Šiaulių savivaldybė „atrado“ mieste sovietinių simbolių

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių Laisvamanių kapinių komplekso Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietoje stovi du paminklai su sovietiniai simbolika ir užrašais.
Šiaulių miesto savivaldybė susigriebė, kad jos teritorijoje yra likę sovietinių simbolių ir šūkių. Antrojo pasaulinio karo sovietinių karių palaikų perlaidojimo klausimo Savivaldybė šiuo metu nesvarsto.

 

Sieks panaikinti sovietinius simbolius

Šiaulių Laisvamanių kapinių komplekso Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietoje stovi du paminklai, kuriuose yra išlikę penkiakampės žvaigždės simboliai, bei paminklai su lentelėmis, kuriuose yra užrašai lietuvių ir rusų kalbomis „Amžina šlovė didvyriams“. Savivaldybės administracija kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą, prašydami pritarti ketinimams šiuos simbolius pašalinti.

Departamento Šiaulių teritorinio skyriaus laikinoji vadovė Sonata Sukožauskienė Savivaldybę informavo, kad institucija neprieštarauja, jog nuo minėtų paminklų būtų pašalinti penkiakampės žvaigždės simboliai ir demontuotos lentelės su įrašais lietuvių ir rusų kalbomis „Amžina šlovė didvyriams“.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis aiškino, kad tai tik pirminė procedūra, kadangi šie paminklai yra įregistruoti Kultūros vertybių registre. Toliau Savivaldybė dėl simbolių ir užrašų pašalinimo kreipsis į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą, kuris turės sudaryti komisiją ir pateikti išvadą, ar leisti pašalinti minėtus simbolius ir užrašus.

Pačių paminklų nugriauti neketinama.

A. Bartulis tiksis, kad minėtos sovietinės simbolikos rudens pradžioje neliks. Spėjama, kad tai nebus brangi procedūra, todėl šios paslaugos pirkimas vyks supaprastinta tvarka.

Sovietinių karių palaikų perkėlimo klausimas šiuo metu nesvarstomas

Šiaulių miesto tarybos narys Zakiras Medžidovas siūlo iškelti iš miesto centro Antrojo pasaulinio karo palaidojimo vietos šalia katedros sovietinių karių palaikus ir perlaidoti juos į kapines. Jis mano, kad nėra teisinga, kai miesto centre esančioje ypatingoje vietoje palaidoti svetimos valstybės kariai, tuo tarpu, kai lietuvių partizanų dalis dar tebeguli palaidoti miškuose.

Perlaidojimo klausimas buvo aktyviai svarstomas vykdant Prisikėlimo aikštės ir jos prieigų rekonstrukciją, tačiau karių palaikų perlaidojimas buvo atidėtas neribotam laikui.

Administracijos vadovas A. Bartulis pakomentavo, kad karių palaikų perlaidojimo klausimo Savivaldybė šiuo metu nesvarsto.

„Yra ta procedūra, kad mes turime kartą per metus peržiūrėti, bendrauti su visuomene, konsultuotis. Dabar tų sovietinių simbolių ten nėra. Obeliską išmontavome, užrašą paguldėme. Jei visuomenė pasakys, kad to nepakanka, spręsime toliau“, – sakė A. Bartulis.