Šiaulių politikai ir toliau godžiai semia išmokas

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Balandį STT pradėjo tyrimą dėl Šiaulių miesto tarybos narių piktnaudžiavimo veiklai skirtomis išmokomis. Apie du trečdalius tų pačių politikų rinkėjai ir vėl išrinko į Tarybą.
Šalyje plačiai nuskambėjus skandalui apie galimą piktnaudžiavimą tarybų narių išmokomis, Šiaulių miesto tarybos nariai ir pirmąjį šių metų arba paskutinį senosios kadencijos veiklos ketvirtį sėmė biudžeto pinigus pilnomis rieškutėmis. Tik iki šiol skelbiami „atviri duomenys“ apie išmokas kanceliarinėms, transporto ir kitoms išlaidoms mažumėlę prisivėrė.

Apetitą valdiškiems pinigams sumažinti sunku

Dar vasario mėnesį rašėme apie Šiaulių miesto savivaldybės politikų iki galo sukištas rankas į miesto biudžetą, naudojant veiklai skirtas išmokas. Balandžio mėnesį paaiškėjo, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo Šiaulių miesto tarybos narių piktnaudžiavimo, naudojant šias išmokas. Nežiūrint to, 28 Šiaulių miesto tarybos nariai per šių metų pirmus tris mėnesius iš miesto biudžeto išmokoms panaudojo per 28 tūkstančius eurų.

Šį kartą čempione tapo ir anksčiau gausiai valdiškais pinigais naudojusis buvusi Tarybos narė Angelė Kavaliauskienė. Ji kanceliarinėms prekėms pirkti, pokalbiams telefonu, telefono ryšio įrangai, jos draudimui ir kitoms paslaugoms apmokėti bei transporto išlaidoms išleido 1 399 eurus.

Visai nedaug nuo „čempionės“ atsiliko kovą ir vėl 4 metams perrinktas į miesto Tarybą Gintautas Sitnikas, pasiimdamas beveik 1 393 eurus.

Prisipažinęs, kad STT pradėtas tyrimas dėl Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narių piktnaudžiavimo jo visiškai nejaudina, politikas ir Tarybos „laisvasis menininkas“ Gintautas Lukošaitis įsisavino 1 350 eurų, visus juos skyręs savo automobiliui.

Daugiau nei po 1 300 eurų taip pat panaudojo Denis Michalenklo, Edvardas Žakaris, Juozas Pabrėža, Saulius Stasiūnas. Nedaug iki minėtos ribos trūko Vytautui Juškui, Irinai Barabanovai, Antanui Sireikai.

Didžioji dalis visų išlaidų yra skiriama transportui. Nors Šiauliai nėra didelis miestas, kad per mėnesį rinkėjų reikalais galėtum nuvažiuoti šimtus kilometrų, pasižiūrėjus išlaidas matyti, kad politikai suka ratus po Šiaulius beveik nesustodami.

O štai Saulius Stasiūnas net 615 eurų sugebėjo išleisti interneto ryšio paslaugoms ir įrangai įsigyti ar nuomai apmokėti. Šimtus eurų politikai ištaško pokalbiams telefonu, telefono ryšio įrangos, jos draudimo ir kitoms paslaugoms apmokėti, nors mobiliųjų pokalbių planai tikrai tiek nekainuoja. O ir klausimas, ar privačių telefonų pokalbių planus turi apmokėti mokesčių mokėtojai?

Reikia pažymėti, kad kai kurie politikai savo apetitus susimažino. Mažiau valdiškų išmokų prisidūrė Nijolė Prascevičienė, Rimundas Domarkas, Martynas Šiurkus.

Iki šių metų pradžios Savivaldybės tinklalapyje, „Atviruose duomenyse“, buvo detaliau išskaidomos išlaidų rūšys, o pirmojo šių metų ketvirčio lentelėje tokios informacijos jau mažiau. Visi automobilių remontai, draudimai, detalių pirkimai, kuro įsigijimas užmaskuoti po bendra eilute – transporto išlaidos.

Pagal teisės aktus Tarybos nariui su jo, kaip Tarybos nario, veikla susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto, biuro patalpų nuomos išlaidoms apmokėti, kiek jų nesuteikia ar neapmoka tiesiogiai Savivaldybės administracija, kas mėnesį skiriama 0,25 vidutinio mėnesinio atlyginimo išmoka, kurią reikia pagrįsti įsigijimo dokumentais. Bet tai nereiškia, kad būtinai visą sumą reikia panaudoti, pritempiant asmenines išlaidas prie Tarybos nario veiklos.

Norėtų dviejų atlyginimų vienu metu

Šiaulių miesto savivaldybėje išmokų Tarybos nario veiklai vykdyti negauna tik meras ir vicemerai. Jie savo darbui naudoja Savivaldybės resursus.

Tarybos nariai taip pat gali gauti apmokėjimą už darbą Taryboje. Tam per mėnesį apmokama iki 40 valandų ir tai sudaro apie 400 eurų, tačiau politikas privalo užsipildyti darbo tabelį, nes ne visi tiek valandų išdirba.

Šiaulių meras Artūras Visockas aktyviai deklaruoja, kad Tarybos nariui reikia mokėti rimtą atlyginimą.

„Tarybos nariui , kuris dirba atsakingą darbą, reikia mokėti atlyginimą ir visa problema dingsta. Už tą atlyginimą bus pilamas kuras, remontuojamas automobilis ir daromos visos reikalingos išlaidos taip, kaip tai daro bent kuris žmogus, kuris eina į bent kurį kitą darbą“, – skelbia meras.

Tik meras pamiršta pabrėžti, kad Tarybos narys realiai per mėnesį dirba vos kelias valandas – vienas Tarybos posėdis ir du nuotoliniai komitetų posėdžiai. Tiesa, politikai dar gali dalyvauti įvairių komisijų veikloje, kur dar sugaištų po valandą, kitą. Pagal dabar galiojančius teisės aktus politikai gali užsirašyti tam tikrą valandų skaičių, kuris skirtas posėdžiams ruoštis.

Praktiškai visi Tarybos nariai turi darbus, „laisvieji menininkai“ dirba kūrybinį darbą, keli – gauna pensijas. Merui labai gaila Tarybos narių, kurie, esą dirbdami Taryboje, tuo metu negauna atlyginimo savo darbovietėse. Stebint popietinėmis valandomis nuotoliniu būdu vykstančius komitetų posėdžius, akivaizdu, kad nemažai politikų į juos jungiasi iš savo darbo kabinetų. Ypač tie, kurie dirba Savivaldybės įmonėse – „Šiaulių energijoje“, „Šiaulių vandenyse“. O kodėl gi negavus du darbo užmokesčius vienu metu?