Sezoninio darbo deficitas

Sezoninio darbo deficitas

Sezoninio darbo deficitas

DARBDAVIAI BEVEIK NEPRIIMS JAUNIMO VASAROS DARBAMS

Artėjant vasaros sezonui, didėja sezoninio darbo poreikis. Šiemet jis kaip niekad didelis, tačiau darbo biržos ir patys darbdaviai teikia mažai vilčių. Šiauliuose kol kas nėra registruotos nė vienos sezonio darbo vietos.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Nė vieno sezoninio darbo pasiūlymo

Šiaulių darbo biržos registravimo-informavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Romualdas Guntis, registruojantis laisvas darbo vietas, patvirtino, kad iš daugiau nei 70 šiuo metu siūlomų darbo vietų nėra nė vieno sezoninio darbo.

„Pernai situacija buvo žymiai geresnė“, — neslėpė specialistas. Pernai Šiaulių darbo biržoje 67 įmonės ir organizacijos užregistravo 301 laisvą darbo vietą moksleiviams — nuo nekvalifikuotų iki darbų paslaugų versle, pardavėjų, vadybininkų. Internetinėje duomenų bazėje tuo metu buvo užregistruoti 728 moksleivių pageidavimai darbui.

„Moksleivių norą dirbti jaučiame ir šiemet, kasdien sulaukiame skambučių, klausimų dėl galimybės įsidarbinti. Tačiau ieškančių darbo moksleivių neregistruojame, nes jiems tiesiog neturime pasiūlymų“, — aiškino R. Guntis.

Darbuotojų reikia mažiau

Vienas iš Šiaulių krašto braškių augintojų, ūkininkas Dainius Serva kol nesiryžta pranašauti, kiek jaunų žmonių priims laikinai dirbti vasarą. „Tačiau jų bus tikrai perpus mažiau nei ankstesniais metais, kai uogoms skinti priimdavome iki dvidešimtiems jaunuolių“, — sakė vyras.

Mažėjantį darbuotojų poreikį ūkininkas sieja ne su dabartiniu sunkmečiu: „Prieš dvejus — trejus metus, nerasdami darbuotojų derliui nuimti, nemažai investavome į uogų auginimą. Todėl dabar nebereikia ravėtojų. Investavome į plėveles, ant kurių nokinamos uogos. Patogumas akivaizdus: nuo plėvelių darbuotojai uogas surenka dvigubai greičiau nei anksčiau, taigi ir žmonių samdyti reikia dvigubai mažiau“, — aiškino D. Serva.

Durpių gamyba, perdirbimu ir prekyba besiverčianti AB „Rėkyva“ pernai vasaros sezonui įdarbino 40 moksleivių. Bendrovės personalo vadovė Bronė Jonitienė “Šiaulių kraštui“ sakė, kad šiemet jų bus įdarbinta vos 10. Kodėl žymiai mažiau?

„Įdarbinsime tuos patikimus moksleivius, kurie pas mus dirbo praeitą sezoną ir panoro dirbti šiemet. Pernai mums sunkiai sekėsi rasti darbuotojų sezoniniam darbui, todėl džiaugiamės, kad per metus į darbą grįžo nemažai ankstesnių nuolatinių darbuotojų. Būtent dėl išaugusio jų skaičiaus nebejaučiame didelio sezoninių darbuotojų poreikio“, — paaiškino bendrovės atstovė.

Šiaulių centre įsikūrusios picerijos „Čili pica“ atstovas tikino, kad šiemet vasarą įmonė pasiūlys vos kelis darbo etatus ir nebūtinai moksleiviams ar studentams. Tai sieja ne vien su dabartiniu sunkmečiu, bet ir su augančia konkurencija Šiauliuose.

Šiaulių kavinės „Arkos“ savininkė Algina Mikšienė teigė, kad lauko kavinės klientus vasarą aptarnaus tos pačios padavėjos, kurios kavinėje dirbo ir anksčiau: “Nejaučiame darbuotojų sezoniniam darbui poreikio. Vienais metais buvome papildomai priėmę jaunų merginų-padavėjų vasarai, tačiau šis sprendimas nepasiteisino“.

Šiaulių darbo birža ankstesniais metais įdarbindavo daugiau nei po 100 — 150 miesto ir rajono moksleivių iš socialiai remtinų šeimų. Dalį jų įdarbindavo UAB „Šiaulių apželdinimas“. Direktorius Vidas Klepšys apie šiųmetinę situaciją atsakė trumpai: “Kol kas nieko priimame ir neplanuojame. Esame linkę verstis su turimais darbuotojais. Kodėl? Žinoma, dėl dabartinės ekonominės situacijos“.

Siūloma nenuleisti rankų

Šiaulių jaunimo darbo centro vyriausioji specialistė Jolanta Bagdonavičienė tikino, kad jų centre ir toliau vykdomi jauniems žmonėms skirti mokymai. Jų metu išmokstama prisistatyti darbdaviui, susipažįsta su darbo paieškos galimybėmis. „Suprantame, kad dabar situacija sudėtinga: iš Šiaulių darbo biržoje užregistruotų 9894 bedarbių 1450 — jauni, 16— 25 metų žmonės. Tačiau nenuleidžiame rankų, nes dauguma tų jaunų bedarbių dirbo nekvalifikuotą darbą. Todėl skatiname juos mokytis“, — sakė specialistė.

Siekiant populiarinti Lietuvos darbo biržos internetinę duomenų bazę „Talentų bankas“ tarp studentų, šių metų kovą-balandį Šiaulių darbo birža organizavo akciją “Būk matomas darbdaviui! Registruokis “Talentų banke“. Ji sulaukė didelio studijuojančio jaunimo susidomėjimo, internete paskelbti 800 nauji jaunuolių darbo pageidavimai.

Paklausta, ar yra vilčių, kad dar atsiras sezoninio darbo pasiūlymų jauniems žmonėms, J. Bagdonavičienė paminėjo ūkininkus: „Tikiu, kad kažkiek pasiūlymų atsiras, kai prasidės uogų rinkimas, juk kažkas derlių vis tiek turės nuimti“.

Lazda atsisuko kitu galu

Specialistė apgailestavo, kad darbas pas ūkininkus ne itin viliodavo jaunuolius, kurie bijojo perkaisti saulėje ir nusilaužyti nagus. Pernai pavasarį Šiaulių jaunimo darbo centro atlikta vyresnių klasių moksleivių apklausa parodė, kad žemės ūkio darbai pas ūkininkus — derliaus nuėmimo, ravėjimo — nepatraukliausi. Geidžiamiausi — pagalbiniai darbai prekybos centruose, statybose. Dauguma apklausoje dalyvavusių moksleivių, nurodę, kad norėtų bet kokio darbo, kėlė tokias sąlygas: gerai apmokamas, fiziškai nesunkus darbas, kad nebūtų labai ilgos darbo valandos, bet būtų geros darbo sąlygos.

Citata: „Skambučių, klausimų dėl galimybės įsidarbinti sulaukiama kasdien, tačiau ieškantys darbo moksleiviai neregistruojami.

PAIEŠKA: Šiaulių jaunimo darbo centre sezoninio darbo jaunuoliams kol kas nėra pasiūlyta.

VILTIS: Šiaulių jaunimo darbo centro vyriausioji specialistė Jolanta Bagdonavičienė jauniems žmonėms siūlo neprarasti vilties rasti sezoninį ar nuolatinį darbą, o sunkmečiu pasinaudoti kvalifikacijai kelti.

 

Jono TAMULIO nuotr.

„Sunkmečiu versimės su esamais darbuotojais“, — pripažino UAB “Šaiulių apželdinimas“ vadovas Vidas Klepšys. Socialiai remtinų moksleivių į darbą bendrovė vasarą greičiausiai nepriims.

„Prieš dvejus — trejus metus, nerasdami darbuotojų derliui nuimti, investavome į uogų auginimą. Todėl dabar nebereikia ravėtojų“, — braškių augintojas Dainius Serva priims mažiau darbuotojų vasarą.

 

Redakcijos archyvo nuotr.