Šiaulių bulvare burbulai nešvies

Redakcijos archyvo nuotr.
Atsisakyta senųjų Šiaulių bulvaro šviestuvų.
Dar 2017 metų lapkritį po Vilniaus gatvės pėsčiųjų dalies rekonstrukcijos projekto pristatymo miesto valdžia žadėjo, kad ne tik išliks senojo bulvaro liepos, bet ir autentiškas apšvietimas. Kauno architektai, rengę projektą, pritarė, kad originalią penkių burbulų, šviestuvų stilistiką reikia išsaugoti. Tačiau šie pažadai buvo nieko verti. Iš pradžių iš bulvaro dingo senosios liepos, o dabar jau aiškėja, nebus ir burbulų. Savivaldybė dėl to pirštu rodo į šviestuvų autorių Vilių Puroną ir gamintojus, o autorius įžvelgia sąmokslą.

 

Susitarė, bet nesusitarė

Kadangi Savivaldybėje apsispręsta išlaikyti rekonstruojamos bulvaro dalies buvusių šviestuvų stilistiką, prieš metus atlikta jų ekspertizė. Paaiškėjo, kad senieji šviestuvai yra avarinės būklės ir laikomi asbestinių stulpų, o tokia medžiaga šalyje uždrausta. Tapo aišku, kad teks ieškoti analogų.

Į šį procesą aktyviai įsijungė senųjų šviestuvų konstrukcijos autorius Vilius Puronas. Bendradarbiaujant su Šiaulių įmone „Elga“ buvo sukurtas šviestuvo analogas. Pirminiame pasiūlyme penki burbulai buvo pritvirtinti ant cinkuoto stovo. Tai netiko Savivaldybei.

Šiaulių mero pavaduotojas Domas Griškevičius priminė gamintojams, kad nuo pradžių buvo kalbama, kad stovai bus nudažyti milteliniu būdu.Tada rugsėjo 9 dieną buvo sukurtas eksperimentinis modelinis šviestuvo, kurio pagrindas buvo dažytas milteliniu būdu, nors pačiam autoriui atrodė, kad tamsiai pilka spalva gal kiek ir per tamsi bulvarui.

V. Puronas su specialistais iš Kauno sukūrė unikalų šventinį apšvietimą, kuris sužibęs burbuluose nutviekstų bulvarą švenčių metu.

Gamintojams susirašinėjant su Savivaldybe visur buvo nurodoma, kad unikaliems šviestuvams reikės konkrečių Lietuvoje gaminamų pamatų.

Atrodė, kad susitarimas pasiektas, tačiau bulvaro rekonstrukciją vykdantys rangovai prisipirko visiškai kitokių lenkiškų pamatų.

Šiaulių mero pavaduotojas Domas Griškevičius rugsėjo 14 dieną sukvietė pasitarimą rekonstruojamame bulvare. Dalyvavo V. Puronas ir du „Elgos“ atstovai.

Vicemeras aiškino, kad Vasario 16-osios gatvės projekte buvo suprojektuoti lenkiški borteliai standartiniam apšvietimui. Rangovas paskubėjo jų įsigyti ir bulvarui.

„Rugsėjo 14 dienos pasitarimas ir buvo apie tai, kad išsiaiškintume su „Elga“, ar jie gali pritaikyti savo sprendinį prie esamų pamatų, nes tokiu atveju mes taupome daug laiko. Jie pasakė, kad jiems tinka, nėra problemų, pritaikys savo sprendinį prie esamų pamatų. Jiems girdint mes davėme nurodymą rangovui, kad „kaskit“. Jie pritarė“, – pasakojo D. Griškevičius, pasidžiaugęs, kad tai pastūmėjo darbus į priekį – šviestuvų pamatai įrengti ir bulvare jau klojamos trinkelės.

Rugsėjo 22 dieną vicemeras gavo „Elgos“ atstovų raštą, kuriame nurodoma, kad dar kartą patikrino šviestuvų atramų techninius parametrus ir nustatė, kad lenkiškas pamatas netinka jų gaminamai atramai, nes nestandartinių šviestuvų atramos svoris skiriasi nuo standartinių šviestuvų.

„Savo pasiūlymuose jie („Elga“-aut.) visada rašė tą lietuvišką pamatą, niekas to neneigė. Bet jei jie tada (rugsėjo 14-ąją) būtų pasakę, kad ne, negali savo sprendinio pritaikyti prie esamų pamatų, būtume rangovo paprašę nedėti tų pamatų, kol nebus pasirinktas galutinis sprendimas dėl bulvaro šviestuvų. Jei būtų laimėjęs „Elgos“ variantas, rangovai savo pamatus būtų išsivežę. Tai standartiniai pamatai, jie nėra unikalūs“, – tikino D. Griškevičius.

Jis apgailestavo, kad vos spėjus pasidžiaugti, kad rado visiems priimtiną sprendimą, galės įveikti 3 savaičių darbų vėlavimą, sulaukė pasikeitusios pozicijos: visi kartu sutarė, kad rangovas gali juos įrenginėti.

„Aš visa širdimi sirgau už tuos šviestuvus ir dėl jų išskirtinumo, ir siekiant išvengti visų politinių peripetijų. Bet gavosi, kaip gavosi“, – sakė D. Griškevičius.

Jis akcentavo, kad Savivaldybė galutinio sprendimo priėmimą dar atidėjo kelioms dienoms, tačiau greičiausiai ir šioje bulvaro dalyje bus įrengti tokie pat šviestuvai, kaip ir seniau rekonstruotoje. Vicemeras pripažįsta, kad lenkiški pamatai ir šviestuvai gali būti brangesni nei lietuviški.

Prie lenkiškų pamatų unikalių šviestuvų netvirtins

Šviestuvų autorius V. Puronas mano, kad lenkiški pamatai buvo nupirkti iš anksto, nors Savivaldybė dar tebebendradarbiavo su juo ir su „Elga“, ir čia įžvelgia nesąžiningą žaidimą.

„Tolesnį bendradarbiavimą nutraukė rugsėjo 14 dienos kvietimas susitikti su gamintojais, kur buvome pastatyti prieš įvykusį faktą – kažkodėl teks mūsų šviestuvus tvirtinti prie nupirktų lenkiškų pamatų. Inžinieriai ir aš buvome šokiruoti, tuo labiau, kad mūsų konstruktorius buvo atostogose. Aš skubotai pabraižiau tris schemas, kaip stulpas tvirtintinas prie flanšo, bet pirmadienį po atostogų grįžęs konstruktorius raštu informavo užsakovą, kad slaptai nupirktieji netinka mūsiškiams“, – aiškino V. Puronas.

Jis spėja, kad lenkiški pamatai, šviestuvai, šventinis jų įrengimas Savivaldybei kainuos brangiau, nei „Elgos“ variantas. Jis labai norėtų, kad būtų paviešinta pavardė asmens, liepusio rangovui pirkti lenkiškus pamatus.

V. Puronas pripažįsta, kad burbulų bulvare greičiausiai nebebus.

„Mes negalime jų prisukti prie tų pamatų, nes pati konstrukcija slegia į vieną pusę. Teoriškai gali, gal ji ir laikytų, tačiau dirbant centre broko praleisti negali“, – sakė kūrėjas.

V. Puronui gaila, kad bendradarbiavimas su Savivaldybe nepavyko. Kuriant šviestuvo modelį buvo surastas būdas, kaip apsaugoti atramą, kad nesueižėtų nuo šalčio, kaip sukurti unikalią šventinę iliuminaciją.

Dizaineris patvirtino, kad sulaukė pasiūlymo pastatyti tokius šviestuvus kitoje centrinėje miesto gatvėje – S. Šalkauskio arba Trakų.

„Kalbėti reikia apie profesionalumą. Opera gali būti atlikta ir parke. Bulvaro šviestuvai gali būti ir gatvėje, bet tas iliuminavimo žavesys, šventinio papuošimo nebebus galimas. Ne to žanro kūrinys. Tos „kartuvės“ (šiuolaikiški šviestuvai gatvėse – aut. past.), gal ir šlykščios, yra skirtos važiuojamajai daliai, o burbulai – bulvarui. Gal tie burbulai labiau tiktų pėsčiųjų takui Dainuose“, – aiškino V. Puronas.

„Elgos“ generalinis direktorius Ramūnas Volbekas situacijos komentuoti nenorėjo. Jis tikino, kad su Savivaldybe derybas veda V. Puronas, o jie – gamintojai, kaip užsako, taip ir pagamina.