
Naujausios
Šiaulių universitetui – keli scenarijai
Ar gelbėjimosi ratu Šiaulių universitetui (ŠU) galėtų tapti miesto biudžeto ir privačios lėšos? Pasak universiteto rektoriaus prof. dr. Donato Jurgaičio, visame pasaulyje miestai prisideda prie universitetų išlaikymo. Seimo narys Stasys Tumėnas palaiko mintį, kad miestas galėtų būti vienas iš universiteto dalininkų, steigėjų: „Perimti – būtų unikali situacija. Aišku, miesto dabartinis biudžetas nepasiruošęs, reikia kooperuoti privataus, Savivaldybės sektorių lėšas.“
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Pasiūlė idėją
Šiuo metu Lietuvoje yra 14 valstybinių universitetų. Premjeras Saulius Skvernelis su švietimo ir mokslo ministre Jurgita Petrauskiene Vyriausybėje pristatęs planuojamą aukštojo mokslo tinklo pertvarką minėjo, kad Lietuvoje turėtų likti tik penki valstybiniai universitetai.
Praėjusią savaitę „Šiaulių krašto“ redakcijoje lankęsis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis kaip vieną iš išeičių pasiūlė ŠU perimti miestui, kaip regionui.
Pasak G. Landsbergio, Vilniuje, Švietimo ir mokslo ministerijoje, dėl priimamų sprendimų nebūtinai bus atsiklausta Šiaulių: „Ko reikia Šiauliams, geriausiai žino Šiauliai. Žino verslo poreikius, gyventojų lūkesčius, ateities matymą.“
Politikas sakė nežinąs tikslaus mechanizmo, kaip tai galėtų būti padaryta, nes Lietuvos istorijoje to dar nėra buvę.
ŠU rektoriaus prof. dr. Donato Jurgaičio teigimu, visame pasaulyje miestai prisideda prie universitetų išlaikymo, nes universitetai yra ne tik studijų ir mokslo centrai, bet ir kultūros, švietimo, jaunimo pritraukimo židiniai. Pasak rektoriaus, miestas ir dabar prisideda prie universiteto veiklos per mokslinių tyrimų užsakymus, paramą studijuojantiems.
„Universitetui jokios superpagalbos nereikia. Universitetas dabar yra toks, kad, esant tokiam studentų skaičiui, gali normaliai funkcionuoti ir normaliai funkcionuoja, ir didelių problemų neturi. Žinoma, kai kurios problemos laukia sprendimo, bet čia jau priklauso ne nuo mūsų, o nuo steigėjo valios“, – sako rektorius.
Kooperuoti lėšas
Seimo narys, buvęs ŠU docentas dr. Stasys Tumėnas puikia idėja vadina mintį, kad miestai galėtų būti vieni iš universitetų dalininkų, steigėjų. ŠU yra sudaręs sutartis su aplinkiniais ir tolimesniais rajonais.
„Perimti – būtų unikali situacija. Aišku, miesto dabartinis biudžetas nepasiruošęs, reikia kooperuoti privataus, Savivaldybės sektorių lėšas. Jei Savivaldybė biudžete galėjo universitetui skirti 48–50 tūkstančių, gali būti, kad atsirastų galimybė pradžiai skirti ketvirtį milijono“, – svarsto S. Tumėnas.
Politikas atkreipė dėmesį į skaičius: 2016 metais valstybės asignavimai universitetui buvo 66,5 procento, o 33,5 procento – vadinamosios „nuosavos lėšos“, užsidirbtos universiteto. 2015 metais šis santykis 61 ir 39 procentai.
2015 metais ŠU biudžetas buvo 7 milijonai 845 tūkstančiai eurų. 2016 metų biudžete valstybės dalis – 4 milijonai, 2 milijonai – universiteto. Dar prisideda ir projektinės lėšos.
„Universitetai yra ne visiškai valstybiniai, nes jau dabar bent Šiaulių universitetas užsidirba beveik 40 procentų“, – sako S. Tumėnas. Jo nuomone, būtina darna, sinergija: intelektualiosios jėgos – universiteto ir ekonominės jėgos – verslininkų.
Šiaulių universitetas, įsitikinęs S. Tumėnas, regione ir mieste išliks, tik gali keistis jo forma. Vienas iš kelių – KTU Panevėžio fakultetas gali susijungti su Šiaulių universitetu.
„Profesūra turi neišsibėgioti, o atvirkščiai, susitelkti ir rodyti, kad jie yra reikalingi regionui ir miestui“, – sako S. Tumėnas.
Sausio 20 dieną Šiauliuose lankysis švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.
„Nesinorėtų, kad ministrė automatiškai perkėlinėtų mintis, kurias turėjo dirbdama MOSTA (Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centre). Ministre ją iškėlė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, pirmiausia ji turėtų įgyvendinti mūsų Sąjungos programą. Jeigu Šiaulių universitetui vietos nebūtų, vadinasi, beveik 60 žmonių turėtų išduoti savo principus ir savo rinkimų programą, kurią rėmė tūkstančiai žmonių“, – sako S. Tumėnas.
Jis atkreipė dėmesį, kad daugiausiai kalbama apie Šiaulių, Klaipėdos universitetus, bet iš tiesų reforma labiausiai palies Kauno, Vilniaus aukštąsias mokyklas, jos jungsis, ir jau girdisi pirmieji žingsniai, diskusijos.
Seimo nario nuomone, neetiška teigti, kad ŠU universitetas liks kaip padalinys arba jungsis su kolegija. Dabar tai yra neįmanoma – pirmiausia reikėtų keisti įstatymą.
„Žinoma, universitetui reikia pasitempti. Pagaliau suvaldyta finansinė situacija, visiems mokami atlyginimai. Liko kardinali užduotis – susitvarkyti administracijos lygmeniu, – sako S. Tumėnas. – Visi gąsdina, kad belikę tik 4 000 studentų. Situacija nėra katastrofiška. Tiek studentų apie 30 metų būdavo tuometiniame Šiaulių pedagoginiame institute.“
Diskusijų objektas
Išlikimo problema itin aktuali ir Klaipėdos universitetui. Klaipėdos valdžia pradėjo diskutuoti apie tai, kad vienu iš universiteto steigėjų ar dalininkų galėtų tapti miestas.
„Kodėl nepagalvoti apie tai, kad universiteto valdymo mechanizmuose įtaką turėtų ir miestas? Galbūt reikėtų svarstyti apie tai, kad valdymo struktūroje vienu ar kitu aspektu dalyvautų ir privatus verslas“, – „Vakarų ekspresui“ sakė Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.
Mero teigimu, Klaipėda turi geros patirties, kalbant apie mieste esančias ligonines: „Tiek miestui, tiek ministerijai pavaldžios ligoninės tarpusavyje korektiškai konkuruoja ir niekam nekyla abejonių dėl jų veiklos efektyvumo ir gydymo kokybės. Tad galbūt tas modelis, kad miestas galėtų dalyvauti ir aukštojo mokslo valdymo sistemoje, turėtų būti labai rimtai apsvarstytas.“
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas pritaria Klaipėdos mero išsakytai minčiai ir teigia, kad tokia diskusija galima ir Šiauliuose.
Jo įsitikinimu, Šiaulių universitetas, ypač stiprus pedagogikos srityje, turi būti reikalingas visai Lietuvai, ne tik regionui: „Jei kalbama apie Lietuvos švietimo ateitį, joje turi būti ir Šiaulių universitetas.“
Išplatino viešą laišką
Šiaulių apskrities merai palaikymą universitetui yra išsakę atviru laišku, išsiųstu Prezidentei, Seimui ir jo Pirmininkui, Vyriausybei ir Ministrui Pirmininkui, švietimo ir mokslo ministrei ir ŠU rektoriui.
„Šiaurės Lietuvos regiono rajonai ir Šiaulių miestas turi didelių ateities ambicijų, jos pirmiausia siejamos su aktyvaus, verslaus, kūrybiško, kvalifikuoto jaunimo iniciatyvomis. O didžiausias jo potencialas – Šiaulių universitete. Todėl atsakingai pareiškiame, jog Šiaulių universitetas – prie Šiaurės Lietuvos pažangos smarkiai prisidėjęs, prisidedantis ir ateityje ją užtikrinti galintis universitetas“, – rašoma laiške.
Viešą laišką pasirašė Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras, Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas, Joniškio rajono meras Gediminas Čepulis, Kelmės rajono meras Vaclovas Andrulis, Pakruojo rajono meras Saulius Gegieckas ir Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių universiteto rektorius prof. dr. Donatas Jurgaitis sako, kad visame pasaulyje miestai prisideda prie universitetų išlaikymo, nes pastarieji yra ne tik studijų ir mokslo centrai, bet ir kultūros, švietimo, jaunimo pritraukimo židiniai.
Seimo narys Stasys Tumėnas mano, kad viešosios erdvės diskusijose apie Šiaulių universitetą painiojama kiekybė ir kokybė: „Problema – nėra studentų. Kai nėra studentų, nelieka ir profesūros. Jei ŠU nebūtų kokybės, nebūtų ŠU profesūra donorai visiems Lietuvos universitetams.“
„Galbūt vienas iš variantų galėtų būti miestui, kaip regionui, šį universitetą perimti? – svarstė „Šiaulių krašto“ redakcijoje viešėjęs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis. – Valstybė galėtų suteikti pagalbą, o Šiauliai patys padarytų, kad universitetas būtų efektyvus, teikiantis mokslą, kurio Šiaulių ir regiono gyventojams labiausiai reikia.“