Šiauliečiams pabrango valdžia

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės tarybos ir administracijos išlaikymas šiauliečiams brangsta.
Tai, kad šiais metais darbuotojams padidėjo darbo užmokestis, turbūt nieko nestebina, nes daug jų sulaukė tokių gerų žinių. Tačiau, kad atlyginimai išaugtų beveik dvigubai, tokių laimingųjų nėra daug. Tarp šių dosniai pamalonintų „darbuotojų“ – Šiaulių meras, Administracijos direktorius, Tarybos nariai. Šiaulių dirbantiesiems ir mokantiems gyventojų pajamų mokestį į miesto biudžetą valdžios išlaikymas tampa vis sunkesne našta.

Mero alga padidėjo beveik dvigubai

Viešai skelbiama, kad vidutinis darbo užmokestis per šių metų du ketvirčius paaugo apie 15 procentų ir perkopė 2 000 eurų. Nuo liepos 1 dienos Seimas teisės aktais pakeitė politikų darbo užmokesčio skaičiavimą ir gerokai pakėlė atlyginimus savivaldybių merams. Štai Šiaulių mero Artūro Visocko mėnesio darbo užmokestis išaugo nuo 3 658 iki 6 000 eurų prieš mokesčius.

Atsiradusios naujos vicemero pareigybės darbo užmokestis – 3 381 euras popieriuje. Kadangi rasti kompetentingą Administracijos direktorių miesto vadovams nebūdavo lengva, o jo darbo krūvis – gerokai didesnis už kitų valdžios atstovų, Administracijos vadovui skiriamas atlyginimas dažnai viršydavo mero darbo užmokestį. Tačiau ne šiuo metu. Administracijos direktoriaus priskaičiuojamas atlyginimas nuo liepos 1 dienos pakilo nuo 3 561 iki 5 155 eurų.

Mero padėjėjų atlyginimų vidurkis šoktelėjo daugiau nei 400 eurų ir siekia beveik 2 000, o patarėjų – beveik 3 500 eurų prieš mokesčius. Mero patarėjų algos, papildytos įvairiais priedais, pranoko net Administracijos skyrių vedėjų darbo užmokesčio vidurkį, kuris nesiekia 3 400 eurų.

Tarybos nariams – atlyginimai už kelias posėdžių valandas

Tarp labiausiai pamalonintų yra ir miesto Tarybos nariai. Kai gyventojai juos rinko, etatinis atlyginimas jiems nepriklausė. Politikai galėjo gauti darbo valandų apmokėjimą ir išmokas kanceliarinėms išlaidoms. Po čekiukų skandalo, kai visuomenei tapo žinoma, kaip daugelio savivaldybių tarybų nariai nesąžiningai naudojo tokias kompensacijas, Seimas jas panaikino, o įsiskandalijusius politikus apdovanojo solidžiu darbo užmokesčiu, kuris siekia 20 procentų mero algos.

Savivaldybė skelbia, kad šių metų antrąjį ketvirtį Tarybos nariams per mėnesį vidutiniškai buvo priskaičiuojami 609 eurai (be kanceliarinių išmokų), o trečiąjį ketvirtį atlyginimo vidurkis jau siekė 1 265 eurus popieriuje, į rankas išeitų apie 850 eurų. Eiliniai Tarybos nariai gauna šiek tiek mažiau, o penkių komitetų ir kelių komisijų pirmininkams pridedama 20 procentų nuo pagrindinio Tarybos nario atlyginimo, pavaduotojams – 10 procentų.

Galbūt kam nors gali pasirodyti, kad tai gana menki pinigai, tačiau priminsime, kad visi Tarybos nariai gali dirbti ir kitose darbovietėse, turėti kitas pajamas, ką jie ir daro. 800 eurų prie pagrindinio atlyginimo už kelias valandas posėdžių per mėnesį – neblogas socialiai draudžiamas priedas. Štai kartą per mėnesį vykstantys Tarybos posėdžiai pastaruoju metu nebetrunka nė poros valandų, o komitetų posėdžiai vyksta nuotoliniu būdu, politikams net nereikia užsukti į Savivaldybę.

Įspūdingas darbo užmokesčio fondo augimas

Kaip išaugę politikų ir tarnautojų atlyginimai tuštins mokesčių mokėtojų sunešamą miesto biudžetą? Iš biudžeto mokamas ne tik darbo užmokestis, bet ir visi su juo susiję mokesčiai.

Savivaldybės administracijos Apskaitos skyrius informavo, kad antrąjį šių metų ketvirtį merui, Tarybos nariams, Tarybos ir mero sekretoriato darbuotojams buvo priskaičiuota 167 tūkstančiai eurų darbo užmokesčio. Iš jų 12 500 išmokėta išeitinių išmokų bei 33 140 tūkstančių už nepanaudotas atostogas po savivaldos rinkimų atleistiems darbuotojams. Be šių vienkartinių išmokų, 3 mėnesių atlyginimų fondas sudarė 121 660 eurų, o jau už liepą, rugpjūtį ir rugsėjį – per 218 000 eurų.

Įspūdingas padidėjimas, įvertinus tai, kad jis liečia tik 9 etatinius darbuotojus ir 31 Tarybos narį.

Atlyginimai augo skirtingai

Didėjo ir Savivaldybės administracijoje dirbančių karjeros valstybės tarnautojų darbo užmokestis. Iš Savivaldybės tinklalapyje skelbiamų duomenų didžiausias skirtumas matyti dviejų seniūnų – Rėkyvos ir Medelyno – priskaičiuojamo darbo užmokesčio vidurkio skaičiuose: didėjimas nuo 2 632 iki 3 154 eurų per mėnesį. 500 eurų darbo užmokestis popieriuje auga keturių poskyrių vedėjams – iki beveik 3 400 eurų.

Net 600 eurų vidutinio mėnesinio atlygio daugiau priskaičiuojama dešimčiai Administracijos vyresniųjų specialistų. Paradoksalu, tačiau jų atlyginimų vidurkis beveik 100 eurų aplenkė vyriausiųjų specialistų vidutinį darbo užmokestį, kuris siekia 2 260 eurų. Tokių darbuotojų Administracijoje yra dauguma – 135, o jų „popierinis“ atlyginimas padidėjo 210 eurų.

Kitoms darbuotojų kategorijoms darbo užmokesčio trečiąjį ketvirtį priskaičiuota 100–400 eurų daugiau. „Nuskriausti“ liko skyrių patarėjai, sulaukę vos 53 eurų padidėjimo iki 2 781 euro prieš mokesčius.

Palyginti dviejų paskutiniųjų šių metų ketvirčių Administracijos darbo užmokesčio fondą nebūtų teisinga, nes vasarą darbuotojai atostogauja ir jiems priskaičiuotos nemenkos atostogų išmokos.

Per tris trečiojo metų ketvirčio mėnesius miesto biudžetui Administracijos darbuotojų darbo užmokestis atsiėjo 1 625 000 eurų.

Vieno darbuotojo atlyginimas mažėjo

Pavyko Savivaldybės skelbiamoje informacijoje rasti ir sumažėjusį darbo užmokestį. Trečiąjį ketvirtį 43 eurais mažiau mėnesinio atlyginimo priskaičiuojama Savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos vyresniajam specialistui, dirbančiam pagal darbo sutartį. Užtat Savivaldybės kontrolieriaus pavaduotojo atlyginimas prieš mokesčius išaugo net tūkstančiu eurų ir sudaro 3 882 eurus.

Dar 8-ių šios tarnybos darbuotojų darbo užmokestis popieriuje išaugo 100–400 eurų.