Šiaulių meras savo veiklą įvertino... dvejetu

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių miesto mero Artūro Visocko ataskaitą opozicija išvadino savigyros rinkiniu.
Ketvirtadienį vykusiame nuotoliniame miesto tarybos posėdyje 2020 metų veiklos ataskaitą pristatė Šiaulių miesto meras Artūras Visockas. Jis savo metų veiklą įvertino 2 iš 10 balų, nes nepavyko sukaupti daugiau valdžios – užtikrinti daugiau savivaldos.

Atsakė ne į visus klausimus

Pristatęs keletą skaidrių apie praėjusiais metais nuveiktus darbus, meras atsakinėjo į Tarybos narių klausimus, pabrėžęs, kad ataskaita yra viešai skelbiama Savivaldybės tinklalapyje ir kiekvienas gali su ja susipažinti.

Politikai prašė mero įvardinti labiausiai pavykusius ir nepavykusius darbus.

„Jei jūs manęs paklaustumėte, kiek vertinu savo darbą, tai atsakyčiau dvejetu iš dešimties. Kodėl? O todėl, kad man vis dar nepavyko išjudinti, kad savivalda taptų savivalda. Mes neturime Lietuvoje savivaldos, turim tik imitaciją. Šiek tiek atsirado daigų jai formuotis. Kadangi neturime savivaldos pilnąja prasme, aš negaliu sakyti, kad ir savo darbą atlikau pilnai“, – vertino save A. Visockas.

Savivaldos decentralizavimui ir būsimam tiesioginių mero rinkimų nagrinėjimui Konstituciniam teismui meras skyrė kur kas daugiau dėmesio, nei mieste tvyrojusiai koronaviruso pandemijai ir kaip Savivaldybei sekėsi su ja tvarkytis.

Prisipažinęs, kad atrinkti vieną sėkmingą darbą yra sunku, vis dėlto pažymėjo politinį stabilumą ir už jį dėkojo paties suburtai valdančiajai koalicijai. O kalbėdamas apie nesėkmes, aiškino, kad jam nepriimtina, kai švietimo įstaigos metų gale už sutaupytas darbo užmokesčio lėšas perka įvairius daiktus, užuot mokėję solidžius atlyginimus mokytojams. Meras žadėjo šią tvarką išgyvendinti.

A. Visocko ataskaitos metu Tarybai pirmininkavusiai naujajai vicemerei Simonai Potelienei greitai opozicijos klausimai nusibodo ir ji nusprendė juos nutraukti. Politikai pasipiktino. Jie priekaištavo, kad meras nesilankė komitetų posėdžiuose ir neatsakė į Tarybos narių klausimus. Buvo žadama, kad tai padarys Taryboje, tačiau čia ir vėl susidurta su kliūtimis.

„Šauniai jūs čia, mere tvarkotės“, – pareiškė Martynas Šiurkus.

Denis Michalenko paprašė pertraukos. Tačiau valdančiosios daugumos buldozeris nuvažiavo, o neužduoti klausimai liko.

Investicijos išaugo, bedarbių padvigubėjo

Meras savo ataskaitoje suskaičiavo Tarybos posėdžius, komitetus, sprendimus. Anot opozicijos atstovų, gyventojams tai visiškai neįdomi informacija.

Nors A. Visockas aiškiai taip ir neatsakė į klausimą, ar investicijų pritraukimas yra savivaldos funkcija, pasidžiaugė, kad viena iš geresnių žinių – 46 procentais išaugusios tiesioginės užsienio investicijos. Tačiau darbo vietų mieste sumažėjo, bedarbių skaičius išaugo iki 10,7 procento (buvo 5,6 procento), bet vis tiek išliko mažiausias tarp didžiųjų miestų.

Per ataskaitinius metus įmonių skaičius mieste sumenko pusšimčiu ir dabar siekia 3979. Spėjama, jog tam įtakos turėjo koronaviruso pandemija.

Vidutinis mėnesinis darbo užmokestis (bruto) Šiauliuose augo ir praėjusių metų III ketvirtį siekė 1294 eurus. Nežiūrint to, šalies vidurkio, kuris tuo metu buvo 1454 eurai, nepasiekė.

Meras pabrėžė, kad praėjusiais metais buvo „milžiniškas darbų mastelis“ ir tai gyventojai mato. Didysis pasiekimas oro uoste sujungtos savivaldos, centrinės valdžios ir privataus investuotojo lėšos. Atsirado vilčių, kad pagaliau oro uostas bus įdarbintas.

23,5 milijono eurų investuota į gatves ir šaligatvius.

A. Visocką ypač džiugina tai, kad vienas iš praėjusiais metais įgyvendintų projektų – Rėkyvos tilto apžvalgos aikštelė – buvo pasiūlytas pačių miesto gyventojų. Tai buvo pirmaisiais dalyvaujamojo biudžeto rezultatas.

Dėl blogio „kalti“ konservatoriai

Kiti mero įvardinti rezultatai – Miesto koordinacinio centro įkūrimas, išlaikytas aukštasis universitetinis mokslas Vilniaus universiteto sudėtyje. Tačiau pripažino, kad pastarasis žingsnis sukėlė kitą galvos skausmą – reikės spręsti, ką daryti su Botanikos sodu.

Tarybos narys Jonas Bartkus pastebėjo, kad šiauliečiai nelabai domisi miesto valdžios internetiniais informacijos pristatymais. Štai Biudžeto projekto pristatymą internete stebėjo vos 359 šiauliečiai. Politikas kėlė klausimą, kaip sudominti gyventojus. Tačiau meras pareiškė, kad prisijungę 359 gyventojai – tai „milžiniškas pasiekimas“.

M. Šiurkus priminė merui, kad prieš kelerius metus Savivaldybėje už 100 tūkstančių eurų buvo parengta Investicijų plėtros strategija, kodėl meras savo veikloje ir ataskaitoje ja nesinaudoja?

„Šį dokumentą mus privertė parengti konservatoriai“, – rėžė meras ir pripažino, kad šis dokumentas nuguls stalčiuje.

Ne vienas Tarybos narys pastebėjo, kad mero ataskaita – savigyros rinkinys. Joje nėra apžvelgta padarytų klaidų, nepavykusių veiklų, nėra išvadų, kodėl nepavyko, ko reikėtų pasimokyti. 4 ataskaitos puslapiai skirti socialiniams tinklams, tačiau nėra rimtos projektų apžvalgos. Ataskaita neparodė rezultato ir pasiektų tikslų.

„Šaunus tas mūsų meras. Jam atėjus mieste matosi didžiuliai pokyčiai. O visas tas blogis, kur buvo kas nors negerai, aišku, kalti konservatoriai“, – ironizavo M. Šiurkus.

Mero ataskaitai pritarė 21 politikas, 7 – susilaikė.