Apie susirgusį mediką bandyta nutylėti

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Nors medikų užsikrėtimo COVID-19 atvejai atskiruose šalies miestuose pridarė didelių rūpesčių, apie Dainų pirminiame sveikatos centre susirgusį mediką bandyta nutylėti.
Šiauliai gali pasidžiaugti, kad mieste nėra medikų užsikrėtimo koronavirusine infekcija protrūkio. Praėjusią savaitę užfiksuoti vos du tokie atvejai. Jei Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika apie susirgusią medikę spaudos konferencijoje papasakojo atvirai, tai apie ligos atvejį Dainų pirminės sveikatos priežiūros centre galimai buvo bandoma nuslėpti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės informacijos direktorius ir Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas A. Bartulis neturėjo informacijos apie poliklinikoje koronavirusu užsikrėtusį mediką, nors tokie atvejai ne viename mieste tapo infekcijos židiniu.

Apie užsikrėtusį mediką poliklinikoje nutylėta

Pirmadienį vykusioje spaudos konferencijoje ligoninės vadovas pakomentavo, kad COVID-19 užsikrėtė viena ligoninės medikė. Kadangi planinė pagalba nebeteikiama, medikė nedirbo, buvo namuose. Grįžusi pasijuto negerai, buvo paimtas tepinėlis ir jis pasirodė esąs teigiamas. Medikė turėjo kontaktą dar su dviem kolegėmis. Joms taikoma 14 dienų saviizoliacija.

Pasklidus neoficialiai informacija, kad koronavirusu užsikrėtė ir medikės sutuoktinis, dirbantis Dainų pirminės sveikatos priežiūros centre, pasiteiravome apie tai šios viešosios įstaigos steigėjos Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Antano Bartulio. Jis pareiškė, kad tokios informacijos neturi.

Kiek vėliau Savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė žiniasklaidai aiškino, kad susirgęs medikas prieš tai mėnesį turėjo laikiną nedarbingumą, į darbą grįžo kovo 30 dieną. Balandžio 1 dieną darbuotojas informavo, kad jo šeimos nariui nustatytas COVID-19, todėl paimtas mėginys ir jam. Balandžio 2-osios ryte medikas informavo, kad jo mėginys teigiamas.Tai sužinojus, sustabdytas kabineto darbas, darbuotojas, dirbęs šiame kabinete izoliuotas, atlikta įstaigos patalpų dezinfekcija.

Neinformavo, nematė didelės rizikos

Trečiadienį A. Bartulį paprašius pakomentuoti, ar šis ligos atvejis poliklinikoje nesukėlė pavojaus kitiems medikams ar pacientams, Administracijos vadovas prisipažino, kad jis vis dar neturi apie tai jokios informacijos.

„Čia nėra joks stebuklas. Manęs nebūtina apie kiekvieną sergantįjį informuoti. Įstaigos steigėjas yra įstaigos steigėjas. Jeigu tą informaciją gavo žmogus, atsakingas už priemonių įgyvendinimą, tas priemones padarė, tai viskas tvarkoje. Pagaliau, kiekvienoje įstaigoje už tai atsako vadovas“, – sakė A. Bartulis.

Paklaustas, ar jam nerūpi, išsiaiškinti, kiek poliklinikoje kilęs atvejas privertė saviizoliuotis medikų, ar nesukėlė didesnių problemų, direktorius paaiškino, kad ir taip disponuoja labai plačia informacija, o kokių veiksmų ėmėsi, turi informuoti įstaigos vadovė.

Sveikatos skyriaus vedėja „Šiaulių kraštui“ pakomentavo, kad mediko užsikrėtimo koronavirusu atvejis jai žinomas, tačiau ji neinformavo Administracijos direktoriaus. Jos teigimu, informacijos nebuvo bandoma nuslėpti, tiesiog manyta, jog tai nėra aukštos rizikos atvejis.

Vos grįžęs į darbą susirgęs medikas naudojo apsaugos priemones, su kitame kabinete dirbusia laborante bendravo labai trumpai, per pakankamą atstumą, ji taip pat dėvėjo apsaugos priemones.

Anot vedėjos, informavus apie užsikrėtimo atvejį Nacionalinį visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamentą, buvo nuspręsta, kad saviizoliuotis turi ir su užsikrėtusiu mediku dirbusi laborantė. Jai buvo atliktas tepinėlio dėl COVID-19 tyrimas, kurio atsakymas yra neigiamas.

V. Palčiauskienė sakė, jog buvo išsiaiškinta, kad dar su 4 kolegomis medikas prasilenkė įstaigos koridoriuje, tačiau visi dėvėjo apsaugos priemones. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamentas nurodė tik stebėti galimai netiesioginį kontaktą turėjusių darbuotojų sveikatos būklę, o laboratorinį tyrimą COVID-19 ligai diagnozuoti atlikti tik atsiradus simptomams.

Vedėja pabrėžė, kad su pacientais susirgęs medikas kontaktų neturėjo.

Darbuotojai atsisakė testuotis?

Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Aurika Koncienė socialiniuose tinkluose paaiškino, kad karantino metu poliklinikoje paslaugų teikimas organizuojamas pacientus konsultuojant telefonu, nuotoliniu būdu, išskyrus neatidėliotiną būtinąją pagalbą ir planinius skiepijimus. Jokios planinės gydytojų specialistų konsultacijos nevykdomos. Įstaigos personalas dirba su asmeninėmis apsaugos priemonėmis – vienkartinėmis kaukėmis ir pirštinėmis, respiratoriais, apsauginiais skydais.

Medikas, kuriam nustatytas COVID-19 ligos atvejis, pagal darbo pobūdį neturi jokio tiesioginio kontakto su kitais kolegomis. Darbuotoja, kuri dirbo bendrose atskirose patalpose, su apsaugos priemonėmis, neturėjo tiesioginio kontakto, nes bendravo didesniu atstumu nei 1,5 metro ir ne ilgiau kaip 5 minutes.

„Išsiaiškinta, kurie galėjo bendrauti per tas 2 dienas. Su kiekvienu kalbėta asmeniškai, visi 4 kolegos teigė, kad buvo su apsaugos priemonėmis, bendrauta didesniu nei 1,5 metro atstumu, jokių simptomų neturi ir jaučiasi gerai, atsisakė testuotis“, – tvirtino vadovė.

A. Koncienė tikino, kad kiekvienas darbuotojas, po karantino, gegužės pabaigoje bus ištirtas dėl antikūnių susiformavimo. Iki tol pagal galiojančius Vyriausybės sprendimus, medikai testuojami tik esant simptomams.