Šiaulių centre — aromatų parduotuvė ar kvaišalų taškas?

Šiaulių centre —  aromatų parduotuvė ar kvaišalų taškas?

Šiaulių centre — aromatų parduotuvė ar kvaišalų taškas?

Septyniolikmetis Vaidas „Šiaulių kraštui“ išsitarė apie Šiaulių bulvare veikiančią parduotuvę, kurioje esą galima įsigyti svaiginamųjų smilkalų, eterinių aliejų. Žurnalistams pavyko išsiaiškinti, kad dėl galimo narkotinių medžiagų platinimo Vaido paminėtoje parduotuvėje Šiaulių policija yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą. Tyrimus atlieka ir kitos institucijos. Tai kas ši prekyvietė: nekaltas aromatinių kvapų ar ir kvaišalų taškas?

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Išpažintis

Septyniolikmetis Vaidas „Šiaulių kraštui“ prieš kelias savaites papasakojo, atrodė, mažai tikėtiną dalyką: esą jis dažnai Šiauliuose, pėsčiųjų bulvare, įsikūrusioje per naktį atviroje parduotuvėje perkantis tabako, kurio parūkius “veža“. ( Redakcija nerašo parduotuvės pavadinimo dėl galimai sveikatai pavojingų produktų reklamos. Red. past.)

Vaidas prisipažino, kad pinigus, kuriuos gauna iš tėvų įvairiems reikalams, paprastai išleidžiantis įsigydamas keliasdešimt litų kainuojančių rūkymui skirtų žolelių.

Vaikino mintys suneramino: o jei tai, apie ką jis kalba — narkotikai? Juolab kad pats prisipažino: jaučiantis poreikį, ir tokių kaip jis, Vaido žodžiais, yra ne vienas.

Parduotuvė iškratyta

„Šiaulių kraštui“ pradėjus domėtis, kiek nepilnamečio išpažintis gali būti tikra, paaiškėjo daug realių arba spėjamų, tačiau nemažiau kraupti verčiančių faktų.

Nustatyta, kad Šiaulių policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuras šiuo metu atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis Šiauliuose įsikūrusioje parduotuvėje.

„Šiaulių krašto“ žiniomis, vasario pradžioje policijos patruliai pastebėję naktimis prie parduotuvės besiburiuojantį jaunimą. Dar vėliau kilę įtarimų, kad jaunuoliai gali būti apsvaigę nuo narkotikų.

Šiems įtarimams patvirtinti arba paneigti parduotuvę vasario pirmosiomis savaitėmis šturmavo kriminalistai. Jie, įtarę, jog parduodamų produktų sudėtyje gali būti narkotinių medžiagų, tąkart paėmė didelį kiekį įvairių smilkalų ir tabako gaminių.

Šiuo metu pagal operatyvinius ir neoperatyvinius duomenis pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimai neteisėto narkotinių medžiagų platinimo tęsiamas. Laukiama ekspertų išvadų, kurios kriminalistams turėtų atsakyti į klausimą, ar iš parduotuvės paimti smilkalai ir tabako gaminiai yra narkotiniai ir kiek jų sudėtyje yra draudžiamų medžiagų.

Tikrintojams kliuvo ir „buziukai“

Tęsiant tyrimą, „Šiaulių kraštui“ pavyko išsiaiškinti dar vieną faktą. Kovo 9 dieną parduotuvėje lankėsi Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Šiaulių skyriaus specialistai. Tikrinta ar prekybos įmonėje neplatinami produktai, kuriuos laikinai teikti į rinką yra uždrausta.

„Tikrinimo metu prekiauti uždrausta trimis produktais, vadinamaisiais aromatiniais odos valikliais, — patvirtino specialistė Miglė Tamkevičienė. — Juos platinti yra draudžiama, kol bus atlikta ekspertizė bei nustatyta tiksli šių produktų sudėtis bei pavojingumas.“

„Šiaulių krašto“ žiniomis, aromatinių odos valiklių, liaudyje dar vadinamų “buziukais“, pakuotės nepaženklintos lietuviškų teisės aktų numatyta tvarka: nenurodyta jų sudėtis, stinga galimos rizikos ir saugos frazių.

Pardavinėjantis tik su dokumentu

Parduotuvės Šiauliuose įkūrėjas savininkas M. M. „Šiaulių kraštui“ kategoriškai užtikrino, kad jo parduotuvėse apsipirkti asmenims iki 18 metų griežtai draudžiama. Pasak savininko, iš kiekvieno pirkėjo yra reikalaujamas pasas, teisės ar koks pažymėjimas.

Po „Šiaulių krašto“ replikos, kad, atlikdami tyrimą žurnalistai smilkalų įsigijo be jokio dokumento, M. M. perfrazavo teiginį, esą dokumentų reikalaujama tik tuomet, kai įtariama, kad pirkėjas gali būti nepilnametis.

„Pardavinėju tai, ką leidžia įstatymai, — sakė tris tokias parduotuves šalyje — Šilutėje, Šiauliuose ir Alytuje — turintis M. M. — Tegul tie, kurie tiria pirma išsiaiškina, ką galima platinti ir ko ne, o tada krato. Mano platinami produktai — ne vidiniam vartojimui. Nekontroliuoju, ką su jais daro kiekvienas.“

Pastebėjimai, verčiantys sunerimti

„Šiaulių krašto“ žurnalistai lankėsi Šiauliuose įsikūrusioje parduotuvėje. Keletas pastebėtų detalių privertė sunerimti. Parduotuvės, kurioje kelios rūšys rūkomo ir uostomo tabako, eterinių aliejų, popieriaus, pypkių, kaljanai, darbo laikas kone visą parą — nuo vidurdienio iki 9 valandos ryto.

Keistokas ir užrašas ant parduotuvės lango — „suvenyrai“. Jis nesiderina nei su parduotuvės pavadinimu, nei su parduodama produkcija.

Tęsdamas tyrimą „Šiaulių kraštas“ surado interneto svetainę, kurioje reklamuojami platinti bei tebeplatinami produktai. Komentarai pribloškė (vardan saugumo produktų pavadinimų neminėsime): “rūkant daugiau efektai sukelia pusiau sapninę būseną ir galvos sukimąsį“; “žiaurus, kokaino pakaitalas“; “žolelių mišinys, leidžiantis “pakilti“. Galimi poveikiai: galvos sukimasis, juokas, euforija, ekstazė, nestabilumo jausmas ir daug kitų“.

Dar vienas įspėjimas tinklalapyje, kurio laikosi šiukštu ne visi minėtų žolelių platintojai: „netinka asmenims iki 18 metų. Vartokite atsakingai ir saikingai“.

Pirmosios ekspertų išvados

Vasario mėnesį apsvaigimą sukeliančius smilkalus, eterinius aliejus, aromatines žoleles tiekiančio vilniečio verslininko Tomo Ambrazo bendrovei „Viltis“, platinančiai minėtą produkciją visoje šalyje (ir minėtose parduotuvėse), buvo uždrausta tiekti siūlyti ir demonstruoti vienuolikos pavadinimų prekes: smilkalus, uostomąsias žoleles, eterinius aliejus. Tikrintojai, valstybinei ne maisto produktų inspekcijai, tąkart kilę įtarimų ne tik dėl galimai teisės aktus pažeidžiančio prekių ženklinimo, bet ir dėl jų sudėties bei paskirties.

Gavę ekspertų išvadas, tikrintojai pakraupo. Nustatyta, kad pardavinėjamuose eteriniuose aliejuose, vadinamuose „buziukuose“ aptikta ne tik draudžiamų, bet ir pavojingų medžiagų, kurios leistiną normą viršija net kelis šimtus kartų.

Kitas platinti uždraustų medžiagų tyrimai vis dar atliekami. Išvadas juos atliekanti laboratorija turėtų pateikti netrukus.

 

SIGNALAS: Prieš gerą mėnesį Šiauliuose duris atvėrusi parduotuvė: jokio pavojaus nekeliančių aromatinių medžiagų ar ir „kvaišalų“? Į šį klausimą netrukus turėtų atsakyti ekspertai.

ĮTARIMAS: Įtarta, kad parduotuvėje parduodamų smilkalų ir įvairių aromatinių žolelių sudėtyje gali būti narkotinių medžiagų.

SIGNALAS: Šiaulių centre — aromatų parduotuvė ar kvaišalų taškas? Į šį klausimą netrukus turėtų atsakyti ekspertai.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.