet šiuolaikiški, inovatyvūs.
Galvojame, kad reikia keisti patį studijų procesą. Yra daug jaunų žmonių, kurie į užsienį išvyko nebaigę studijų, bet nori studijuoti.
Kai kuriose programose didžiąją dalį studijų pasiūlysime studijuoti nuotoliniu būdu.
Atskiruose fakultetuose tai jau darome: pavyzdžiui, yra studentų grupės Tauragėje, Mažeikiuose, ten važiuoja mūsų dėstytojai. Ieškome naujų būdų pritraukti žmones.
– Ką Šiaulių universitetas reiškia regionui?
– Universitetas pirmiausia yra žinių, mokslo, kultūros centras. Universitete studijuojantys 6 tūkstančiai studentų gelbsti miestą, kad jis dar yra didmiestis.
Jei akademinio jaunimo Šiauliuose nebūtų, miestas būtų pusiau miręs. Jaunimą reikia išlaikyti. Dėl to bus geriau miestui, regionui, kraštui.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
REZULTATAS: Šiemet Šiaulių universitetas išleido 2 tūkstančius absolventų.
PERSPEKTYVA: Laikinasis Šiaulių universiteto rektorius profesorius daktaras Donatas Jurgaitis sako, kad ateityje Šiaulių universitetas bus mažesnis, bet šiuolaikiškas, inovatyvus.
POZICIJA: „Visiems sakau: šiais laikais paskaityti paskaitą neužtenka, pirmiausia reikia susirasti, kam ją skaityti. Europos universitetuose apie tai jau kalbėta prieš 3–4 metus“, – teigia Šiaulių universiteto rektorius profesorius daktaras Donatas Jurgaitis.