Senuosius medžius Prisikėlimo aikštėje pakeitė nauji – olandiški

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Vietoje istorinio Spaudos ąžuolo pasodintas apie porą dešimtmečių Olandijos medelyne augintas ąžuoliukas.

Šiaulių miesto Prisikėlimo aikštėje vietoje dėl aikštės rekonstrukcijos metu pažeistų ir nudžiūvusių dviejų klevų ir vieno ąžuolo penktadienį buvo pasodinti nauji medeliai. Tai suteikė daug džiaugsmo merui Artūrui Visockui, kuris ne tik reguliavo sodinimą, bet ir fotografavosi šalia jaunų medžių.

Spaudos konferencijoje mero patarėjas Vincas Urbonavičius informavo, kad aikštėje pasodinti medeliai atvežti iš Olandijos ir specialiuose medelynuose auginti jau 18–20 metų. Klevai yra taisyklingomis mažalapėmis lajomis, kurios auga į viršų, bet ne į šonus. Medžių aukštis – 8 metrai, kamienų apimtis – apie 50 centimetrų. Toks buvo Savivaldybės reikalavimas. Du klevai ir ąžuoliukas, jų atvežimas, pasodinimas ir dviejų su puse metų priežiūra miestui kainavo per 15,5 tūkstančio eurų. Dėl aikštės rekonstrukcijos metu pažeistų šaknų nudžiūvusių senųjų klevų ir Spaudos ąžuolo nupjovimas kainavo dar beveik 3 tūkstančius eurų.

Nupjauto ąžuolo vietoje pasodintas naujas ąžuoliukas istorinės medžio vertės neatkurs. Nukirstas Spaudos ąžuolas buvo vienas iš keturių, kuriuos 1929 metų gegužės 9 dieną, spaudos draudimo panaikinimo 25-mečiui pažymėti, pasodino istorinės Šiaulių asmenybės. Nudžiūvusį galiūną sodino savaitraščio „Momentas“ (1928–1930) redaktorius Jurgis Janulaitis ir Peliksas Bugailiškis – žinomas kultūros ir spaudos darbuotojas, teisininkas. Apie tai buvo pažymėta atminimo lentelėje prie ąžuolo. Ąžuolas ištvėrė Antrąjį pasaulinį karą, sovietmetį, bet krito prieš Savivaldybės valdininkų abejingumą savo miesto istorijai ir trinkelizacijos epochą, ir krito spaudos draudimo panaikinimo 120 metų sukakties išvakarėse.

Ar naujasis ąžuolas turės kokį pavadinimą, V. Urbonavičius pasakyti negalėjo, sakė, jei bus kokia iniciatyva iš kultūros bendruomenės, svarstys.

Pastebėjus, kad miesto vadovams nebuvo dėl ko džiūgauti ir fotografuotis prie naujų medelių, kad 20 tūkstančių miesto gyventojų suneštų į biudžetą eurų kainavusi Prisikėlimo aikštės medžių istorija greičiau gėdinga nei džiugi, mero patarėjas atsakė: „Kadangi buvo daug diskusijų – ir pozityvių ir negatyvių – dėl tų medelių, viską padarėme, kad tie medžiai būtų atsodinti, sveiki, tvirti, grįžtų į Prisikėlimo aikštę ir ją papuoštų.“

V. Urbonavičius taip pat papasakojo, kad praėjusią savaitę miesto automobilių verslo atstovai Gytarių parke pasodino 20 ąžuoliukų. Penktadienį šalia parko estrados bus pasodintas dar vienas ąžuoliukas, skirtas Dainų šventės 100-mečiui pažymėti.

Anot patarėjo, pernai Savivaldybė mieste pasodino 318 naujų medžių, o šįmet – 138. Tačiau kiek medžių nupjovė, V. Urbonavičius nežinojo.