Šiaulių mero COVID-19 logika – žadėjo „nebauduoti“

Redakcijos archyvo nuotr.
Šiaulių miesto meras A. Visockas mano, kad Šiauliuose renginius galima organizuoti laisviau, nes čia žemas sergamumas COVID-19.
COVID-19 ligos atvejai kasdien auga dešimtimis. Operacijų vadovas kiekvieną savaitę pažeria vis naujų apribojimų visuomenei. Šiaulių miesto meras Artūras Visockas prieš rugsėjį Šiauliuose numatomus didelius viešus renginius miestiečiams žada, kad jie, pasirodę viešuose renginiuose be „nešvarių kaukių“, nebus baudžiami. Tačiau policijos vadovas primena, kad Šiaulių meras jam negali nurodinėti, ką bausti, ko nebausti.

Nebus „bauduojami"?

Paviešinęs Registrų centro informaciją, kad per pastarąsias dvi savaites Šiauliuose neužregistruotas nė vienas COVID-19 atvejis, miesto meras Artūras Visockas viešai klausia: kodėl Šiauliams taikomas toks pat režimas, jeigu čia nulis užsikrėtimo atvejų per 14 dienų?

Pasigilinant toliau, Registrų centro žemėlapyje pateikiama informacija apie Šiauliuose 8 sergančius asmenis.

„Šiauliuose žmonės ir toliau laikysis atstumo, nebus primygtinai verčiami dėtis nešvarios kaukės ir nebus bauduojami, jeigu asmuo elgsis logiškai. Taip pat bus tvarkomos daugiabučių laiptinės. Mūsų tikslas ne kaukė! Ir ne baudos!!!! ar gąsdinimai!!! Mūsų tikslas – atstumas, o jeigu tai nepavyksta – jokio skirtumo renginys ar ne renginys (virusas gali būti visur) ir labiausiai iš pagarbos greta esančiam žmogui, ypač vyresniam, rekomenduoju užsidėti švarią!!! kaukę. Purvina kaukė, arba ta kaukė, kuri „n“ kartų buvo padėta kur nors, yra blogiau (taip virusas atsidurs prie Jūsų nosies) negu visai be kaukės! Ir toliau elkimės racionaliai! Būkime laisvi ir atsakingi!“, – savo socialinio tinklo paskyroje kvietė meras.

Vienos komentatorės paprašytas paaiškinti, ar tikrai šiauliečiai nebus „bauduojami“, A. Visockas patikino, kad tik visiškai piktybiniai atvejai.

Pavargę nuo draudimų, perspėjimų ir įpareigojimų daugelis žmonių komentaruose „plojo“ merui.

Nedėvėkit „nešvarių kaukių“

Pakalbintas apie savo pareiškimą A. Visockas pabrėžė, kad taip nori nuraminti psichologinę žmonių būseną, kad nebūtų labai įsitempę.

„Įvykus tikriems ir gausiems susirgimams, akivaizdu, kad reikės prašyti kitokio režimo. Aš tikiuosi, kad žmonės vadovausis sveika logika. Policija nebaudė ir nebaus tų žmonių, kurie elgsis logiškai ir dėl jų elgesio negalės būti grėsmės kitiems žmonėms“, – aiškino meras.

Paprašytas pakomentuoti, ką reiškia elgtis logiškai, meras sakė: „Elgtis logiškai pirma – tai išlaikyti saugų atstumą nuo kito žmogaus. Jeigu tu negali išlaikyti atstumo nuo kito asmens, privalai užsidėti kaukę, nes tai yra pagarba kitam žmogui, ypač vyresniam. Kriterijus yra – atstumas. jei tu gali laikytis atstumo, kaukė tikrai nėra būtina. Jei tu negali laikytis atstumo – nesvarbu, renginyje ar ne, kur yra susibūrę žmonės – užsidėk tą kaukę“.

A. Visockas klausia, ar Vilniaus ir Kauno susirgimai nereikalauja kitokio požiūrio į tą vietą ar sektorių, lyginant su Šiauliais. Jam neramu: jei ten taip plėsis susirgimų mastelis, akivaizdu, kad liga iš ten atkeliaus ir į Šiaulius.

„Esu suinteresuotas, kad tose vietose, kur gyvenimas gali vykti laisviau, jis ir vyktų laisviau. Negali vienodai prispausti ir tos vietos, kur problema yra, ir tos, kur nėra. Kitaip nebeturėsi žmonių dėmesio“, – sakė meras.

Jis aiškino, kad būtina nešioti švarią kaukę, nes nešvari – viruso šaltinis. Jeigu žmonės bijos ir kaukes nenešios tik dėl baudų baimės, „tikrai gaudysim virusą ir sirgsim“.

Meras žada ir pats būti renginiuose su kauke, nebent priklausys nuo renginio ploto, jei žmogus nuo žmogaus bus toli.

„Aš nesakiau, kad galima nesilaikyti teisės aktų. Aš bandau tą teisinį reglamentavimą pakeisti transliuodamas žinias taip, kaip jas suprantu, taip, kaip man atrodo yra teisinga, kad policijos pareigūnai galėtų vykdyti savo pareigą. Dabar to policija negali padaryti ir tai veda prie teisinio nihilizmo“, – tvirtino miesto galva.

Nežiūrint griežtų reikalavimų viešiems renginiams, meras teigė, kad renginių vietos nebus aptvertos, o ir visiškos dalyvių registracijos užtikrinti nežada.

„Norint tiksliai padaryti renginį lauke, reikėtų jį aptverti ir visiškai kontroliuoti. Bet ir tai būtų absurdo elementų, nes atsirėmę iš kitos pusės žmonės jau galėtų būti be kaukių ir neprivalėtų registruotis. Akivaizdu, mes netversim, nes būtų juokinga“, – pareiškė A. Visockas.

Policijos komisaras: meras negali nurodyti

Tačiau tai, kas juokinga A. Visockui, nejuokinga Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkui Ramūnui Sarapui.

Kalbėdamas apie būsimą „Šiaulių dienų“ šventę apskrities vyriausiasis komisaras sakė: „Vienas dalykas – jokių didelių žmonių grupių negali būti. Miesto vadovai, renginius organizuojantys turės užtikrinti – jokios didelės masės žmonių negalės būti“.

R. Sarapas priminė, kad ne policija atsakinga už tokių renginių organizavimą. Policija, ketinusi Šiauliuose organizuoti didelę šventę su visuomene, ją atšaukė.

Anot policijos vadovo, suprato, kad netgi jie nesugebės užtikrinti žmonių atstumų, skaičiaus ribojimų ir kitų reikalavimų vykdymo.

„Pasisakome vienareikšmiškai – bus griežtos priemonės, pajėgos dirbs, fiksuosim pažeidimus ir žmonės bus baudžiami. Miestiečiai bus nepatenkinti, bet mes neturime kito varianto. Šiandien teisės aktai labai aiškiai apibrėžia, kaip organizuojami renginiai. Aš manyčiau, kad negali nė vieno miesto organizatoriai iškreipti esamos situacijos. Juolab, kai yra galimybė koreguoti arba nevykdyti renginių, kurių metu negali užtikrinti saugaus žmonių buvimo“, – perspėjo R. Sarapas.

Jis akcentavo, kad iki rugsėjo 11 dienos miesto vadovybė dar gali priimti vienus ar kitus sprendimus. Kaip pavyzdį, jis pateikė Panevėžio miesto būsimą šventę, kur renginiai bus vykdomi mažomis grupelėmis su išankstine registracija, ne bet kas į juos galės patekti, teritorijos bus aptvertos. Komisaras mano, kad tokia pati tvarka turėtų būti ir Šiauliuose.

„Miesto meras nėra policijos vadovas. Aš negaliu jam uždrausti reikšti savo minčių. Jis yra politikas. Aš esu įstaigos vadovas ir pavaldiniai vykdo mūsų, netgi ne mano, o policijos vadovybės, nuostatas“, – apie mero viešus pasisakymus kalbėjo R. Sarapas.

Jis patvirtino, kad policininkai apsiribos įspėjimu, jei žmonės kaukės bus neužsidėję nepiktybiškai – tiesiog ėjo, pamiršo.

„Kur pažeidimai piktybiniai, kur atsisakoma vykdyti mūsų nurodymus, mes baudžiame. Tai galioja ir politikams, ir verslininkams, ir visiems kitiems. Kiek mums būtų patogu ar nepatogu, mes iš esmės turime laikytis bendrų rekomendacijų. Pasisakymus šiandien reikia reikšti, mano galva, viešose erdvėje, ypatingai atsargiai, kai situacija ne pati geriausia“, – pastebėjo komisariato viršininkas.

R. Sarapas akcentavo, kad visi vieši renginiai privalo turėti aiškias ribas. Negali būti taip, kaip buvo prieš metus ar dvejus, kai gyvenome visai kitomis sąlygomis.

„Tiesiog negali būti. Tai ne mano kompetencijos klausimas, kaip tai Savivaldybė turės padaryti. Kaip sakiau, visada yra galimybė renginių neorganizuoti tokio masto, kur nesugebės užtikrinti žmonių susibūrimų. Juk nepamirškit, kad atsakomybę „neša“ ir įstaigos vadovas, organizacija pati, kuri organizuoja tuos renginius. Jeigu mes matysime, kad renginiai vyks mieste neklausant Operacijų vadovo rekomendacijų, galime atsakomybę taikyti ir įstaigų vadovams, ne tik tiems eiliniams piliečiams“, – perspėjo apskrities vyriausiasis komisaras.

Jis sakė šią savaitę kalbėsis su meru ir rekomenduos renginius riboti arba visai atšaukti.

„Ir mes tą žinią išplatinsim viešai. O mero sprendimai yra jo sprendimai. Jis negali man nurodyti bausti, ar nebausti žmonių. Mes galime susitarti, kad vienoje ar kitoje situacijoje esame tolerantiški, tačiau įstatymas mane įpareigoja vykdyti jį gana griežtai“, – tvirtino R. Sarapas.

Išimtis – tik neįgaliems žmonėms

Apie prievolę laikytis Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro – Operacijų vadovo įsakymo kalbėjo ir laikinai einanti pareigas Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento pareigas Simona Abromavičienė.

„Įsakyme yra aiškiai išdėstyti reikalavimai ir mes privalome jų laikytis, siekiant sustabdyti koronavirusinės infekcijos plitimą. Viena iš prevencijos priemonių – nosį ir burną dengiančios apsaugos priemonės. Išimtys yra padarytos tik neįgalumą turintiems žmonėms, kurie dėl sveikatos būklės negali jų dėvėti“, – paminėjo vadovė.

Ji akcentavo, kad žemi Šiaulių miesto sergamumo COVID-19 rodikliai neatpalaiduoja nuo reikalavimų laikymosi. Jie taikomi ne pagal administracines teritorijas, o pagal epidemiologinę situaciją šalyje ir sprendimas yra vienas visai šaliai.