Šiaulių aikštėje pradėti kirsti istoriniai medžiai

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Trečiadienį Prisikėlimo aikštėje tiesiog neliko dviejų ilgaamžių gražuolių klevų, kurie ne tik puošė betoninę plynę, bet ir suteikdavo nors kiek pavėsio.

Atviroje Šiaulių Prisikėlimo aikštėje vasarą rasti pavėsį bus dar sunkiau. Trečiadienį čia krito du ilgaamžiai klevai. Miesto savivaldybės pasamdyti rangovai ilgai netruko sulyginti su žemėmis vietą, kur augo klevai, o medieną išsigabenti. Ketvirtadienio rytą bus nurėžtas ir istorinis spaudos ąžuolas. Ketinama tuo metu apriboti eismą.

Kad Prisikėlimo aikštėje greit pasigirs pjūklų garsas buvo aišku, kai prieš dieną miesto meras Artūras Visockas paskelbė įrašą, kuriame rašė: „Apie medžius. Manau, jog tame yra ir mano kaltės. Kažko nepamačiau, kažko nepasakiau. Gal ir galėjau tuos medžius išgelbėti. Nežinau. Tam tikra prasme turiu atsiprašyti dėl savo padarytų klaidų. Aikštės statybos darbai padarė savo“.

Meras pripažino, kad turėtų atsiprašyti, bet neatsiprašė. Aikštės statybos metu jis nuolat publikuodavo Feisbuke nuotraukas iš statybvietės ir džiūgaudavo, kaip vyksta statyba. Komentatoriai atkreipdavo dėmesį, kad ten likę seni medžiai vargsta, statybininkai ekskavatoriais žaloja jų šaknis, tačiau reakcijos nebuvo.

Kai užbaigus statybas du klevai ir vienas istorinis Spaudos ąžuolas ėmė džiūti, miestiečiai ėmė reikalauti, kad būtų jais pasirūpinta. Tuomet Savivaldybė pasamdė arboristus medžiams gelbėti. Jau tada specialistai abejojo, kad šiuos tris medžius dar galima išgelbėti. Ir abejonės pasitvirtino, dar pernai šie medžiai išleido tik pavienius lapus.

Istorinis Spaudos ąžuolas yra vienas iš keturių, kuriuos 1929 metų gegužės 9 dieną, minint spaudos draudimo panaikinimo 25-mečiui pažymėti. pasodino istorinės Šiaulių asmenybės. Nudžiuvusį galiūną sodino savaitraščio „Momentas“ (1928 – 1930) redaktorius Jurgis Janulaitis ir Feliksas Bugailiškis – žinomas kultūros ir spaudos darbuotojas, teisininkas. Ąžuolai ištvėrė Antrąjį pasaulinį karą, bet krito prieš Savivaldybės valdininkų abejingumą savo miesto istorijai ir trinkelizacijos epochą.

Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja Eglė Bružienė viešai paaiškino, kad klevų medieną pasiims rangovas ir taip atpigs kirtimo paslauga. O istorinį ąžuolą panaudos meninio akcento, kuris bus eksponuojamas viešai, gamybai.

Nukirstų medžių vietoje planuojama pasodinti naujus medelius.

„Šiaulių kraštas“ prieš porą metų atliko eksperimentą. Karštą vasaros dieną pamatavus oro temperatūrą Prisikėlimo aikštėje prie „raudų sienos“, ji rodė apie 40 laipsnių. Nesant beveik jokio pavėsio, žmonės , o ypač švenčių dienomis atlikėjai, atsiduria tarsi betoninėje keptuvėje.