Senosios knygos grįžta į pirmąją valstybinę biblioteką Šiauliuose

Senosios knygos grįžta į pirmąją valstybinę biblioteką Šiauliuose

Senosios knygos grįžta į pirmąją valstybinę biblioteką Šiauliuose

Šiemet Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos bibliotekai — pirmajai valstybinei bibliotekai mieste — sukanka 160 metų. Ši sukaktis spalio 12 dieną bus minima kartu su J. Janonio gimnazijos 160-uoju jubiliejumi. Parodoje šventės dalyviai išvys senąsias bibliotekos knygas.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Perkelta iš Svisločiaus

Šiaulietis Jonas Nekrašius, advokatas, kultūrologas, kraštotyrininkas, buvęs J. Janonio gimnazijos (tuomet — vidurinės mokyklos) auklėtinis ir bibliotekos būrelio narys, apie dešimtmetį domisi bibliotekų istorija.

J. Nekrašius pabrėžia: 1851 metų rugpjūčio 30 dieną kartu su Šiaulių berniukų gimnazija buvo atidaryta ir biblioteka. Iki tol mieste valstybinės, tuo labiau visuomeninės, bibliotekos nebuvo.

Į Šiaulius biblioteka buvo atkelta iš Svisločiaus (dabartinė Baltarusija) gimnazijos, joje buvo apie 2 tūkstančiai knygų. Šis turtas atgabentas keturiais arklių transportais, įveikus apie 400 kilometrų atstumą.

1866 metais gimnazijos biblioteka sutvarkyta, užvesta inventorinė knyga, sudaryti alfabetiniai ir sisteminiai katalogai.

Nuo 1885 metų Šiaulių berniukų gimnazijos bibliotekininku buvo graikų ir lotynų kalbų mokytojas Aleksandras Ernestovičius Andersenas. Nuo 1918 metų — Jaroslavas Rimkus (Šiaulių miesto Garbės piliečio Vytenio Rimkaus tėvas), nuo 1927 metų — Juozas Sprindys, nuo 1936 metų — Mykolas Grubys. Visi jie — lotynų kalbos mokytojai.

Pakilimai ir nuosmukiai

Pasak J. Nekrašiaus, iki Pirmojo pasaulinio karo Šiaulių berniukų gimnazijos biblioteka sukaupė apie 13 tūkstančių knygų, kurių dauguma — leidiniai ir vadovėliai rusų kalba.

Karo metu biblioteka nukentėjo, knygos naikintos, išgrobstytos. Po karo bibliotekos likučiai perkelti į senąją gimnaziją Vilniaus gatvėje, prie Tilžės gatvės magistralės (šiame 1944 metais sugriautame pastate buvo ir pirmoji viešoji biblioteka Šiauliuose, veikusi 1860— 1864 metais).

Tarpukariu biblioteka augo ir vėl pasiekė ankstesnįjį skaitlingumą. Joje atsirado daug lietuviškų knygų, leidinių, vadovėlių.

Antrasis pasaulinis karas Šiauliams buvo negailestingas, itin nukentėjo ir pati gimnazija, ir biblioteka.

Nors pokariu bibliotekoje knygų gausėjo, bet buvo naikinamos tarpukario knygos. Buvusi bibliotekininkė J. Nekrašiui yra pasakojusi apie nurodymą naikinti tarpukario literatūrą. Tarpukario knygos keliavo į makulatūrą.

Dar vienas bibliotekos atgimimas prasidėjo atkūrus nepriklausomybę. Knygas bibliotekai nešė ir gimnazijos auklėtojai, ir mokytojai. Bibliotekos lentynos pasipildė mecenatų iš Australijos, Kanados, JAV dovanomis.

Dabar biblioteka — viena iš šiuolaikiškiausių Lietuvoje, bet nepamirštanti ir savo praeities.

Knygos grįžta

Spalio 12 dieną, minint J. Janonio gimnazijos 160-ąjį jubiliejų, atskiras renginys „Gimnazijos biblioteka — pirmoji valstybinė biblioteka mieste“ bus skirtas ir vienmetei su gimnazija bibliotekai. Sukakčiai skiriama senųjų knygų paroda ir konferencija, kurioje kalbės J. Nekrašius, Vytenis Rimkus, dabartinės bibliotekos darbuotojai.

J. Nekrašius sako, jog stengiamasi bent iš dalies atkurti pirmojo fondo rinkinį, suradus pas kolekcininkus ir bibliofilus bibliotekos likučius. Šiuo metu rasta apie 200 knygų.

Jos saugomos dabartinės gimnazijos bibliotekoje, privačiuose rinkiniuose, kitose Lietuvos bibliotekose. Asmeninėje bibliotekoje J. Nekrašius turėjo tris knygas su Šiaulių berniukų gimnazijos bibliotekos antspaudais, dvi iš jų pereido J. Janonio gimnazijos bibliotekai.

Gimnazijos bibliotekoje ir visuomeniniame muziejuje yra keliasdešimt XIX amžiaus pabaigoje — XX amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje išleistų knygų, įtrauktų į senosios bibliotekos kartotekas.

Buvęs gimnazijos auklėtinis Arvydas Skerys, kolekcininkas, bibliofilas, parodai pateiks vienuolika knygų (išleistų 1847— 1911 metais) iš asmeninės bibliotekos. Šie leidiniai sužymėti įvairiais knygos nuosavybės ženklais: antspaudais, ekslibrisais, lipdėmis, marginalijomis, įrašais ir inventoriniais numeriais.

Seniausia A. Skerio saugoma knyga išleista 1847 metais. Didžioji dalis šio kolekcininko turimų knygų įrištos knygrišystės meistro Šiauliuose. Knygos unikalios ne tik specialiai padarytu viršeliu, bet ir nugarėle, nugarėlėje įspaustu superekslibrisu.

Įdomus A. Skerio bibliotekos saugomas leidinys — 1932 metais gimnazijoje mokinių kooperatyvėlio sudarytas ir išleistas „Abituriento vadovas“. Knyga atspausta spaustuvėje “Grafika“ Šiauliuose.

Į biblioteką yra grįžusios keturios garsaus prancūzų geografo ir mokslininko Elize Rekliu knygos iš serijos rusų kalba „Žemė ir žmonės“. ( XIX amžiaus 6— 7 dešimtmetis).

Yra išlikę knygų su gimnazistų įrašais, pastabomis, komentarais. J. Nekrašius pateikia pavyzdį: serijos „Žemė ir žmonės“ knygoje “Australija“ skaitytojas buvo pažymėjęs, jog knyga labai įdomi, ją būtina skaityti. Tokia knyga vertinga ir atskleistu vidiniu pasauliu.

 

ANTSPAUDAS: Knygoje — Šiaulių berniukų gimnazijos antspaudas.

KNYGOS: Senosios Šiaulių berniukų gimnazijos bibliotekos knygos — retos ir unikalios, žymėtos antspaudais, knygos ženklais. 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

UNIKALUMAS: „Senosios Šiaulių berniukų gimnazijos bibliotekos knygos su antspaudais, knygos ženklais, superekslibrisais mane domina dėl unikalumo“, — sako advokatas, kultūrologas, kraštotyrininkas Jonas Nekrašius.

Jono TAMULIO nuotr.