Šiaulių ligoninės šventei nepagailėta 50 tūkstančių

Redakcijos archyvo nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas tikino, kad už mokesčių mokėtojų lėšas trankiai švęsti valdiškos gydymo įstaigos jubiliejų pasirinko patys darbuotojai.
Respublikinė Šiaulių ligoninė trankiai šventė savo jubiliejų, o dėl sugedusios įrangos sunkūs ligoniai, kuriems įtartas insultas, greitosiomis gabenti į kitų miestų ligonines. Ir tai ne pirmas toks svarbios įrangos gedimas. Įvertindamos sunkią sveikatos sistemos situaciją, ligoninei labdarą skiria ir įrangos dovanoja įvairios organizacijos. Patys medikai renka lėšas vaikų ligų skyriams, nes ligoninėje trūksta elementarių geriamojo vandens aparatų. Per 50 tūkstančių eurų, ligoninės išleistų per vieną vakarą – puota maro metu?

Vakarėlis už daugiau nei 50 tūkstančių valdiškų eurų

Gruodžio pradžioje Respublikinė Šiaulių ligoninė minėjo 180 metų sukaktį. Minėjo trankiai, tarsi privati ir itin pelninga verslo įmonė. Renginiui išnuomota Šiaulių arena. Jį vedė „televizijos veidas“ Ignas Krupavičius, koncertavo Linas Adomaitis su grupe, atlikėja Inga Narkutė. Nuo scenos ligoninę sveikino miesto meras Artūras Visockas, vyskupas Eugenijus Bartulis, kiti svečiai. Į susirinkusius kreipėsi ne tik ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas, bet ir jo žmona Milda.

Praūžus šventei ligoninės direktorius, atsakydamas į pateiktus klausimus, informavo, kad iškilmės kainavo apie 48 tūkstančius eurų. Dar per 10 tūkstančių eurų sumokėta PVM mokesčio. Į iškilmes buvo pakviesti 2 700 žmonių – ligoninės esamų ir buvusių darbuotojų, jų antrųjų pusių ir svečių.

Tuo tarpu beveik 200 medikų iškilmių metu buvo savo darbo vietoje. Direktorius paskelbė, kad visiems skyriams, centrams ir klinikoms buvo perduoti simboliniai pyragai ir vaisiai, skirti vakare dirbančiam personalui. Jiems padėkota renginio metu.

Prieš šį vakarą M. Pauliukas surengė šventinį priėmimą. Direktorius mums komentavo, kad į jį pakvietė 200 žmonių. Vaišės kainavo 3 600 eurų. Kvietimuose į šį priėmimą buvo prašoma pagal galimybes pervesti lėšų ligoninės inovacijos plėtrai. Ligoninė informavo, kad surinkta apie 1 500 eurų.

„Patiksliname, kad ne lėšos buvo renkamos, o atsisakyta dovanų ir gėlių minimos sukakties proga, kurias vis dar yra tradicija teikti. Pasiremta gerąja Klaipėdos respublikinės ligoninės jubiliejaus praktika ir pasiūlyta alternatyva, gėlėms ir dovanoms numatytą biudžetą skirti paramai“, – komentavo M. Pauliukas, nors pakvietimuose ši informacija neatsispindėjo.

Ligoninės vadovas teigė, kad prieš renginį darbuotojai buvo apklausti, kaip norėtų paminėti įstaigos jubiliejų, dauguma pasirinko renginį.

Viešai direktorius paskelbė, kad negalėjo ta proga paskatinti darbuotojus premijomis ar papildomomis išmokomis, nes to neleidžia... Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus įsakymas.

Šiauliečiai aukoja ir dovanoja labdarą, ligoninė – švenčia

Respublikinė Šiaulių ligoninė teikia sveikatos priežiūros paslaugas, už kurias jai sumoka Ligonių kasa iš surinkto privalomojo sveikatos draudimo. Šį draudimą moka visi dirbantys gyventojai. Taigi, ir dešimtis tūkstančių, ištaškytų priėmimui ir renginiui, sumokėjo mokesčių mokėtojai.

Paklausus, ar moralu, esant sudėtingai ligoninės situacijai, tiek lėšų ištaškyti prabangiam vakarėliui, M. Pauliukas apie moralę nekalbėjo. Jis atsakė: „Šiemet šventė buvo ypatinga ir išskirtinė tuo, kad į ją buvo pakviesti visi esami ir nemaža dalis buvusių darbuotojų su lydinčiais asmenimis. Prieš organizuojant renginį (vasarą) buvo surengta darbuotojų apklausa, kurioje dalyvauti ir nuomonę išreikšti galėjo visi darbuotojai. Remiantis apklausos duomenimis, pasirinktas šventės formatas ir vieta. Tokie renginiai yra normali praktika organizacijose, jie padeda įstaigoms formuoti organizacinę kultūrą, apjungia bendrystei, leidžia darbuotojams pailsėti, susitikti ir pabendrauti tarpusavyje neformalioje kultūrinėje aplinkoje.“

Direktoriui smagu, kad renginys buvo visu 100 procentų skirtas ligoninės bendruomenės nariams, „žmonėms, kurie daug metų dirbo, kūrė ir stiprino ligoninę, dovanojo savo profesines žinias ir gyvenimo metus, gydydami krašto žmones, gerindami jų gyvenimo kokybę bei gerovę“.

Tuo tarpu susirgusiems žmonėms nėra taip smagu. Dėl didelio medikų trūkumo eilėse pas kai kuriuos specialistus tenka laukti mėnesiais.

Gydytojų trūkumo neneigė ir pats direktorius. Nors specialistai ir taip dirba daugiau nei vienu etatu, šiuo metu ligoninėje yra laisvų 70 gydytojų etatų.

Per 11 šių metų mėnesių darbą ligoninėje paliko 55 gydytojai, tačiau naujos darbo sutartys sudarytos su 80 specialistų. Tiesa, ligoninė nepatikslino, kokia krūvio dalimi dirba naujai įsidarbinę ligoninėje gydytojai. Didelė jų dalis atvyksta į Šiaulius iš kitų miestų ir dirba čia vos kelias dienas per savaitę ar net mėnesį.

Iš 11 įstaigos vadovų net 6 pareigas eina laikinai, kaip ir dalis skyrių vedėjų.

Suprasdami ligoninės vargus, organizacijos ir net fiziniai asmenys aukoja šiai įstaigai savo lėšas, perka reikalingą įrangą. Vien per 11 šių metų mėnesių Šiaulių ligoninė gavo 38,3 tūkstančio eurų paramos, iš kurių apie 8 tūkstančius eurų pinigais, o likusią – daiktais.

Organizacijos rengia labdaros renginius, kviečia šiauliečius aukoti lėšų trūkstamoms slaugos ir gydymo priemonėms ligoninei nupirkti. Ligoninės medikai prašo bendruomenės paaukoti lėšų, kad per šventes vaikų ligų skyriuose likusiems mažiesiems būtų nors kiek smagiau. Be to, norima nupirkti geriamojo vandens aparatų, kurių skyriuje nėra.

Genda įranga, ligoniai vežami į kitas ligonines

Šiaulių ligoninė yra pavaldi Sveikatos apsaugos ministerijai. Ministro patarėjas Tomas Bagdonas žiniasklaidos atstovams pranešė, kad ministerija nebuvo informuota apie Šiaulių ligoninės renginį ir jis su ja nebuvo derintas, ministerijos atstovai renginyje nedalyvavo. Anot patarėjo, kylant vis daugiau klausimų visuomenei, išsamesnės informacijos apie renginį ketinama paprašyta per įstaigos dalininkų susirinkimą. Ministerijos žiniomis, ligoninės renginiu jau domisi LR Seimo Sveikatos reikalų komitetas.

Ministerijai ne pro šalį būtų pasidomėti ir ligoninės įrangos gedimais.

Šiuo metu ligoninėje neveikia angiografas, reikalingas sunkioms ligoms diagnozuoti. Ligoninės atstovai informavo, jog dar lapkričio 27 dieną gautas lapkričio 24-os dienos defektinis aktas, kuriame nurodyta, kad atlikus techninį patikrinimą nustatyta, jog sugedo angiografo vamzdis. Pagal bendradarbiavimo sutartis pacientai vežami į kitus miestus. Planuojama, kad tokia situacija bus iki gruodžio 21 dienos.

Kai reikia rūpintis sugedusiu reikalingu įrenginiu, direktorius organizuoja ir švenčia šventes. Rugsėjo mėnesį ligoninėje sugedo kompiuteriniai tomografai. Tuo metu ligoninės direktorius poilsiavo Havajuose, liudija jo smagūs įrašai feisbuke. Tuomet dėl sugedusios įrangos ligonis, kuriam buvo įtartas galvos smegenų insultas, buvo išvežtas atlikti tyrimo kompiuteriniu tomografu į Panevėžį. Ligoninei pasisekė, kad žmogui diagnozė nepasitvirtino. Priešingu atveju pacientui būtų kilusi grėsmė, nes medikai nuolat akcentuoja, kad prasidėjus insultui svarbiausios yra pirmos kelios valandos. Antra vertus, jo artimieji būtų galėję kreiptis į Žalos pacientams atlyginimo komisiją, kad būtų nustatyta galima žala ir gydymo įstaigos atsakomybė. Tai patvirtino ir ministerija.

Direktorius viešai pranešė, kad už dviejų kompiuterinių tomografų priežiūros, gedimo diagnostikos ir remonto darbus tuomet buvo sumokėta beveik 234 tūkstančiai eurų (be PVM).

M. Pauliukas svarbios ir reikalingos įrangos gedimą vadina darbine situacija, kurios iš anksto numatyti negalima.