Šiaulietis įminė odinio palto mįslę

Šiaulietis įminė odinio palto mįslę

Šiaulietis įminė odinio palto mįslę

Į redakciją kreipėsi šiaulietis Juozas Šuipys, kuris, „Šiaulių krašte“ perskaitęs apie Šiaulių “Aušros“ muziejui padovanotą odinį paltą, sužinojo atsakymą, kur šis paltas buvo pasiūtas.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Rado siūlo galą

„Šiaulių kraštas“ rašė, jog “Aušros“ muziejui JAV gyvenantis Andrius Tvirbutas padovanojo tarpukario laikų odinį paltą, kurį dėvėjo šiaulietis daktaras, visuomenininkas, Šiaulių tuberkuliozės dispanserio kūrėjas, Tuberkuliozės draugijos narys Domas Jasaitis. A. Tvirbutui apie 1970 metus Bostone paltą dovanojo Domo ir Sofijos Jasaičių sūnus Stasys Jasaitis.

83-erių metų J. Šuipys, perskaitęs straipsnį, prisiminė savo vaikystę, paauglystę, darbo metus ir ėmėsi ieškoti palto istorijos įminimo.

„Gydytojas D. Jasaitis buvo mano vaikystės gydytojas, nes tėvui per Pirmąjį pasaulinį karą 1915 metais buvo sužeistas plautis. Todėl visa šeima buvo prižiūrima Tuberkuliozės dispanserio, kuriam vadovavo D. Jasaitis“, — ryšius su Jasaičių šeima atsimena J. Šuipys.

Paties J. Šuipio gyvenimas irgi bėgo gydymo įstaigose: pradėjęs dirbti 1945 metais, būdamas 19-os, į pensiją išėjo 1990-aisiais. Kartu su S. Šuipiu dirbo vyriausioji buhalterė ponia Jadvyga Motiejaitienė, kurios artimas giminaitis buvo garsios siuvyklos savininkas Antanas Juškus.

Perskaitęs straipsnį apie odinį paltą, J. Šuipys nuvyko pas buvusią bendradarbę J. Motiejaitienę. Iš moters sužinojo, kad D. Jasaičio paltas buvo pasiūtas būtent A. Juškaus siuvykloje.

J. Šuipys sako, kad J. Motiejaitienės prisiminimai yra patikimi: moters sesuo buvo ištekėjusi už A. Juškaus, todėl jie artimai bendravo. Be to, A. Juškus artimai bendravo su Ipolito Tvirbuto ir Domo Jasaičio šeimomis.

Žymiausi siuvėjai

A. Juškaus siuvykla buvo viena iš didžiausių ir populiariausių Šiaulių mieste, joje veikė trys cechai. Odinius paltus ir puspalčius siūdavo siuvėjas Zaleckas.

Pasak J. Šuipio, Vilniaus gatvės 179 name, kur buvo A. Juškaus siuvykla, buvo įsikūrusi ir „Bato“ firminė parduotuvė, iš kurios siuvykla gaudavo įvairių rūšių odos.

Siuvykla sagas pirkdavo iš Šuto parduotuvės, kuri buvo įsikūrusi Tilžės gatvėje, prieš Dramos teatrą. Šuto parduotuvėje buvo prekiaujama ir šaunamaisiais ginklais.

J. Motiejaitienė J. Šuipiui išvardijo ir žinomiausius to meto siuvėjus: Norkus, Survila ir Domereckas. Jos teigimu, gaminiai iš odos buvo siuvami tik A. Juškaus siuvykloje.

Vaistai — rykštės

J. Šuipys iki šiol šiltai prisimena daktarą D. Jasaitį, kuris mėgdavo diskutuoti su J. Šuipio tėvu.

Vienas vaikystės momentas šiauliečiui kelia juoką ir po 77-erių metų: „Gydytojui D. Jasaičiui apžiūrint mane, motina įkyriai primindavo: “Daktarėli, gal jam kokių vaistelių reikia, išrašykite...“ Gydytojas atsakęs, jog būtinai išrašys. Ir išrašė ant receptų blanko. Mama, būdama mažaraštė, daktariško užrašo neįskaitė.

Gyvenome netoli gydytojo V. Ibensko, jis aplankydavo mūsų šeimą gydymo reikalais, nes mama buvo invalidė. Tą dieną, kai grįžome iš dispanserio, gydytojas V. Ibenskas ir aplankė mus. Mama parodė gydytojo D. Jasaičio išrašytą receptą, kuriame buvo parašyta: „Ligoniui skiriu į dieną įkrėsti po 5-ias rykštes“.

ĮMINIMAS: Šiaulietis Stasys Šuipys, „Šiaulių krašte“ perskaitęs apie odinį paltą, susirado buvusią bendradarbę ir iš jos sužinojo, kad paltas greičiausiai buvo pasiūtas tarpukariu garsioje Antano Juškaus siuvykloje. 

 

Tokiu eilėraščiu savo siuvyklos paslaugas tarpukario spaudoje reklamavo A. Juškus:

Privaloma visiems!

Nori laimę rasti,

Kuri tau paskirta,

Pasisiūdink rūbą,

Kuris dailus ir tvirtas

Nori apsivesti

Būk taupus tvarkingas

Įsigyk drabužį,

Kurs jauniems žavingas,

Ne tikra kad spalvos

Turi būt įdomios —

Svarbu pasiuvimas

Kad būtų su skoniu.

Kurs dailiai pasiūtas,

Tas visiems patinka

Tvirtas ir sutaupo

Litų kokį šimtą.

Ir visi jau žino

Kad yra Šiauliuose

Moderna siuvykla,

Kuri visus puošia.

Kas supranta grožį,

Te nevilki „pliuškių“

Ir užsako rūbus

Pas Antaną Juškų.

 

Jono TAMULIO nuotr.

ISTORIJA: Naujasis „Aušros“ muziejaus eksponatas papildys Šiaulių, odininkų miesto, istoriją.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.