Šiaulių ligoninėje įtampos nemažėja

Šiaulių ligoninėje įtampos nemažėja

Šiaulių ligoninėje įtampos nemažėja

Penktadienį Šiaulių apskrities ligoninės medikai sujudo: skyriai nešė į administraciją lapus su pasirašytais nesutikimais dėl savanoriško atlyginimų mažinimo, iš pat ryto konsultavosi su advokatu dėl galimų pasekmių. Gydytojai tikina, kad administracija bando eiti lengviausiu keliu.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Nori aiškumo

Po aštuonių į Šiaulių apskrities ligoninės Chirurgijos korpuso konferencijų salę ėmė rinktis gydytojai į susitikimą su advokatu, konsultuotis dėl susiklosčiusios padėties, apsvarstyti, kaip jiems geriau pasielgti.

Gydytojai sujudę prabilo apie daromą spaudimą iš ligoninės administracijos dėl savanoriško atlyginimų mažinimo, skyriaus vedėjams pavesta surinkti parašus iš darbuotojų.

„Tie, kas sutinka, yra valdžios pusėje. Negalima sutikti su šituo pasiūlymu. Aš pasiruošęs eiti į gatvę“, — kalbėjo vienas iš gydytojų susirinkusiems.

Gydytojai įsitikinę, kad administracija ketina eiti lengviausiu keliu: taupyti jų šeimos, jų uždarbio sąskaita. Nenorėdami savanoriškai atsisakyti atlyginimo dalies, siūlė inicijuoti ligoninės auditą, kad paaiškėtų, kiek yra „išpūsti“ etatai, kokios visiems mokamos algos, kiek žmonių dirba tik “popieriuose“.

Klausė, kodėl nuo lapkričio nemokami medikams priedai prie atlyginimų, tačiau ūkio dalies, buhalterijos, administracijos darbuotojams gruodžio mėnesį išmokėtos premijos — „vairuotojai gavo po tris su puse šimto“.

„Prieš kelias savaites buvo išleista stora, spalvota knyga ne tiek apie ligoninę, kiek apie patį direktorių. Ar reikėjo jos, kai tokie sunkūs laikai ligoninei“, — piktinosi gydytojai.

Taupoma iki smulkmenų

Ausų, nosies, gerklės skyriuje medikai penktadienį nepasirašė sutikimų. Vienbalsiai nusprendė nepasiduoti spaudimui. Dedasi algolapius su įrašais apie nebemokamus priedus — ligoninės skolą.

„Nepasirašėme, slaugytojos sunkiai dirba, algos mažos. Gąsdinama, jei nepasirašysime, atleidinės, jungs skyrius. Jaučiame spaudimą“, — sakė skyriaus vedėja Edita Brazienė.

Slaugytojos pasakoja, kad kai kurioms skola jau viršijo tūkstantį litų, gydytojams įsiskolinimas sudaro apie 2 tūkstančius litų. Sakė, kad šiuo metu sanitarės gauna apie 600 litų, o slaugytojos apie 900 litų, todėl tikrai negali sutikti su dar didesniu sumažinimu. Kai kurios tėra vienintelės maitintojos šeimoje.

„Daktaras išdirbęs 30 metų gauna 1 700 litų, o kiek atsakomybės, darbas pavojingas — su krauju, o kur dar daug dėmesio ir įtampos reikalaujančios operacijos. Prieš kelias savaites operuodama įsidūriau, laukiu atsakymo dėl hepatito“, — pasakojo gydytoja.

Prisipažįsta, kad skyriuose viskas taupoma iki smulkmenų: elektra, vanduo, popierinių servetėlių nebegauna ne tik pacientai, bet ir personalas. Prideda, kad iš namų nešasi tualetinį popierių. Pacientai jau kuris laikas perkasi visus reikalingus gydymuisi medikamentus, operacijoms superka būtinas priemones.

„Ligonių pilni skyriai, dirbame ir darome apyvartą. Mes uždirbame pinigų, tačiau kodėl administracija nesusitvarko — neaišku. Nenorime, kad mūsų sąskaita būtų taupoma“, — sakė sunerimę medikai.

Darbdavys turi teisę atleisti darbuotoją

Su gydytojais kalbėjęs advokatas Gintaras Žičkus „Šiaulių kraštui“ sakė, kad įstatymu yra numatyta, kad darbuotojas, nesutikęs su darbdavio sąlygomis, gali būti atleistas iš darbo. Patarė ieškoti alternatyvų.

„Didžiausios Šiaurės Lietuvos gydymo įstaigos paslaugos pernelyg svarbios žmonėms, kad būtų nutrauktas darbas. Nenaudinga atleisti kelis šimtus darbuotojų — reikės mokėti daug išeitinių kompensacijų“, — sakė advokatas.

Apie administracijos siūlymą nuo gegužės pirmosios (atgaline data) sumažinti atlyginimus laiko neteisėtu. Apie tai, kad nustatomos naujos darbo sąlygos, darbdavys turi pranešti prieš mėnesį.

Šiaulių gydytojų sąjungos pirmininkas Rolandas Burkauskas sakė, kad nesutikę su administracijos siūlymais jie iškels problemą į viešumą, kuri turėtų pasiekti ir Vyriausybę.

„Negalima mažinti finansavimo sveikatos sferoje. Tai atsigręš ne kiek prieš gydytojus, kiek prieš paprastus žmones“, — sakė R. Burkauskas.

P. Simavičiaus komentaras:

Šiandien kalbėjomės ne tik su skyrių vadovais, bet ir slaugytojomis, ateis profsąjungos. Tariamės. Ieškome alternatyvų: mažintis skyrius, kas nenori mažintis algų, eis neapmokamų atostogų. Padaugės mokamų paslaugų. Kitų kelių nėra. Reikia kažkaip išgyventi.

Kol kas nežinau, kiek žmonių sutiko pasirašyti, bet tai padarė gana didelė dalis. Laukti ilgai negalime, nes nuo birželio pirmosios reikia skaičiuoti algas. Išskirtinių negali būti. Tikiuosi susitarti.

 

DARBAS: „Medikai nenori savo noru mažintis ir taip mažas algas. Darbas sunkus, atsakomybė didžiulė“, — sakė Šiaulių apskrities ligoninės Ausų, nosies, gerklės skyriaus vedėja Edita Brazienė.

NUOMONĖ: „Pasiryžę eiti į gatvę“, — sakė penktadienį dėl algų mažinimo nesutinkantys Šiaulių apskrities ligoninės gydytojai.

 

ĮSTATYMAI: Advokatas Gintaras Žičkus konsultavęs gydytojus patikino, kad darbdavys apie naujas darbo sąlygas turi pranešti prieš mėnesį ir negali mokėti atlyginimus atgaline data. Jam pritarė Šiaulių gydytojų sąjungos pirmininkas Rolandas Burkauskas (dešinėje).

Jono TAMULIO nuotr.