Šešėlis plečiasi

Šešėlis plečiasi
Šešėlis plečiasi
Vengimas dirbti legaliai, neapskaitomos pajamos — šie mokestiniai pažeidimai dabar fiksuojami dažniausiai. Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) viršininkas Evaldas Vaineikis sako, kad mažėja įstatymams lojalių žmonių. Daugėja toleruojančių bei pateisinančių šešėlinę ekonomiką. Pritilęs ir pasitikėjimo telefonas.

Skambučių sumažėjo

— Apklausos rodo, kad kontrabandą pateisina 61 procentas lietuvių. Retai begirdėti ir apie atlyginimų vokeliuose atvejus. Ar tai reiškia, kad žmonės vis labiau toleruoja šešėlinę ekonomiką?

— Pastebime, kad mažėja pranešimų pasitikėjimo telefonu 1882. Smarkiai sumažėjo skambučių dėl vadinamųjų vokelių, dabar daugiausia skambinama dėl nelegalaus darbo. Žmonės dirba nelegaliai, o kai atlyginimas nesumokamas, skambina mums, Darbo inspekcijai. O ką reiškia nelegalus darbas? Automatiškai — vokelį.

Jei šiemet per septynis mėnesius Šiaulių apskrityje apie daromus mokestinius pažeidimus sulaukta 122 pranešimų, tai pernai per tą laiką jų būta 140.

Mažėja įstatymams lojalių žmonių, o lazda turi du galus. Menksta sąmoningumas, mažėja ir gyventojų, kurie bendradarbiauja užkertant kelią kontrabandai ir nelegaliai prekybai. Daugėja žmonių, kurie toleruoja, pateisina šešėlinę ekonomiką. Dabartinė ekonominė situacija skatina nelegalų darbą ir atlyginimų mokėjimą vokeliuose, tiesiogiai pažeidžiant darbuotojų socialinius interesus ir daro įtaką šešėlinės ekonomikos didėjimui.

Per aštuonis šių metų mėnesius Šiaulių AVMI atliko 93 mokestinius patikrinimus, sprendimais patvirtinta mokestinių pažeidimų suma — 17625854 litai, iš jų priskaičiuota: 12407854 litų mokesčių, 2935230 litų baudų ir 2 282770 litų delspinigių. Akcizų administravimo srityje būta 16 mokestinių patikrinimų ir priskaičiuota 300 tūkstančių litų akcizų mokesčių suma.

— Kokie dažniausi mokestiniai pažeidimai?

— Vengiama dirbti legaliai — gyventojai rizikuoja pradėdami veiklą be verslo liudijimų. Neapskaitomos pajamos. Įmonės nerodo, nedeklaruoja laiku pardavimų, norėdamos išvengti pridėtinės vertės mokesčio (PVM). Vis dar populiarus fiktyvių ūkinių operacijų apskaitymas buhalterinėje apskaitoje, siekiant sumažinti mokėtinas PVM sumas, gauto pelno slėpimas.

— Jūsų įstaigos pašonėje — turgavietė. Nors ten lankosi jūsų specialistai, kitų kontroliuojančių institucijų pareigūnai, atrodo, kad kova su kontrabandinių cigarečių prekeiviais — tarsi kova su vėjo malūnais?

— Esant dabartinei ekonominei situacijai šalyje, galiu suprasti tuos žmones, prekeivius, tačiau jų veiksmų negaliu pateisinti. Mūsų specialistai patikrina turgavietę: prekeiviai „išgaruoja“, palikdami cigaretes. Kitą dieną prekeiviai — vėl darbo vietoje, o jų kontrabandines prekes “priglaudė“ ir tarp savo prekių paslėpė kiti turgaus prekeiviai.

Jei nebus visuomenės palaikymo, supratimo, kad „šešėlis“ yra blogai, ši kova iš tiesų panašės į kovą su vėjo malūnais.

Šiaulių AVMI Akcizų administravimo, Operatyvios kontrolės skyrių specialistai atliko 51 operatyvų patikrinimą parduotuvėse, turgavietėse, renginiuose: vietose, kur gali būti saugomos ir realizuojamos neteisėtai įvežtos ar pagamintos akcizais apmokestinamos prekės. Nustatyti 52 administracinės teisės pažeidimai. Išaiškinta nelegalių degalų prekybos, laikymo ir transportavimo atvejų.

Gauname, keičiamės ir analizuojame informaciją iš operatyvinės veiklos subjektų, vertindami, ar su kontrabanda sietinų asmenų turtas atitinka teisėtas pajamas.

Daugėja paskolinių sutarčių

— Kiek šiemet apskrityje įregistruota naujų įmonių ir kiek jų išregistruota? Kiek išduota verslo liudijimų?

— Per aštuonis šių metų mėnesius įregistruota 410 įmonių, o išregistruota 440. Per tą patį praėjusių metų laikotarpį Šiaulių AVMI įregistruota 381, išregistruotos 333 įmonė.

Per tą patį laikotarpį Šiaulių AVMI išduoti 7954 verslo liudijimai (per aštuonis praėjusių metų mėnesius — 8942).

— Inspekcija dėl laiku nemokamų mokesčių, kai yra objektyvios, nuo mokesčių mokėtojo nepriklausančios priežastys, suteikia galimybę sudaryti mokestinių paskolų sutartis. Kiek mokestinių paskolų sutarčių yra sudaryta Šiaulių apskrityje? Ar jų daugėja?

— Per šių metų aštuonis mėnesius sudarytos 164 naujos, pirmą kartą pasirašytos mokestinės paskolos sutartys, pagal kurias atidėta ir (ar) išdėstyta daugiau nei 7,5 milijono litų mokestinės nepriemokos suma ir mokesčių sumokėjimo terminas. 40-čiai juridinių asmenų atidėta ir (ar) išdėstyta daugiau kaip 6 milijonai litų, o 124-iems fiziniams asmenims — per pusantro milijono litų suma.

Galime palyginti — per visus praėjusius metus turėjome 142 mokestines paskolos sutartis (67 juridiniai ir 75 fiziniai asmenys) dėl daugiau nei pusdevinto milijono litų mokestinės nepriemokos sumokėjimo sumos ir mokesčių mokėjimo termino atidėjimo.

Biudžetus surenka

— Kaip šiais metais sekasi rinkti savivaldybių biudžetus? Gal galite palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu?

— Šiaulių apskrityje sausio — rugpjūčio mėnesiais savivaldybių biudžetų planą vykdo visos savivaldybės. Geriausiai — Radviliškio rajono (182 procentai) ir Šiaulių rajono (163 procentai) savivaldybės.

Bendrai į Šiaulių apskrities savivaldybių biudžetus per tą laikotarpį gauta 161 milijonas 778 tūkstančiai litų pajamų: 30 procentų daugiau nei planuota ir 15 milijonų 906 tūkstančiai litų arba 9 procentais mažiau nei buvo faktinės įplaukos 2009 metų sausio — rugpjūčio mėnesiais.

Šiaulių miesto savivaldybės biudžeto užduotis per 8 mėnesius yra 69 milijonai 62 tūkstančiai litų, o per sausio — rugpjūčio mėnesius gauta 79 milijonai 917 tūkstančių litų pajamų — 16 procentų daugiau nei planuota (arba 5 procentais mažiau, nei 2009 metų sausio — rugpjūčio mėnesių faktinės įplaukos).

— Ar galima daryti prielaidų dėl krizės atsitraukimo?

— Situacija — antagonistiška. Įmonių skaičius per metus padidėjo, bet PVM mokesčių mokėtojų sumažėjo. Biudžetus surenkame ir viršijame, bet lyginant su praėjusių metų faktiniais skaičiais, smarkiai atsiliekame.

Stebėdami ir analizuodami Šiaulių apskrities ūkio raidą, matome ir blogų, ir gerų pokyčių. Matomas nedidelis ekonominės padėties gerėjimas.

 

SITUACIJA: Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas Evaldas Vaineikis sako, kad dabartinė ekonominė situacija skatina nelegalų darbą ir atlyginimų mokėjimą vokeliuose, tiesiogiai pažeidžiant darbuotojų socialinius interesus, ir daro įtaką šešėlinės ekonomikos didėjimui.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.