
Naujausios
Šiaulių Kalėdoms pritrūko idėjų ir noro
Šiauliuose prieškalėdinės dienos slenka tyliai ir pilkai. Bulvare — vos keli tautodailininkų kioskeliai. Kultūrininkai, dirbantys už algą, nepasijudino, kad miestas švęstų. Prekybos centrai išradingesni už Šiaulių kultūros darbuotojų armiją — sukvietė tautodailininkus pas save po stogu nemokamai. Kultūros skyriaus vedėja net nemato reikalo mieste rengti kalėdinių mugių. Vicemerė sako tiesiai: tai nenoras dirbti.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Miesto širdyje vietoj švenčių tik prekyba
Rekonstruotame Šiaulių bulvare — neišvaizdūs prekybiniai kioskeliai, pardavinėjami niekučiai, dauguma jų niekaip nesusiję su Kalėdomis. Kioskeliai nepapuošti, tylu — jokios muzikos.
„Niekas mūsų nekvietė, kaip ir kiekvienais metais, išsipirkome vietas ir stovime. Mums svarbiausia prekyba. Aišku pirkėjus labiau patrauktų, jei grotų muzika, miestas būtų labiau papuoštas. Bet Kalėdinės nuotaikos sukūrimas priklauso juk ne nuo paprastų prekybininkų, o nuo kultūros valdininkų. Jie turi rūpintis, kad miestas bent kiek būtų šventiškesnis. Šventės organizatoriaus Šiauliuose nėra“, — sakė Eugenija Choreva ir Irena Ribokienė, prekiaujančios dryžuota medžiaga aptrauktuose kioskeliuose bulvare.
Vienas kitas pirkėjas stabteli prie kioskelių, tačiau dauguma traukia pro šalį nė nežvilgtelėdami.
„Pasigendu kalėdinės nuotaikos mieste. Miestas iš viso nepapuoštas, stovi eglės vienišos ir viskas. Kultūros valdininkai neveikia Šiauliuose. Kai per televizorių pasižiūrime, kaip kiti miestai pasipuošę, kokias muges šventiškas organizuoja, pavydu darosi“, — sakė stabtelėjusi prie prekybininkų kioskelio šiaulietė Asta.
Prekybininkai išradingesni už kultūrininkus
Šiaulių miesto tautodailininkus per šventes iš miesto bulvaro nuviliojo „Akropolis“. Keliasdešimt tautodailininkų su savo mezginiais, drožiniais, molio gaminiais, grojant tyliai muzikai, išsirikiavę prekybos centro alėjose. Vietos čia tautodailininkams suteiktos nemokamai. Už prekybą bulvaro kioskeliuose reikia susimokėti mokesčius.
„Pakvietė tautodailininkus į Kalėdinę mugę ne Kultūros skyrius, o prekybos centras. Prekybininkai aplenkė kultūrininkus. Mieste tuščia, o prekybos centras pilnas. Lauke, žinoma, būtų šalta drožinėti“, — stebėjosi medžio drožėjas Aleksas Steponavičius, drožiantis ažūrinius šaukštus “Akropolio“ alėjoje.
Olė Plungienė prekybos centre prekiauja raštuotomis pirštinėmis ir kojinėmis. „Kas pasikvietė tautodailininkus, ten ir atėjome. Nors bulvare jokios kalėdinės nuotaikos“, — sakė mezgėja O. Plungienė.
„Anksčiau per šventes eidavome į bulvarą, dabar pasirinkome ten, kur nereikia mokėti mokesčių už vietą ir žmonių yra“, — sakė keramikė Rita iš Kuršėnų.
Kultūrininkų galvose tuščia
Kodėl Šiaulių kultūrininkai nesuorganizavo jokio prieššventinio šurmulio mieste, jokios Kalėdinės mugės?
„Kultūros skyrius prekybos niekada neorganizuoja, o patiems verslininkams niekas nedraudžia prekiauti gatvėje nei kava, nei arbata“, — nukirto Kultūros skyriaus vedėja Patricija Bielskienė.
Jokios idėjos kultūrininkų galvose, sujudinančios verslą, tautodailininkus? Kodėl?
„Kavinės pačios žino, kur jos gali gauti pelną. Kavinės tuščios, net į kavines žmonės nebeina, kas eis į gatvę gerti kavos? Tiesiog šiemet gyvename kukliau ir tiek“, — idėjomis netrykšta Kultūros skyriaus vedėja P. Bielskienė.
Nenoras dirbti
„Paprasčiausiai nenorima nieko daryti. Apie kokią įdomesnę idėją aš jau net nebekalbu. Tiek pasaulyje pavyzdžių, kaip miestą per šventes padaryti šventišką be didelių pinigų. Jeigu pats nieko nesugalvoji, pasižiūrėk, ką kiti miestai daro. Šiauliai užmigę prieš Kalėdas — tai visiems akivaizdu“, — sakė vicemerė, Miesto teigiamo įvaizdžio kūrimo komisijos pirmininkė Alma Javtokienė.
Vicemerė A. Javtokienė pripažįsta, kad kavinių verslininkai irgi apsnūdę, bet jų niekas ir nesujudino. „Niekas nedraustų nei su arbata, nei su kava, nei su blynais ar, pagaliau, cepelinais išeiti į gatvės prekybą, sušildyti žmones. Bet apie tai niekas — nei patys verslininkai, nei kultūrininkai — nepagalvojo. Sutinku, kad verslininkus reikėjo kažkam suburti. Pats baisiausias dalykas, kai miegama per šventes“, — sakė vicemerė.
A. Javtokienė pasigenda ir šventiškų akcentų mieste. „Kiekvienas turi dirbti savo darbą, bet nedirba. Liūdna, kai nėra dirbančių žmonių tarp kultūros valdininkų, kūrybingų, uždegančių. O dabar visi sulindę žiūri vieni į kitus, ir nieko nevyksta“, — mano vicemerė A. Javtokienė.
Didieji Lietuvos miestai švenčia
Vilnius
Europos didmiesčiuose įprasta kalėdinė mugė šiemet šurmuliuos ir Vilniuje. Nuo šeštadienio Rotušės aikštėje pastatyti nameliai, kuriuose lankytojų laukia vaišės ir suvenyrai. Kalėdų miestelis Rotušės aikštėje — šventinio miesto širdis, susitikimų ir bendravimo taškas. Miestelyje pastatyta 20 stacionarių namelių, kuriuose įsikūrė 30 amatininkų. Nameliuose žmonės ras užkandžių, saldumynų, karšto vyno.
Kaunas
Kaune, Rotušės aikštėje, įsikūrė kalėdinis miestelis. Čia mokoma pasigaminti suvenyrų, eglės žaisliukų, mažiesiems skaitomos pasakos, jų piešinių ir laiškų laukia Kalėdų Senelis.
Kauno senamiestyje šventiniu laikotarpiu jau važiuoja išpuoštas nemokamas šventinis troleibusas, kuriame galima pasivaišinti kava, išmokti gaminti kalėdinius suvenyrus, groti dūdele, troleibuse kauniečių ir miesto svečių laukia speciali šventinė programa — nuo senosios animacijos iki originalios jaunųjų menininkų programos. Troleibusas kursuos iki gruodžio 26-osios, antrosios Kalėdų dienos.
Klaipėda
Šeštadienį Turgaus gatvėje startavo Kalėdinis jomarkas. Čia galima paskanauti kalėdinių skanėstų ir šiltų gėrimų, rasti lauktuvių namiškiams, dovanų svečiui. Kalėdinis jomarkas kvies iki gruodžio 20 dienos nuo 12 iki 20 valandos.
KALĖDOS: Bulvare stovi keli nepapuošti kioskeliai, jokios kalėdinės nuotaikos nesukurta.
NUOTAIKA: Bulvare prekiaujanti Eugenija Choreva pripažįsta, kad šventės organizatoriaus Šiauliuose nėra.
ŠVENTĖ: Šiaulietė Asta miesto širdyje — bulvare pasigenda šventės.
TAUTODAILĖ: Tautodailininkus šiemet sukvietė ne miesto Kultūros skyrius, o prekybos centras. Medžio drožėjas Aleksas Steponavičius „Akropolyje“ demonstruoja, kaip nusidrožti ažūrinį šaukštą.
RANDARBIAI: Šiaulietė tautodailininkė Olė Plungienė prekiauja savo rankdarbiais ne bulvare, o prekybos centre.
PREKYBA: Šiaulių tautodailininkai šventę ir šurmulį, žmonių susibūrimą kuria prekybos centre.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.