Šiauliams dar ketverius metus vadovaus A. Visockas ir jo komanda

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių meru trečią kadenciją išrinktas Artūras Visockas.
Po sekmadienį vykusių Savivaldos rinkimų ir balsų skaičiavimo nakties paaiškėjo, kad 26 iš 60 savivaldybių merai gavo daugiau nei 50 procentų rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų jau pirmajame ture ir jau užsitikrino mero kėdę. Tarp jų – keturi iš septynių Šiaulių apskrities merų. Šiaulių meru dar ketveriems metams tapo Artūras Visockas, o jo komanda dar pagerino savo pozicijas.

Šiauliečių pasitikėjimas A. Visocku ūgtelėjo

Šiauliečiai Artūrą Visocką trečią kadenciją išrinko miesto meru. Jis surinko daugiau nei pusę rinkimuose dalyvavusių šiauliečių balsų – 65,79 procento, todėl antro rinkimų turo nebus. Už A. Visocką balsavo 24 717 šiauliečių. Antras likęs Martynas Šiurkus surinko 8,93 procento balsų. Toliau eilėje rikiuojasi Valerijus Simulik, Asta Lesauskienė, Zakiras Medžidovas. Likę 7 kandidatai gavo mažiau nei 4 procentus rinkėjų balsų.

Iš 34 rinkimų apylinkių 6-iose rinkėjai už A. Visocką atidavė per 70–72 procentus balsų. Didžiausią palaikymą jam žmonės išreiškė Senojo bokšto (72,27 proc.), „Romuvos“ (71,74 proc.), Architektų (71,45 proc.) apylinkėse, o mažiausią – M. K. Čiurlionio (56,78 proc.), Parko (58,86 proc.).

2019 metų rinkimuose A. Visockas buvo surinkęs 54,57 procento balsų.

Rinkėjai pakeitė sąrašus

A. Visocko politinis komitetas Nepartinis sąrašas „Dirbame miestui“ šiuose rinkimuose pagerino savo pozicijas, gavęs 18 miesto Tarybos mandatų iš 31. Po 2019 metų rinkimų šis komitetas turėjo 15 Tarybos narių ir merą. Tai reiškia, kad šįmet A. Visockui nebūtina tartis su kitų partijų atstovais, o valdančiąją daugumą galės formuoti vien iš savo komandos. Pasikeitus Vietos savivaldos įstatymui meras balsavimo teisės miesto Taryboje neturės.

Įdomu tai, kad rinkėjams reitinguojant politinio komiteto narių sąrašą A. Visockas iš pirmos pozicijos nuleistas į antrąją. Jį aplenkė trečias sąraše įrašytas krepšinio treneris Antanas Sireika, išreitinguotas į sąrašo lyderius. Nors pirmumo balsai dar galutinai nepatvirtinti, pagal preliminarią informaciją Taryboje toliau dirbs didžioji dauguma dabartinių „Dirbame miestui“ komandos Tarybos narių. Juos papildys mero patarėjas Justinas Švėgžda, besibaigiančią kadenciją su „valstiečiais“ į Tarybą išrinktas Vytautas Juškus, buvęs socdemas Gintautas Sitnikas, Diana Cibulskienė.

Rinkėjai labiausiai pakeitė dabartinio Administracijos direktoriaus Antano Bartulio ir jo pavaduotojo Vinco Urbonavičiaus pozicijas. A. Bartulis iš paskutinės 62 sąrašo vietos pakeltas į 11, o V. Urbonavičius iš priešpaskutinės 61 vietos – į 12. Abu jie pateko į Tarybą. Šis sąrašas gali kisti, nes kai kurie rinkėjų pasitikėjimą gavę politikai gali gauti Savivaldybėje etatines pareigas ir Tarybos nario mandato atsisakyti. Tuomet į Tarybą pateks kiti pagal sąrašą, nors ir mažiau rinkėjų balsų gavę, politinio komiteto nariai.

Miesto Taryboje taip pat dirbs 4 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, 3 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ir po 2 Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“, Lietuvos socialdemokratų partijos ir politinio komiteto „Šiaulių labui“ atstovus. Dar 6 partijų sąrašai surinko mažiau nei 5 procentus rinkėjų balsų, todėl Tarybos narių mandatų neturės.

Preliminariais duomenimis, Taryboje dirbs konservatoriai Martynas Šiurkus, Jonas Bartkus, Jovita Vičienė, Vladas Artūras Balsys, „valstiečiai“ Vilius Puronas, Valerijus Simulik ir Jonas Pabrėža, demokratai Asta Lesauskienė ir Malik Agamalijev, socialdemokratai Roma Janušauskienė ir Edvardas Žakaris, komiteto „Šiaulių labui“ nariai Zakiras Medžidovas ir Egidijus Jankauskas.

Šiauliuose iš viso registruoti 82 057 rinkėjai. Savivaldos rinkimuose dalyvavo 45,79 procento rinkėjų, panašiai, kaip ir 2019 metų rinkimuose (43,93 proc.). Daugiau nei pusė rinkėjų balsavo Jovaro, S. Šalkauskio, Pabalių, Ragainės, Žaliūkių ir Aido apylinkėse. Kitur aktyvumas siekė nuo 34,70 proc. (Zoknių apylinkėje) iki 49,80 proc. (Parko apylinkėje).

Filosofija ir nuolankumas

Šiaulių meras Artūras Visockas savo pergale tradiciškai pasidžiaugė feisbuke. Padėkojęs „geros valios žmonėms“, A. Visockas rašė: „Taip pat ačiū ambasadoms ir ypatingai JAV, Vokietijos, Izraelio, Japonijos, Švedijos. Ačiū atsakingiems ministrams ir Seimo nariams.“

A. Visocko šiuose rinkimuose pasirinkta strategija – kritika Lietuvos valdžiai ir savęs pateikimas, kaip kovotojo už viešąjį interesą.

„Todėl, kad filosofija. Todėl, kad Šiauliai“, – rašo A. Visockas.

Mero bendražygis Gintautas Lukošaitis feisbuke atvirai paaiškino pergalės motyvus: „Nuolankumas ir darbas... nieko kito.“

Teisė balsuoti užtikrinta tik po žurnalisto skambučio

Sekmadienį į „Šiaulių krašto“ redakciją kreipėsi šiaulietis A. J. Jis stebėjosi, jog nesulaukė atvykstančių rinkimų komisijos narių, kad galėtų balsuoti namuose. Pensinio amžiaus žmogus yra neįgalus, jam amputuota koja. Kartu su žmona buvo užpildę dokumentus ir užsiregistravę balsuoti namuose. Komisija į namus pas senyvus ar neįgalius rinkėjus vaikščiojo penktadienį ir šeštadienį.

Paskambinus Lyros rinkimų apylinkės pirmininkei Laimai Žiedienei, sulaukėme pažado išsiaiškinti. Po poros valandų paskambinusi pirmininkė patvirtino, kad minėtam šiauliečiui iš tiesų nebuvo sudaryta galimybė balsuoti namuose. Ji tai siejo su situacija, kai Savivaldybė į rinkimų komisijas priima dirbti senyvo amžiaus žmones, kurie nesugeba įvesti duomenų į elektronines sistemas, nepadaro darbo iki galo.

Sekmadienį komisijos nariai nuvyko į A. J. namus ir sudarė galimybę jam bei jo žmonai atiduoti savo balsus už norimą merą bei Tarybos narius.