
Naujausios
Šeimos istoriją lipdo po gabalėlį
Į Šiaulius iš Izraelio atvykęs Benjamin Levine po nedidelį epizodą dėlioja šeimos istoriją. Dar visai neseniai manė, kad giminės šaknys visiškai nukirstos. Žengus pirmą paieškų žingsnį, atsivėrė slėptos skaudžios patirtys ir netektys, skleidėsi netikėti atradimai. Dingusių gyvenimų dėlionėje atsirado ir Šiauliai: čia iki mirties stovyklos gyveno B. Levine tėvas Michaelis Levinas su pirmąja šeima.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Skaudi tema
Su B. Levine susitikome Šiaulių „Aušros“ muziejaus Ch. Frenkelio viloje. Į Šiaulius jį atlydėjo gidas Chaimas Bargmanas.
Pakeliui gidas svečiui pasiūlė užsukti į Radviliškį, kur prie Savivaldybės yra pastatytas stulpas su rodyklėmis, ant kurių nurodyti Radviliškio užsienio miestų partnerių, tarp jų – ir iš Izraelio, pavadinimai ir herbai.
Šiauliuose B. Levine praleido vieną dieną. Apžiūrėjęs Ch. Frenkelio vilos ekspoziciją, susitiko su Šiaulių žydų bendruomene.
B. Levine, keliaudamas po Lietuvą, ieškojo dingusios istorijos: tėvo ir motinos, tėvo pirmosios šeimos.
„Levinas, Mauša, Vilniaus g-vė 100, 534“, – nurodyta 1938 ir 1939 metų „Lietuvos telefonų abonentų sąraše“ – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje saugomose telefonų knygose.
„Mano tėvas Michaelis Levinas, jį visi vadino Mischa, gyveno Šiauliuose nuo 1919 iki 1944 metų, čia buvo gete. Turėjo žmoną ir du vaikus, jie buvo nužudyti nacių. Mano tėvas niekada apie tai nekalbėjo. Ši jo gyvenimo dalis buvo per daug skausminga“, – pasakojimą pradeda B. Levine.
Sūnus anksčiau net nežinojo, kad tėvas yra gyvenęs Šiauliuose. Žinios buvo skurdžios: tėvas kilęs iš Vilniaus, mama – iš Kauno, jie susitiko po karo, 1947 metais, Vokietijoje. Žinojo, kad ne tik tėvai, bet ir jų draugai yra iš Lietuvos.
„Jie didžiavosi būdami iš Lietuvos, mano tėvas tarnavo Lietuvos kariuomeneje. Iš jo pusės šeima 400 metų gyveno Lietuvoje. Visos šaknys čia. Bet kai aš norėdavau apie tai pasikalbėti, jis negalėdavo. Matydavau, kad jam sukelia skausmą net klausimas, tad nustojau klausinėti. Nieko nežinojau apie praėjusį gyvenimą ir maniau, niekada nesužinosiu.“
Sužinota istorija
Maždaug prieš metus, kai sinagogoje B. Levine pagerbė tėvo atminimą, į galvą atėjo mintis, kad turi kažką padaryti dėl kitų – nežinomųjų iš praeities. Bet kaip, jei net jų vardų nėra?!
Prasidėjo ilga paieškų istorija su atradimais ir praradimais, akligatviais ir vėl pirmyn vedusiomis žiniomis.
Galiausiai pavyko rasti tėvo pirmosios šeimos vardus. Geto sąraše buvo ir jų gimimo datos.
Pirmoji tėvo žmona Beile gimė 1907 metais sausio 20 dieną Šiauliuose. 1934 metų kovo 10 dieną Šiauliuose pasaulį išvydo dukra Sara Levinaitė, 1937 metų balandžio 7 dieną – sūnus Hilelis Levinas.
Paaiškėjo kad M. Levino pirmoji žmona turėjo dvi seseris ir brolį. Viena sesuo – Leah Plotel – dar 1933 metais išvyko į Izraelį.
Ši žinia nuvedė pas gyvuosius – šios moters vaikus. Susitikus paaiškėjo dar daugiau. Išvykusi iš Lietuvos, ji susirašinėdavo su Šiauliuose likusia seserimi. Netikėtumas – B. Levine gavo tėvo pirmosios žmonos ir vaikų nuotrauką!
„Dar visai neseniai aš net nežinojau, kas jie, o dabar jau turėjau nuotrauką!“ – telefono ekrane parodo B. Levine. Fotografijos kamputyje matyti 1938 metų data.
Šiaulių gete Levinų šeima buvo nuo 1941 metų vasaros. Kai 1944 metų liepą getas buvo likviduotas, M. Leviną su žmona ir vaikais naciai išsiuntė į Štuthofo koncentracijos stovyklą. Po mėnesio tėvas buvo perkeltas į Dachau, 1945 metais išlaisvintas amerikiečių kariuomenės.
Žmona, dukra ir sūnus buvo nužudyti. Sūnus buvo išsiųstas į Aušvicą – daktaras Josefas Mengelė, „Mirties angelas“, jį pasirinko eksperimentams. Mergaitė žuvo būdama 10-ies, beriukas – 7 metų.
Visa ši informacija B. Levine pasiekė per paskutiniuosius du–tris mėnesius. Iki tol težinojo, kad tėvas turėjo žmoną ir vaikų, bet nežinojo, nei kur jie gyveno, nei kokie jų vardai ar amžius.
„Kai pradėjau ieškoti, neturėjau jokių giminių, nulį, visi buvo išžudyti. Dabar situacija pasikeitė. Po pusmečio, manau, turėsiu dar daugiau apie ką papasakoti“, – tikisi B. Levine.
Šiaulių epizodas
Kai B. Levine nusprendė skristi į Lietuvą, įsigijo vienos krypties bilietą. Nežinojo, kur nuves ši kelionė – ko laukti ir tikėtis.
Pirmąsias dienas skyrė Vilniui, kur M. Levinas gimė 1902 metų kovo 7 dieną ir gyveno iki 1919 metų, kol persikėlė į Šiaulius. Bandė atsekti ir įsivaizduoti, kur ir kaip klostėsi tėvo gyvenimas XX amžiaus pradžioje. Nebuvo lengva.
Paaiškėjo, kad tėvas turėjo dvynę seserį Sarą, dar du brolius Abram (g. 1904) ir Zelik (g. 1906), seserį Rozą (g. 1903). Visi jie buvo gimę Vilniuje. B. Levine net neįsivaizdavo apie jų egzistavimą. Tėvas nebuvo minėjęs netgi dvynės sesers.
„Tik kartą prasitarė apie seserį: kad ji mirė jauna, bet tai buvo 30-ies sekundžių pokalbis prieš 50 metų. Pirmas ir paskutinis kartas, kai apie tai girdėjau.“
Sara, Roza ir Abram gyveno Vilniuje, žuvo per Holokaustą. Zelik vedė moterį iš Kauno ir taip pat neišgyveno Holokausto.
Paaiškėjo ir keletas M. Levino gyvenimo Šiauliuose epizodų.
Į Šiaulius jis atvyko mokytis kailininko amato. B. Levine svarsto, kad tėvas galėjo turėti ryšių su Ch. Frenkeliu, galbūt pas jį mokėsi.
Šiauliuose M. Levinas turėjo savo verslą, kailių siuvyklą, namus su telefonu.
„Tai rodo, kad jo verslas buvo sėkmingas“, – sako B. Levine.
„Žiemgalos“ žurnale publikuotame Jono Nekrašiaus straipsnyje „Amatai, pramonė ir ūkis tarpukario Šiauliuose“ nurodoma, kad M. Levino kailių siuvykla veikė adresu Trakų g. 20.
Vėliau sūnui pavyko sužinoti, kad kažkiek laiko tėvas Šiauliuose gyveno tuometinėje Dariaus ir Girėno gatvėje, numeris 33.
Tarp litvakų
Ieškodamas praeities, B. Levine pirmiausia koncentravosi į tėvą, nes jis turėjo vaikų.
Mamos Rachel Srednitzk, kilusios iš Kauno, istorija panaši, tik ji nebuvo sukūrusi šeimos. Apsilankęs Kaune, B. Levine rado namą, kuriame mama užaugo, apžiūrėjo keletą kitų giminės pastatų.
B. Levine tėvai susituokė 1947 metais Vokietijoje. 1949 metais Miunchene gimė sūnus Benjamin. Šeima išvyko į JAV, iš pradžių gyveno Niujorke, vėliau persikėlė į Atlantą (Džordžija), kur B. Levine ir užaugo. Atlantoje 1953 metais gimė sesuo Betty, ji tebegyvena JAV.
„Užaugau šeimoje, kurioje kalbėjome jidiš, pažinojome litvakus. Mus supantys žmonės, tėvų draugai buvo litvakai, išgyvenę Holokaustą. Niekada nebuvome atskirti nuo Lietuvos paveldo, visada tai buvo didelė mūsų šeimos dalis.“
Tėvas mirė 1977 metais, prabėgus dviem savaitėms po sūnaus vestuvių. Jam buvo 75-eri.
1986 metais B. Levine su žmona Natalie persikėlė į Izraelį. Tuomet augino tris vaikus: Itą, Michael (pavadintą tėvo garbei) ir Sarą. Izraelyje gimė dar trys: Chaim, Shoshana ir Rafael.
Ilgą laiką šeima gyveno Jeruzalėje, prieš 10 metų persikėlė į Shiloh: valanda kelio į pietus iki Jeruzalės ir valanda į vakarus iki Tel Avivo.
B. Levine, sėkmingas turizmo ir finansų sričių verslininkas, džiaugiasi sprendimu gyventi Izraelyje: yra užimtas ir laimingas žmogus, nes daro tai, ką nori.
Neatsakyti klausimai
Kelionė po Lietuvą, praeities paieškos sujaukė B. Levine mintis.
„Sumišusios, persipynusios emocijos. Skausmas ir pasididžiavimas – kartu. Atvykau galbūt išgyti, galbūt išmokti, – svarsto B. Levine. – Gaila, kad pabaiga tokia tragiška. Tėvas, žydų bendruomenė kūrė gražų gyvenimą Lietuvoje, jie buvo svarbi šalies kultūros, progreso dalis. Ir nužudyti už nieką. Dar nesusidėliojau visų jausmų, tam reikia laiko.“
Gal šeimos istorija taps knyga?
„Gal. Žymiuosi pastabas, fotografuoju, kasdien naujienas pranešu vaikams. Jei rašyčiau knygą, ji ir būtų skirta vaikams, anūkams – nebūtina patekti į „New Yourk Time“ populiariausių knygų sąrašą.“
B. Levine sako neturįs konkretaus paieškų tikslo: plaukia pasroviui ir stebi, kur bus nuneštas. Be išankstinių lūkesčių. Ilga kelionė, kuri neaišku, kur nuves.
Paklaustas, ar pasikeitė nuomonė apie Lietuvą kelionės metu, susimąsto.
– Tai gilus klausimas, į kurį sunku iš karto atsakyti. Būsiu atviras. Tėvai mažai kalbėjo apie Lietuvos patirtį. Iki karo jie jautėsi svarbia, didele šalies dalimi, dirbo Lietuvos nepriklausomybei, viešai kalbėjo lietuviškai.
Jie jautėsi išduoti, nes, pavyzdžiui, mano seneliai iš mamos pusės buvo nužudyti lietuvių, ne nacių. Žinoma, jei čia nebūtų buvusių nacių, to niekada nebūtų atsitikę, visi tai supranta. Kita vertus, yra ir šeimos narių, išgelbėtų lietuvių. Jie slėpė ūkyje mamos seserį.
Sunku apibendrinti. Ir tais baisiais laikais buvo daug padėjusių žmonių. Aš niekada nebuvau čia, nežinau, kur tiesa. Iki šiol apie tai svarstau. Visur yra gerų ir blogų žmonių, likimas gali nulemti visaip.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Skausmas ir pasididžiavimas – kartu. Šiuos jausmus Lietuvoje išgyveno Benjamin Levine.
Benjamin Levine stengėsi įamžinti praeities pėdsakus. Galbūt ateityje surinkta medžiaga taps knyga vaikams ir anūkams.
Asmeninės nuotr.
Benjamin Levine tėvo pirmoji šeima: žmona Beile (Plotel) Levin, kairėje – ketverių metų Sara, dešinėje – vienerių Hillel. Visi trys buvo gimę Šiauliuose. Fotografuota 1938 metais.
Benjamin Levine tėvai Michaelis Levinas ir Rachel Srednitzki susituokę Miunchene, 1947 metai.