Sėkmės istorijos prasideda nuo noro

Sėkmės istorijos prasideda nuo noro

Sėkmės istorijos prasideda nuo noro

Šiauliečiams Tautvydui Milakniui ir Simui Pakarkliui – vos per dvidešimt. Jauni žmonės sėkmingai kuria savo verslą gimtajame mieste – Šiauliuose. Jie puikiai žino, kad ir pirmosios nesėkmės gali būti labai vertingos pamokos. O pirmieji pinigai yra galimybė kurti ir eiti pirmyn. Galimybės visada yra, reikia tik noro, – sako jauni verslininkai.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Lietuvos saulė

Tautvydo Milaknio MB (Mažoji bendrija) „Litsolis“ veiklą pradėjo pernai rugpjūtį. Įmonė užsiima biuro įrangos nuoma – nuo projektoriaus iki nešiojamojo kompiuterio ar kavos aparato, spausdintuvo. Tautvydas dirba drauge su savo partneriu iš Kauno. Nuomos paslaugos teikiamos visoje Lietuvoje.

Tautvydui – dvidešimt penkeri. Šiaulių universitete baigė ekonomikos bakalauro studijas, šiuo metu čia studijuoja magistrantūroje vadybą.

Bendrijos pavadinimas „Litsolis“ – Lietuvos saulė (vertinys iš graikų, lotynų kalbų). Tokį saulėtą pavadinimą Tautvydas pasirinko neatsitiktinai. Jis savo ateitį mato ne emigracijoje, o – čia.

„Aš mėgstu keliauti, pamatyti, neseniai grįžau iš Korėjos, o posakį – visur gerai, bet namuose geriausia – fiziškai pajuntu grįžęs į Šiaulius. Man Šiauliai yra labai savas miestas. Matau Šiauliuose daug verslo galimybių. Čia mažiau gyventojų, bet ir mažiau konkurentų“, – tvirtai žino Tautvydas.

Pirmoji investicija – ir močiutės pensija

Dar besimokydamas Šiaulių S. Šalkauskio gimnazijoje septyniolikmetis Tautvydas jau ieškojo nišos savo verslo pradžiai.

Susižavėjo idėja, kad galima nuomoti įrangą. „Pamaniau – gali nieko negaminti, o pinigų turėsi“, – juokėsi verslo pradžiamokslį suradęs Tautvydas.

Sumanė, kad galėtų nuomoti masažinius krėslus. „Įmeti monetą, ir žmogų masažuoja“, – dar 2007 metais septyniolikmečiui gimusią svajonę prisiminė Tautvydas.

Pradėjo tartis su grožio salonais, tartis dėl sąlygų. Susirado ir partnerius, su kuriais drauge galėtų investuoti į masažinį krėslą. Pirmoji kreditorė buvo ir Tautvydo močiutė, skyrusi dalį savo pensijos.

Masažinis krėslas kainavo apie 8 tūkstančius litų.

„Tai buvo turbūt pats blogiausias verslas pasaulyje! – juokėsi prisiminęs pradžią Tautvydas. – Sudegėme, norinčių masažuotis grožio salonuose visiškai nebuvo. Salono savininkės man skambindavo vieninteliu klausimu – ne kad pasiimčiau uždirbtus pinigus, o kad sulūžo krėslas. Supratau, kad verslą dariau ne nuo pradžių – neištyręs paklausos ir rinkos“, – prisiminė Tautvydas.

Porą metų vargo su masažiniu krėslu. Per porą metų uždirbo gal apie 200 litų. Vargais negalais pardavė krėslą vos už 1,5 tūkstančio litų.

„Nors buvo, kas pasišaipė iš krėslo verslo, bet aš labai daug ko išmokau. Tai buvo mano pamokos, už kurias aš ir susimokėjau“, – įsitikinęs Tautvydas.

Paslauga, kai pirkti per brangu

Tada Tautvydui kilo idėja nuomoti projektorių. Ir įmonėms, ir privatiems žmonėms projektoriaus prireikia retai, tad pirkti jį neapsimoka.

Vaikinas ištyrė projektorių poreikio rinką, pasirašė smulkų verslo planą.

Pirmąjį projektorių maždaug prieš trejus metus nusipirko už maždaug 1,5 tūkstančio litų. Tikslas buvo nuomoti privatiems vakarėliams. Dirbo su individualios veiklos pažymėjimu.

Vėliau pamatė, kad, be projektoriaus yra  ir kilnojamojo ekrano, kompiuterio paklausa – įmonei staiga sugedo kompiuteris, ir kito, kol sutaisys, reikia tik mėnesiui – negi pirksi naują?

„Supratome, kad projektoriai reikalingi įmonėse vykstančioms konferencijoms, seminarams“, – patirtimi dalijosi Tautvydas.

„Litsolis“ nuo privačių klientų perėjo prie įmonių. Didžiausias kol kas pasisekimas – pasirašyta sutartis su „Versli Lietuva“. Renginiui Šiaulių arenoje vaizdinę, garso įrangą suteiks būtent ši įmonė.

Užsiauginti raumenis reikia galva

Tautvydas skaičiuoja, kad per keturis praėjusių metų mėnesius jo įmonė uždirbo apie 20 tūkstančių litų. Šiemet – tiek pat.

„Finansiškai išsilavinęs žmogus turi turėti atsidėjęs šešių mėnesių atlyginimą. Galiu trejus metus dirbti su ta pačia įranga, kurią turiu, bet puikiai žinau, kad po trejų metų būsiu visiškai atgyvenęs. Privalau klientui nuolatos pasiūlyti kažką naujo“, – verslo strategija dalijasi Tautvydas.

Šiauliuose, pasak Tautvydo, jų verslui yra vienas stambus konkurentas, teikiantis biuro įrangos nuomos paslaugas.

„Konkurentas stiprus, bet mes gryniname savo pranašumus prieš juos ir tam tikrose srityse laimime“, – pasakojo verslininkas.

Kai Tautvydas pradėjo verslą, manė, kad maža kaina yra privalumas. „Kad nebūtų žmogui per brangu, nustatėme kainą – 30 litų vienai parai už projektoriaus nuomą“, – skaičiavo Tautvydas. Žinojo, kad konkurentas ima 180 litų.

„Iš pradžių maniau, kad mūsų konkurencinis pranašumas beprotiškai didelis. Tačiau rezultatas buvo toks, kad iš mūsų įrangą nuomojosi tik eiliniai žmonės eiliniam namų vakarėliui. Kol vienas verslininkas neuždavė klausimo, kodėl mes taip pigiai nuomojame? Suvokiau, kad klientui gali kilti įtarimų, kad kažkas su tuo verslu negerai, jeigu taip pigu. Kainą pakėlėme iki 60 litų už parą ir klientų ne sumažėjo, bet atsirado antra tiek“, – įdomų fenomeną pasakojo Tautvydas.

Pinigų ir patirties vertė

„Domėjausi, kur galiu gauti daugiau žinių savo verslui, ir atradau Šiaulių verslo inkubatorių. Pradėjau vaikščioti į seminarus, pradėjau teirautis patalpų“, – pasakojo Tautvydas. Būtent Verslo inkubatoriuje ir gimė įmonė.

„Jaunam žmogui verslui pradėti reikia noro. Idėja? Esu girdėjęs, kad prasta idėja dešimt tūkstančių kartų geriau nei puiki, bet neįgyvendinta idėja“, – žino jaunas verslininkas.

Tautvydui smagu kurti verslą – galvoti, generuoti, o pinigai jam yra šalutinis produktas.

Viename iš seminarų Verslo inkubatoriuje Tautvydą pakvietė pasidalyti savo patirtimi su moksleiviais, studentais. Jis patarė: jeigu jaunas žmogus nori tik darbo – tegul eina į kebabinę, jeigu nori patirties, privalo būti motyvuotas ir eiti dirbti ten, kur nori gauti ne pinigų, o neįkainojamos patirties.

„Bedarbių daug, bet motyvuotų žmonių nėra tiek daug. Darbuotojai sako, kad darbo nėra, o darbdaviai, – kad nėra gerų darbuotojų. Kai man buvo septyniolika metų, nuėjau į vieną interneto paslaugų įmonę ir paprašiau: noriu dirbti dėl patirties, o ne dėl pinigų“, – pasakojo Tautvydas.

Jis pastebėjo, kad iš praktikantų, kurie bando save jo įmonėje, per metus rimtų ketinimų įgauti patirties nedaug. „Universitete tiek studentų baigia studijas, bet ateinančių paprašyti patirties – vienetai. Todėl tarp Šiaulių universiteto absolventų tiek daug bedarbių“, – įsitikinęs Tautvydas.

3D dantų protezai

Dvidešimt šešerių metų Simas Pakarklis ne kūrė naują, o įsiliejo į mamos sukurtą įmonę „Vejūnos dantų techniko laboratorija“. Ji yra Šiaulių verslo inkubatoriaus patalpose. Į mamos verslą Simas įsijungė tik todėl, kad pradedančiai įmonei niekas neskiria kreditų.

Mamos įmonė gavo paskolą ir Simas įdiegė visiškai naują Šiauliuose technologiją. Jam norėjosi sukurti tokią įmonę, kokios dar nėra Šiaulių apskrityje – su moderniausia 3D dantų protezų frezavimo aparatūra. Ir jam pasisekė.

„Dantų protezų dabar nebereikia kurti ranka. Nuskenuoji, sukuri virtualų modelį ir aparatas išfrezuoja labai tiksliai. Turime paskolą, bet per porą metų viskas atsipirks“, – tikisi Simas.

Jis pasikvietė į kolektyvą du jaunus žmones, kurie sėkmingai perprato šiuolaikinę techniką.

„Mes meną darome! Bet reikia ir fizikos žinių“, – šypsosi verslininkas, žvelgdamas į 3D dantų protezų frezavimo įrenginį.

Nuo amato iki verslo

Simas, baigęs Šiaulių J. Janonio gimnaziją, pasirinko dantų techniko specialybę Kauno kolegijoje. Kai pirmakursiui pasiūlė padaryti pirmąjį vaškinį danties modelį, dėstytojai nepatikėjo, kad Simas pats tai padarė.

„Po studijų pasirinkau mamos sparną. Taip lengviau pradėti verslą“, – sakė Simas. Jis jau turi klientų – odontologijos klinikų ne tik Šiauliuose, bet ir kituose miestuose.

Simui jau prireikė ne tik specialybės žinių, bet ir supratimo, kaip valdyti verslą. Vaikinas važinėjo į seminarus, konferencijas.

„Mano mama buvo amatininkė. Aš, kol neturėjome tos aparatūros, kol nesidomėjau verslu, taip pat buvau tik amatininkas. Atsirado moderni aparatūra, atsirado ir ryšių su aukšto lygio odontologijos klinikomis, tai jau tapo sėkmingu verslu“, – sako Simas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SĖKMĖ: Tautvydas Milaknis savo verslo nišos ieškojo dar mokydamasis gimnazijoje. Pirmosios nesėkmės buvo didžiosios sėkmės pradžia.

NAUJOVĖS: Simas Pakarklis mamos amatą pavertė moderniausiu dantų techniko verslu.


 

Visada yra galimybė dirbti sau

Šiaulių verslo inkubatoriaus direktorius Alius Valys skaičiuoja, kad per penkiolika inkubatoriaus gyvavimo metų savo verslą pradėjo apie 290 įmonių, kurias daugiausia įkūrė jauni žmonės.

„Kai kuriems vis dar trūksta drąsos ateiti pas mus ir gauti žinių, kaip pradėti savo verslo kelią“, – sakė A. Valys.

Jaunimo verslumo iniciatyvų skatinimo programa Šiauliuose sudomino apie 200 jaunų miesto žmonių, daugiausia – moksleivių, studentų, kurie klausėsi paskaitų, dalyvavo įvairiuose mokymuose.

„Iš tų dviejų šimtų žmonių jau vienas kitas nedrąsiai ateina ieškoti savo verslo kelio pradžios. Mūsų tikslas yra įdiegti jauniems žmonėms, kad verslininkas nėra tik tas asmuo, kuris parduoda prekę. Verslininku gali būti ir filologas, ir teisininkas. Verslininkas nebūtinai turi būti įkūręs įmonę, tiesiog jis turi dirbti sau. Norime, kad žmogus įprastų dirbti sau, nes visada yra tokia galimybė“, – drąsino Verslo inkubatoriaus direktorius A. Valys.

Ofiso nuoma