Šiauliečiams Savivaldybė pabrangs daugiau nei milijonu eurų

Šiauliečiams Savivaldybė pabrangs daugiau nei milijonu eurų

Šiau­lie­čiams Sa­vi­val­dy­bė pa­brangs dau­giau nei mi­li­jo­nu eu­rų

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės 2019 me­tų biu­dže­to pro­jek­tas „pa­ka­bin­tas“ Sa­vi­val­dy­bės in­ter­ne­to sve­tai­nė­je, gy­ven­to­jų pra­šo­ma teik­ti pa­sta­bas ir pa­siū­ly­mus. Kol kas – jo­kios mies­tie­čių reak­ci­jos. O nau­jo­vių biu­dže­te – ne vie­na. Iš vie­nuo­li­kos pro­gra­mų, fi­nan­sa­vi­mas di­dė­ja pen­kioms. Dau­giau nei mi­li­jo­nu eu­rų šiau­lie­čiams pa­brangs ir pa­čios Sa­vi­val­dy­bės iš­lai­ky­mas.

Jū­ra­tė RAU­DU­VIE­NĖ

jurate@skrastas.lt

Am­bi­ci­jas ir pi­ni­gus ten­ka ba­lan­suo­ti

Biu­dže­to pro­jek­tą dė­lio­ja Stra­te­gi­nės plėt­ros ir eko­no­mi­kos de­par­ta­men­tas. Jo di­rek­to­rė Vai­da Ka­la­se­vi­čie­nė ak­cen­ta­vo, kad biu­dže­to pro­jek­tas pa­vie­šin­tas, kaip ir rei­ka­lau­ja tei­sės ak­tai, li­kus ne ma­žiau nei 30 die­nų iki jo priė­mi­mo. Ta­ry­bai svars­ty­ti vie­ną svar­biau­sių mies­to do­ku­men­tų bus tei­kia­ma va­sa­rio 7 die­ną vyk­sian­čia­me po­sė­dy­je. Gy­ven­to­jų su­si­do­mė­ji­mo biu­dže­to pro­jek­tu ne­su­lauk­ta nei šie­met, nei per­nai. Jo pa­skel­bi­mas – dau­giau for­ma­lu­mas, nei sie­kis in­for­muo­ti mies­tie­čius, kur nuei­na jų pi­ni­gai.

Anot V. Ka­la­se­vi­čie­nės, biu­dže­to pro­jek­tas yra pre­li­mi­na­rus ir kei­čia­si be­veik kas­dien. Skel­bia­ma­me pro­jek­te įra­šy­ta šių me­tų biu­dže­to ga­lu­ti­nė su­ma – 160,415 mi­li­jo­no eu­rų. Ta­čiau de­par­ta­men­to di­rek­to­rė pri­si­pa­žįs­ta, kad ši su­ma yra per­ne­lyg op­ti­mis­ti­nė.

Nors ga­lu­ti­niai ki­tų me­tų lė­šų li­ku­čiai, ku­rie per­ke­lia­mi į šių me­tų mies­to pi­ni­gi­nę, paaiš­kės tik po sau­sio 10 die­nos, jau šian­dien aiš­kė­ja, kad 16 mi­li­jo­nų, kaip 2018 me­tų pra­džio­je, jie ne­sieks. Ši su­ma ga­li su­ma­žė­ti iki 10 mi­li­jo­nų eu­rų, su­men­kin­da­ma ir pa­tį biu­dže­tą iki maž­daug 155 mi­li­jo­nų. 2018 me­tais jis bu­vo dar apie de­šim­čia mi­li­jo­nų ma­žes­nis.

„Vi­są lai­ką tų pi­ni­gų bū­da­vo, o da­bar žiū­ri­me, kad jų nė­ra tiek, kiek yra po­rei­kių. No­rai ir am­bi­ci­jos au­ga. Ži­no­te, čia kaip šei­mo­je“, – sa­ko V. Ka­la­se­vi­čie­nė, ne­slėp­da­ma, kad pa­ja­mas ir iš­lai­das ba­lan­suo­ti se­kė­si ne­leng­vai.

Me­tų iš­lai­dos dė­lio­ja­mos pa­gal tri­me­tį stra­te­gi­nį pla­ną, bet pro­jek­tus ga­li­ma stum­dy­ti iš vie­nų me­tų į ki­tus. De­par­ta­men­to va­do­vė pa­sa­ko­jo, kad dar lapk­ri­čio mė­ne­sį ad­mi­nist­ra­ci­jos sky­rių bu­vo pa­pra­šy­ta įver­tin­ti tik­rą­jį in­ves­ti­ci­nių pro­jek­tų po­rei­kį ir ga­li­my­bes, juos įgy­ven­din­ti – ar tik­rai dar­bai bus pa­da­ry­ti šiais me­tais. Da­lis pro­jek­tų bu­vo per­kel­ti į 2020 me­tus. Ta­da veik­lai ir in­ves­ti­ci­niams pro­jek­tams nu­rėž­ta po 9 pro­cen­tus, iš­sky­rus ten, kur ma­žin­ti ne­lei­do įsta­ty­mai ar jau priim­ti Ta­ry­bos spren­di­mai. Vis trūks­tant pla­nuo­ja­mų lė­šų, ne­se­niai ši pro­ce­dū­ra pa­kar­to­ta dar kar­tą.

Per­nai gat­vės iš­raus­tos, šį­met – re­mon­tuo­ja­mos

Iš vie­nuo­li­kos Sa­vi­val­dy­bės pro­gra­mų, fi­nan­sa­vi­mas di­dė­ja pen­kioms.

Ryš­kiau­siai au­ga Mies­to inf­rast­ruk­tū­ros prie­žiū­ros ob­jek­tų, mo­der­ni­za­vi­mo ir plėt­ros pro­gra­ma – net 14 mi­li­jo­nų, ar­ba 52 pro­cen­tais.

De­par­ta­men­to va­do­vė sa­ko, kad šis skai­čius ga­li bū­ti ir ma­žes­nis. Skel­bia­ma, kad di­džiau­sią šio py­ra­go rie­kę pla­nuo­ja­ma at­riek­ti Ba­čiū­nų gat­vės re­konst­ruk­ci­jai – 3,67 mi­li­jo­no eu­rų. V. Ka­la­se­vi­čie­nė pa­ti­ki­no, kad eu­ro­pi­nių lė­šų šiam pro­jek­tui tik­rai ne­bus, o ar Vy­riau­sy­bė skirs iš Ke­lių prie­žiū­ros pro­gra­mos, dar neaiš­ku.

Skel­bia­ma, kad iš vi­so inf­rast­ruk­tū­ri­niams in­ves­ti­ci­niams pro­jek­tams, ku­rių di­džią­ją da­lį su­da­ro UR­BAN pro­gra­mos fi­nan­suo­ja­mi pro­jek­tai, rei­kės per 31 mi­li­jo­no eu­rų. Penki mi­li­jo­nai pla­nuo­ja­mi Pri­si­kė­li­mo aikš­tės ir jos priei­goms su­tvar­ky­ti, 2,5 mi­li­jo­no – Vil­niaus gat­vės pės­čių­jų bul­va­ro ir am­fi­teat­ro re­konst­ruk­ci­jai, apie 3 mi­li­jo­nai – Didžd­va­rio ir Cent­ri­niam par­kui su­tvar­ky­ti.

„14 mi­li­jo­nų išau­gu­si pro­gra­ma tai yra ženk­las, kad gy­ven­to­jai pa­ma­tys po­ky­čius. Jei praė­ju­siais me­tais gat­vės bu­vo iš­raus­tos, tai šiais me­tais bus su­re­mon­tuo­tos“, – ža­dė­jo V. Ka­la­se­vi­čie­nė.

Kal­bant apie vi­sas Sa­vi­val­dy­bės val­do­mas sri­tis, šiais me­tais in­ves­ti­ci­niams pro­jek­tams iš vi­so pla­nuo­ja­ma apie 60,6 mi­li­jo­no eu­rų. Kiek ma­žiau nei pu­sė – mies­to pi­ni­gai, ki­ti – Eu­ro­pos Są­jun­gos struk­tū­ri­nių fon­dų ir vals­ty­bės lė­šos. V. Ka­la­se­vi­čie­nė pa­ste­bė­jo, kad kel­ti di­de­lės da­lies in­ves­ti­ci­nių pro­jek­tų įgy­ven­di­ni­mo į ki­tus me­tus ne­bė­ra ga­li­my­bių, nes pro­jek­tus jau rei­kia už­baig­ti.

Brangs­ta svei­ka­ta, kul­tū­ra ir Sa­vi­val­dy­bė

Ki­ta ryš­kiau pra­tur­tė­ju­si pro­gra­ma – Bend­ruo­me­nės svei­ka­ti­ni­mo. Jai pri­dė­ta per 900 tūks­tan­čių eu­rų, ar­ba 45 pro­cen­tais dau­giau nei per­nai. Skir­tin­gai nuo ki­tų pro­gra­mų, šio­je sri­ty­je stam­bes­nių pro­jek­tų ne­nu­ma­to­ma, ta­čiau be­veik dvi­gu­bai ga­li brang­ti Vi­suo­me­nės svei­ka­tos biu­ro veik­la.

Nau­jo­vė – gy­dy­to­jams ir re­zi­den­tams pri­trauk­ti į mies­to gy­dy­mo įstai­gas nu­ma­to­mi 65 tūks­tan­čiai.

Ko­ne penk­ta­da­liu pla­nuo­ja­ma dau­giau lė­šų kul­tū­rai. Pla­nuo­se ir vėl at­si­ran­da kon­cer­ti­nės įstai­gos „Sau­lė“ re­konst­ruk­ci­ja, Kul­tū­ros cent­ro re­mon­to už­bai­gi­mas ir ki­ti pro­jek­tai.

Dau­giau nei mi­li­jo­nu eu­rų šiau­lie­čiams pa­brangs ir pa­čios Sa­vi­val­dy­bės iš­lai­ky­mas. De­par­ta­men­to di­rek­to­rė ko­men­tuo­ja, kad pu­sę šio au­gi­mo su­da­ro išaug­sian­tis dar­buo­to­jų dar­bo už­mo­kes­tis dėl pa­si­kei­tu­sio Vals­ty­bės tar­ny­bos įsta­ty­mo, pa­di­dė­ju­sio dar­bo sta­žo ir pa­na­šiai. Taip pat brangs­ta Ta­ry­bos ir me­ro sek­re­to­ria­to iš­lai­ky­mas.

Anot de­par­ta­men­to va­do­vės, biu­dže­ti­nėms Sa­vi­val­dy­bės įstai­goms pla­nuo­ja­ma skir­ti 6,5 pro­cen­to dau­giau lė­šų nei 2018 me­tais. Ta­čiau į šią su­mą neįs­kai­čiuo­ja­mas ko­mu­na­li­nių iš­lai­dų bran­gi­mas – nuo šių me­tų ženk­liai pa­bran­gu­si elekt­ros ener­gi­ja, du­jos.

„Įs­tai­gų ko­mu­na­li­nes iš­lai­das skai­čia­vo­me pa­gal praė­ju­sių tre­jų me­tų vi­dur­kį. Pab­ran­gi­mo ne­ver­ti­no­me. Jei lė­šų pri­trūks, svars­ty­si­me. Gy­ve­ni­mas ver­da, kaž­kam pra­kiu­ro sto­gas, išė­jo iš dar­bo va­do­vas ar bu­hal­te­ris, pri­rei­kė pi­ni­gų išei­ti­nėms, svars­to­me ir ko­re­guo­ja­me biu­dže­tą kas mė­ne­sį“, – sa­kė V. Ka­la­se­vi­čie­nė.

Per­nykš­tės po­li­ti­kų lais­vės ne­li­ko

Sa­vi­val­dy­bė oro uos­to inf­rast­ruk­tū­ros įren­gi­mo pro­jek­tui bu­vo įsi­pa­rei­go­ju­si per dve­jus me­tus skir­ti 5 mi­li­jo­nus eu­rų: praė­ju­siais me­tais du ir šiais – tris mi­li­jo­nus. Ta­čiau skel­bia­mo pro­jek­to ei­lu­tė­je – vos 900 tūks­tan­čių. De­par­ta­men­to di­rek­to­rė sa­ko, kad dau­giau lė­šų Sa­vi­val­dy­bė tie­siog ne­spės pa­nau­do­ti, nes dar­bai pra­si­dės tik me­tų pa­bai­go­je. Di­džio­ji da­lis šiems tiks­lams skir­tų pi­ni­gų 2018 me­tais li­ko ne­pa­nau­do­ti.

Taip pat praė­ju­siais me­tais Sa­vi­val­dy­bės įmo­nė „Bus­tu­ras“ ne­spė­jo už Sa­vi­val­dy­bės skir­tus 2,3 mi­li­jo­no eu­rų nu­pirk­ti nau­jes­nių au­to­bu­sų, to­dėl šie pi­ni­gai įmo­nei šį­met ir vėl nu­ma­to­mi.

Bu­vęs Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius An­ta­nas Bar­tu­lis, pla­nuo­jant 2018 me­tų mies­to pi­ni­gus, bu­vo pra­ne­šęs, kad pu­sė mi­li­jo­no eu­rų skir­ta po­li­ti­kų pa­siū­ly­mams įgy­ven­din­ti. Šį­met, nors me­tai ir rin­ki­mų, to­kios lais­vės po­li­ti­kams ne­li­ko.

„Per­nai tu­rė­jo­me ne­ma­žai lais­vų pi­ni­gų, bu­vo ga­li­ma dė­lio­ti pa­gal pa­gei­da­vi­mus. Šį­met dėl to rei­kė­tų kaž­ką iš­brauk­ti. Gal po­li­ti­kai pa­sa­kys, kad ne­rei­kia re­konst­ruo­ti Ba­čiū­nų gat­vės, as­fal­tuo­ti gat­vių ar skir­ti pi­ni­gų oro uos­tui, o rei­kia, pa­vyz­džiui, pa­sta­ty­ti kon­cer­tų sa­lę. Pa­siū­ly­mų iš po­li­ti­kų dar ne­ga­vo­me“, – ko­men­ta­vo de­par­ta­men­to di­rek­to­rė.

Ji sa­kė, kad Ta­ry­bos na­riams ar­ti­miau­siu me­tu jau pa­teiks pa­tai­sy­tą pro­jek­tą ir su­rengs jo vie­šą pri­sta­ty­mą. Gy­ven­to­jams skel­bia­mas pro­jek­tas ne­si­keis, nors ja­me įdė­jo „to­kius skai­čius, ko­kius tuo me­tu tu­rė­jo“.

„Griau­čiai“ – gy­ven­to­jams, vi­sas „kū­nas“ – po­li­ti­kams

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės 2019 me­tų biu­dže­tas pra­dė­tas reng­ti dar ru­de­nį, kai ad­mi­nist­ra­ci­jai va­do­va­vo di­rek­to­rius ir du jo pa­va­duo­to­jai. Šian­dien po po­li­ti­nių per­vers­mų va­do­vau­ti įstai­gai, o kartu ir šių me­tų mies­to iž­do for­ma­vi­mui, li­ko vie­nin­te­lis iš va­do­vų ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Gin­tau­tas Sit­ni­kas.

Jis ne­no­rė­jo pla­čiau ko­men­tuo­ti skai­čių, nes jie kin­ta, o šiau­lie­čiams pa­skelb­ti tik „pro­jek­to griau­čiai“.

„Vi­si pro­jek­tai bus už­baig­ti. Pri­va­lo­me tai pa­da­ry­ti“, – ti­ki­no va­do­vas.

G. Sit­ni­kas ne­no­rė­jo su­tik­ti, kad biu­dže­to pro­jek­to juod­raš­čio vie­šas pa­skel­bi­mas yra gy­ven­to­jų klai­di­ni­mas.

„Mes pa­tei­kė­me sa­vo vi­zi­ją, pa­skui ma­ty­si­me vi­zi­ją po­li­ti­kų, vi­suo­me­nės, ta­da vis­ką su­ba­lan­suo­si­me“, – sa­kė G. Sit­ni­kas. Jis pri­pa­ži­no, kad biu­dže­to pro­jek­to ren­gi­mas jam ne­bu­vo leng­vas pro­ce­sas. Iki šiol ku­ra­vęs kul­tū­ros, švie­ti­mo ir so­cia­li­nę sri­tis, pa­va­duo­to­jas sa­kė ste­bė­jęs ki­tų sri­čių veik­lą iš ša­lies.

„Yra kaip yra, esu vie­nas ir tu­riu tai pa­da­ry­ti. Be to, yra ne vie­ne­rius me­tus dir­ban­čių dar­buo­to­jų ko­man­da“, – re­ziu­ma­vo ke­lias sa­vai­tes ad­mi­nist­ra­ci­jos va­do­vo pa­rei­gas ei­nan­tis pa­va­duo­to­jas.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Stra­te­gi­nės plėt­ros ir eko­no­mi­kos de­par­ta­men­to di­rek­to­rė Vai­da Ka­la­se­vi­čie­nė tei­gia, kad šių me­tų biu­dže­to ne­pa­va­din­tų „įtemp­tu“, ta­čiau no­rus ma­žin­tis ten­ka.

Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­rei­gas ei­nan­tis pa­va­duo­to­jas Gin­tau­tas Sit­ni­kas biu­dže­to pro­jek­tą va­di­na ad­mi­nist­ra­ci­jos vi­zi­ja ir lauks dar po­li­ti­kų ir gy­ven­to­jų vi­zi­jų.