Šiaulių šimtametis namas – Metų renovacijos laimėtojas

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Ap­do­va­no­ji­mo ce­re­mo­ni­jos da­ly­viai kar­tu su ap­lin­kos mi­nist­ru Si­mo­nu Gent­vi­lu, at­vy­ku­siu įteik­ti „Me­tų re­no­va­ci­jos“ lai­mė­to­jo ap­do­va­no­ji­mą Sto­ties g. 14 na­mui.
Šiauliuose, Stoties g. 14 daugiabučio renovacija pelnė Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) inicijuotų šalyje „Metų renovacijos projekto“ rinkimų laurus. Pasibaigus karantinui į Šiaulius padėkoti gyventojams už sektiną pavyzdį ir apdovanoti renovacijos administratorių bei rangovus atvyko aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Padėka už gerą rezultatą

Ministras Simonas Gentvilas akcentavo, ko reikia gerai renovacijai įgyvendinti, ir gyrė Šiaulius už pavyzdinį projektą.

„Tokie projektai negali įvykti be gyventojų noro ir iniciatyvos, be renovacijos administratoriaus, be entuziastingų darbuotojų, kurie eina, konsultuoja, drąsina, be gerų projektuotojų ir rangovų – renovacijos projektai yra sunkūs projektai, reikia ir į kiekvieną butą pasibelsti, ir motyvuoti gyventojus, o be geros techninės priežiūros renovacija būna trumpalaikė – geri auditoriai ir kontrolieriai yra geri patarėjai rangovams“, – sakė ministras ir visiems įvardytiesiems dėkojo už įgyvendintą namo Šiauliuose renovaciją.

Jis pabrėžė, jog „Metų renovacijos projekto“ apdovanojimas – visuomenės pripažinimas, nes tris geriausius šalyje įgyvendintus projektus išrinko žmonės atviro balsavimo metu. O geriausia agitacija už renovaciją – sumažėjusios gyventojų sąskaitos.

Ministras pasidžiaugė, jog geri pavyzdžiai „užkrečia“. Iš ministro rankų lentelę su užrašu „Metų renovacijos projektas“, kuri puoš namo fasadą, priėmė namo gyventojas Darius Balčiūnas. Jis buvo ir vienas iš renovacijos iniciatorių ir rezultatu patenkintas.

Išskirtinis daugiabutis

Visuomenė išrinko tris geriausius projektus šalyje – dar Taikos pr. 3, Klaipėdoje, Draugystės g. 25 A, Marijampolėje.

Šiauliuose, Stoties g. 14 daugiabutis išskirtinis tuo, kad tai šimtametę istoriją turintis namas. Jį atnaujinant buvo išsaugotos nekilnojamojo kultūros paveldo vertingosios savybės. Namas pastatytas 1921 metais. Iš pradžių čia veikė saldainių ir šokolado fabrikas „Birutė“, po Antrojo pasaulinio karo jis buvo rekonstruotas į gyvenamąjį pastatą.

Pastato, kurį projektavo žymus architektas Karolis Reisonas, šimtametę istoriją dabar mena išsaugotos fasado architektūrinės detalės. Namo gyventojams reikėjo priimti renovacijos projektuotojo pasiūlytą sprendimą – daugiabučio namo fasado siena buvo apšiltinta iš vidaus, o ne iš išorės, kaip įprasta. Apšiltinus pastatą ir modernizavus šildymo sistemą, gyventojų mokėjimai sumažėjo daugiau nei 40 proc.

„Šis projektas yra puikus pavyzdys, kaip galima pasiekti energinio efektyvumo tikslų ir kartu išsaugoti istorine ir architektūrine prasme vertingas namo detales, daug energijos įdėjo ir projekto administratorius, – pabrėžė Rasa Lopetaitė, BETA projektų įgyvendinimo skyriaus specialistė. – Tikimės, kad šis projektas skatins vis daugiau šiauliečių domėtis galimybe atnaujinti savo būstą“.

Po atnaujinimo pasiekta energinio efektyvumo klasė – C. Renovacijos metu atnaujintas ir apšiltintas namo fasadas, stogas, keisti langai, pagal vieningą projektą įstiklinti balkonai. Atliktas šildymo sistemų, ventiliacijos sistemų, elektros instaliacijos atnaujinimas. Pakeisti namo vamzdynai, tambūro durys.

Šiaulių miesto savivaldybės Administracijos direktorius Antanas Bartulis dėkojo visiems prisidėjusiems prie gero rezultato. Jis atkreipė dėmesį, jog gyventojai dar vis atsargiai žiūri į renovaciją. Šiauliuose pusšimtis namų renovuota, dar trys dešimtys yra procese.

„Norėtųsi, kad šio daugiabučio pavyzdys sukeltų lietuvišką pavydą, – sakė A. Bartulis. – Pritariu minčiai, jog namo gyventojai turėtų rodyti savo mažas sąskaitas už šildymą ir propaguoti renovaciją. Esate lyderiai savo apsisprendimu, prisiimkite ir tą naštą, būkime partneriais skatindami procesą, nes smagratį dar reikia įsukti.“

Projektą administravusios įmonės generalinis direktorius Virgilijus Pavlavičius taip pat ragina gyventojus nedelsti.

„Kainos tiesiog užprogramuotos kilti. Namai sensta, juos reikia remontuoti, vieną dalį remontavus, kažkokia kita dalis byra, o per renovaciją galima ir šildymo kaštus sumažinti, ir namo gyvavimą prailginti, ir namo bei savo buto vertę padidinti, – sako V. Pavlavičius. – Šilumos energijos sutaupoma iki 50 procentų ir atitinkamai sąskaitos mažėja.“

Užs. Nr. 486344

1 1