Septyni raktai nuo morgo

Septyni raktai nuo morgo

Septyni raktai nuo morgo

VELIONIŲ KŪNAI BUS PRIIMAMI NE SANITARŲ

Sunkmetis neapėjo ir mirusiųjų: nuo liepos 1 dienos panaikinta budinčių sanitarų pareigybė Teismo ekspertizės morge. Tai reiškia, kad mirusieji ne darbo valandomis, savaitgaliais ar per šventes nebus čia priimami sanitarų. Mirusiųjų kūnus čia atveš ir registruos palaikų pervežėjai, pareigūnai ar greitosios pagalbos medikai. Nuo morgo durų jau išdalyti 7 raktai. Atvežusieji turės iškratyti mirusiųjų kišenes, kad aprašytų ten esantį turtą, patalpinti į šaldytuvą. Kuo gresia tokia „atvirų durų“ sistema?

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Panaikinti keturi etatai

M. Romerio universiteto Teismo medicinos instituto Šiaulių skyriuje nuo liepos 1 iš darbo buvo atleisti 4 žmonės — budintys sanitarai, kurie ekspertinio skyriaus morge budėjo visą parą, priiminėjo ir registravo mirusiųjų kūnus. Visoje šalyje buvo atsisakyta budinčių sanitarų, taip taupyti nusprendė Teismo medicinos instituto taryba.

Nuo šiol po darbo valandų, švenčių dienomis bei savaitgaliais ne smurtine, staigia mirtimi, bet ne ligoninėje, neaiškiomis aplinkybėmis mirusius žmones atveš ir morge paliks ne tik medikai, policijos pareigūnai, bet ir ritualines paslaugas teikiančios firmos. Šiuo metu išplatinti 7 raktai nuo Šiaulių ekspertinio skyriaus.

M. Riomerio universiteto Teismo medicinos instituto Šiaulių skyriaus vedėjas Robertas Obrikis „Šiaulių kraštui“ pasakojo, kad nuo šiol atvežusieji mirusįjį turės ne tik atsirakinti Šiaulių ekspertinio skyriaus patalpas, bet ir kruopščiai užpildyti registracijos knygą.

Joje turės būti nurodytas ne tik mirusiojo atgabenimo laikas, vardas, pavardė, bet ir visi su juo buvę daiktai: papuošalai, kišenių turinys, drabužiai ir kita, ant mirusiojo rankos uždedama juostelė (moterims rožinės, o vyrams melsvos spalvos) su visa informacija, kuri nebenusisega, tik nukerpama, visi daiktai dedami į specialius vokus. Taip pat būtina parašyti knygoje, kas atvežė. Po visko kūnas patalpinamas į šaldymo kameras. Visa tai darydavo budintys sanitarai.

„Teko kviesti tartis medikus, pareigūnus, mirusiuosius pervežančių firmų atstovus. Į jų pareigas tokia registracija neįeina, tačiau kitos išeities nėra“, — sakė R. Obrikis.

Turės pasitikėti

R. Obrikis sako, kad nuo šiol švenčių dienomis ar naktį informaciją, ką daryti, jei rastas gatvėje miręs, ar mirė artimas žmogus galės suteikti tik policijos pareigūnai, skyriuje telefonu niekas neatsilieps.

„Garantuoti, kad daiktų registracija vyks sklandžiai, kad artimieji nereikš pretenzijų dėl dingusių daiktų, kad firmų darbuotojai elgsis tinkamai — negaliu“, — sakė R. Obrikis.

Ekspertinio skyriaus aptarnaujama zona plati: Šiauliai, rajonas, Naujoji Akmenė, Joniškis, Radviliškis, Mažeikiai. Visi šios zonos mirusieji atvežami į Šiaulius.

Pareigūnų prašoma detaliau aprašyti rastų gatvėse ar mirusių įvykiuose žmonių turimas vertybes: pinigus, banko korteles, papuošalus bei kitus daiktus, kad artimieji neimtų reikšti pretenzijų dėl buvusių, tačiau dingusių daiktų. Kūnai ekspertiniame skyriuje fotografuojami keliais rakursais, tačiau daiktai gali dingti pakeliui, todėl ir prašomas smulkus parašymas.

„Praėjusiais metais mūsų skyriuje buvo atlikti 884 mirusiųjų teismo medicininiai tyrimai, Lietuvoje tokių tyrimų atliekama vidutiniškai apie 10 tūkstančių. Per metus Lietuvoje registruojama apie 40— 45 tūkstančiai mirčių, iš jų ketvirtadalį tiria ekspertiniai skyriai.

Lietuvoje visada buvo budinčio sanitaro pareigybė„, — sakė R. Obrikis.

Dirbs pagal nustatytą tvarką

Vienos iš Šiauliuose esančių ritualinių paslaugų ir reikmenų akcinės bendrovės direktorius Ernestas Pilka „Šiaulių kraštui“ sakė, kad ši atsiradusi registracijos tvarka darbo netrukdys, nepabrangins paslaugų.

„Nesame maži vaikai, atsirakinti duris, ar užregistruoti į knygas galime. Nėra problemos. O ką padarysi? Galima savo nuomonių turėti kiek nori, bet jei tokia tvarka, reiks daryti taip“, — sakė E. Pilka.

Trukdomas darbas

„Tokia tvarka nėra gera, trukdomas visų darbas, o jei dar raktų prisigamins tie žmonės, kuriems nereikia“, — svarstė Šiaulių greitosios pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė. Stotis taip pat gavo raktą.

Gydytoja pasakoja, kad jei pacientas mirtų vežamas į ligoninę, tektų medikams važiuoti atgal į greitosios stotį pasiimti nuo Šiaulių ekspertinio skyriaus raktą ir ten gabenti mirusįjį. Registruoti, aprašyti.

„Ne mūsų darbas po mirusiojo kišenes landžioti, skaičiuoti žiedus. Brigada užgaišta, laikas trukdosi. Taip pat baisu sulaukti priekaištų iš artimųjų, kad kažkas dingo, po mūsų atvykimo bus dar atvežančių, kas čia žino“, — sakė E. Kukaitienė, bet taip dirbs.

Gydytojos manymu, taupoma ne toje vietoje: pagarbos mirusiajam lieka vis mažiau, o ir naikinamos sanitarų pareigybės nebuvo gerai apmokamos.

Citata: Tokia tvarka nėra gera, trukdomas visų darbas, o jei dar raktų prisigamins tie žmonės, kuriems nereikia?„

TARNYBA: Čia tirti atvežami mirusiųjų kūnai ne tik iš Šiaulių ir rajono, bet ir Naujosios Akmenės, Joniškio, Radviliškio, Mažeikių. Pernai teismo medicininiai tyrimai buvo atlikti 884 mirusiems žmonėms.

ZONA: M. Romerio universiteto Teismo medicinos instituto Šiaulių skyriaus vedėjas Robertas Obrikis sakė, kad keturi budinčių sanitarų etatai buvo panaikinti Teismo medicinos instituto tarybos sprendimu — taip sunkmečiu taupoma.

 

DURYS: Nuo šių Šiaulių ekspertinio skyriaus durų jau išdalinti 7 raktai įvairioms ritualinių paslaugų įmonėms, pareigūnams, medikams.

 

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.