Naujausios
Šių metų rugsėjį Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) informavo Šiaulių miesto savivaldybę, kad nusprendė, jog K. Korsako gatvės pavadinimas Šiaulių mieste per 3 mėnesius turi būti pakeistas. Generalinio direktoriaus Arūno Bubnio pasirašytame sprendime aiškinama, kad toks sprendimas buvo priimtas, vadovaujantis Lietuvos Respublikos draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatymu.
Sprendime nurodoma, kad gatvės pavadinimas turi būti pakeistas, pridedant paaiškinamąją informaciją dėl K. Korsako veiklos sovietinės okupacijos metais, nors šią veiklą įvairios institucijos vertina nevienareikšmiai.
Šiaulių miesto savivaldybė nusprendė paklausti gyventojų nuomonės ir atliko 2 mėnesius trukusią apklausą. Šiaulių vicemeras Justinas Švėgžda spaudos konferencijoje pranešė, kad šiauliečiai nepalaiko siūlymo keisti K. Korsako gatvės pavadinimą. Apklausoje dalyvavo 893 gyventojai, iš jų 76,5 procento pasisakė prieš pavadinimo keitimą. Likusi dalis tokiam siūlymui pritarė.
„Turėsime daug darbo. Aš, kaip Gatvių ir visuomeninių objektų pavadinimų pasirinkimo komisijos pirmininkas, jaučiu pareigą informuoti apie šiuos rezultatus. Šią savaitę svarstysime komisijoje ir rašysime laišką Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui. Turime daug klausimų. LGGRTC nori perimti išimtinę savarankiškos savivaldos teisę į gatvių pavadinimų suteikimą. Vilnius neturėtų primesti Šiauliams, kaip viena ar kita gatvė turėtų vadintis“, – aiškino kategoriškai nusiteikęs vicemeras.
Jis akcentavo, kad reikalavimo pervadinti K. Korsako vardu pavadintą gatvę nepalaiko ne tik gyventojai, bet gautos ir akademinių institucijų išvados, kuriose nėra kategoriškų išvadų dėl literatūrologo, leidėjo, Aukščiausiosios Tarybos deputato veiklos. Vicemeras teigia, kad niekas nepalaiko gatvės pavadinimo keitimo, išskyrus LGGRTC.
J. Švėgžda situaciją pavadinimo absurdiška, nes gatvės pavadinimą pakeisti galima tik miesto Tarybos sprendimu.
„Iš esmės mes turėtume priversti visus Tarybos narius balsuoti už gatvės pavadinimo pakeitimą, jei norėtume įgyvendinti Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro sprendimą. Tai pamina demokratijos principus, kad Tarybos nario mandatas yra laisvas apsispręsti. Šiuo atveju akivaizdžiai nuomonė primesta iš sostinės. Jei mes kalbame apie demokratiją, tai reikėtų už ją ir pakovoti“, – teigė vicemeras.
Savivaldybė iš naujo užklaus Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą, ar jie ir toliau laikosi tokios pozicijos, kuriai „niekas nepritaria, išskyrus juos pačius“. Kaip vertina įtaką Vietos savivaldos įstatymui ir savivaldai suteiktai teisei objektų ir gatvių pavadinimo suteikimui? Savivaldybės Taryba visai nenorėtų organizuoti kurioziško posėdžio.
„Sekite serialo antrą sezoną“, – juokavo J. Švėgžda.