
Naujausios
Šiaulių regione – nei pabėgėlių, nei prašymų
Spalio mėnesį į Lietuvą pagal Europos Sąjungos (ES) pabėgėlių perkėlimo programą turėtų atvykti 73 asmenys. Apie 30 imigrantų iš Ruklos pabėgėlių priėmimo centro turėtų persikelti į savivaldybes. Šiaulių apskrities savivaldybių atstovai nemano, kad šiemet sulauks pabėgėlių.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Reikia valstybės paramos
Pernai Akmenės, Joniškio, Kelmės, Pakruojo, Šiaulių rajonų ir Šiaulių miesto savivaldybės Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai nurodė, kad sutinka priimti pabėgėlius.
Jau prieš metus šalies savivaldybės kėlė klausimą: kaip ir į kurias savivaldybes bus vykdomas pabėgėlių perkėlimas? Atsakymai ir dabar dar nėra aiškūs.
Gipoldas Karklelis, Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius sako, kad Savivaldybė konkrečių nurodymų dėl pabėgėlių nėra gavusi ir šiuo metu dar nėra pasiruošusi jų priimti: „Jei kažkas bus, jei reikės, tada ir spręsime.“
Pasak G. Karklelio, šiuo metu pabėgėliai apgyvendinami Vilniuje, Jonavoje, Klaipėdoje, o Šiaulių rajono savivaldybė plano, kur juos apgyvendintų, neturi.
„Socialinis būstas šioms reikmėms negali būti naudojamas. Savivaldybei priklausančio būsto turime labai nedaug, jis šiuo metu apgyvendintas. Nenaudojamas patalpas būtų galima paversti gyvenamuoju būstu, bet reikia didžiulių investicijų, valstybės paramos. Turėtų būti ilgalaikė valstybės politika“, – mano G. Karklelis.
Administracijos direktorius nemano, kad visiems rajonams pabėgėliai bus skirstomi po lygiai – tikisi, kad klausimas bus sprendžiamas centralizuotai, bus atsižvelgiama, kur yra laisvo gyvenamojo ploto.
Pasiūlymų iš vietos gyventojų priimti pabėgėlius į savo namus Savivaldybė nesulaukė.
G. Karklelio nuomone, nebūtų geras sumanymas „išmėtyti po vieną šeimą": pabėgėliams reikia užtikrinti pereinamąjį laikotarpį, mokyti kalbos, vaikams sudaryti sąlygas lankyti mokyklą.
„Ateis nauja Vyriausybė, bus naujos programos, kaip pabėgėlius integruoti į visuomenę. Šis klausimas turėtų būti sprendžiamas valstybės mastu kompleksiškai. Negali būti, kad vieną šeimą apgyvendiname toli vienkiemyje ir ji po to pati ieškos būdų išgyventi.“
Pernai Šiaulių rajono savivaldybė buvo nurodžiusi, kad turėtų galimybę apgyvendinti vieną šeimą iš Ukrainos, pagal programą, kurioje numatyta suteikti pagalbą lietuvių kilmės šeimoms iš karo zonos. Norinčiųjų neatsirado.
Laukia nurodymų
Akmenės rajono savivaldybės vicemeras Apolinaras Nicius nurodė, kad prašymo ar reikiamo priimti pabėgėlių skaičiaus Savivaldybė nėra gavusi.
„Esame pasiruošę. Kokį įpareigojimą gausime, tokį, manau, padarysime“, – sako A. Nicius.
Vicemeras spalio 25–26 dienomis planuoja dalyvauti Trakuose ministerijų organizuojamame seminare dėl pabėgėlių priėmimo. Tikisi, kad pavyks gauti išsamesnės informacijos.
Akmenės rajone gyvena kelios dešimtys ukrainiečių, jie, pasak A. Niciaus, sėkmingai integruojami. Ankstesniame Tarybos posėdyje suteiktas būstas ir sudarytos sąlygos atvykti gydytojų šeimai iš Ukrainos.
„Dėl kitų kraštų, Sirijos, Irano, laukiame nurodymų. Akmenės kraštas turi galimybę pasirūpinti, mes neprieštaraujame“, – sako A. Nicius.
Konkretumo nėra
„Bent iki manęs nėra atėję jokių raštų. Tik Savivaldybių asociacija kvietė į seminarą pabėgėlių klausimais, – sako Šiaulių miesto savivaldybės Socialinių reikalų departamento Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Edita Čičelienė. – Konkretumo nėra, tik pasirengiamasis laikotarpis.“
Pernai Šiaulių miesto savivaldybė buvo gavusi užklausą iš Savivaldybių asociacijos. Savivaldybė nurodė, jog, esant nedideliam poreikiui, lopšeliuose-darželiuose galėtų rasti vietos pabėgėlių vaikams.
Į klausimą, kokių profesijų asmenims būtų didžiausia galimybė Šiauliuose įsidarbinti, įvardijo programuotojus, logistikos specialistus, buhalterius, administratorius, bendrosios praktikos slaugytojus, kvalifikuotus vairuotojus, pardavėjus, virėjus, o iš nekvalifikuotų – valytojus, pagalbinius darbininkus.
Raštas išsiųstas pernai, o daugiau visą laiką buvo tylu.
„Manau, kad šiemet į Šiaulius pabėgėliai dar neatvyks. Bet ką gali žinoti“, – svarsto E. Čičelienė.
Prieš kelias dienas iš Graikijos į Lietuvą buvo perkelta viena Irako piliečių ir viena Sirijos Arabų Respublikos piliečių šeima su nepilnamečiais vaikais, iš viso 11 asmenų. Šiuo metu Lietuva iš Graikijos ir Turkijos yra perkėlusi 172 asmenis.
Lietuva per dvejus metus yra įsipareigosi priimti 1 105 pabėgėlius, šiuo metu pagal ES programą yra priėmusi 111 asmenų.
Įgyvendinti įsipareigojimą liko maždaug metai. Vidaus reikalų ministras Tomas Žilinskas yra sakęs, kad Lietuva to padaryti nespės, jeigu neišplės infrastruktūros arba nepakeis integracijos tvarkos.
Redakcijos archyvo nuotr.
SITUACIJA: „Kol kas prievartinio nurodymo nėra“, – apie pabėgėlių apgyvendinimą Šiaulių rajone sako administracijos direktorius Gipoldas Karklelis.
PAGALBA: Akmenės rajono vicemeras Anicetas Nicius teigia, kad Akmenės rajonas turi galimybių pasirūpinti pabėgėliais.