Naujausios
Šeima grįžo namo
Kelmės rajone, Šaukėnų miestelyje, gyvenantys Agnė ir Juozas Janoniai devynerius metus dirbo Airijoje. Tačiau ten nelipdė gūžtos. Namus kūrė Lietuvoje, Agnės gimtinėje.
Skirtingai nuo kitų emigrantų atžalų nedideli, gražios gamtos prieglobstyje įsikūrę Šaukėnai patinka ir Janonių vaikams. Jeigu prasikalsta, tėvai sudrausmina pasakydami: „Jeigu neklausysit, skrisim į Airiją“.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
„Pasidaviau bandos jausmui“
Agnė Udrytė-Janonienė įgijo siuvimo technologės specialybę Kauno technologijų universitete. Turėjo išsilavinimą atitinkantį darbą Kaune. Tačiau vieną dieną nusprendė emigruoti.
Išskrido pas draugę, gyvenusią Airijoje ir dirbusią ten valytoja. „Tuo metu daugelis emigravo. Ir aš emigravau. Pasidaviau bandos jausmui“, – taip šiandien savo kelionę į tolimą salą vertina ponia Agnė.
Jauna moteris nesigaili devynerių emigracijoje praleistų metų. Pamatė pasaulio, nes atlyginimas leido pakeliauti. Ten sutiko iš Gruzdžių kilusį savo vyrą Juozą. Lietuvos ambasadoje susituokė. Gimė sūnus Titas ir dukrelė Beata.
Uždirbo pinigų namo statybai. Agnės tėvai gydytoja Janina ir seniūnijos darbuotojas Jonas Udriai kartais juokauja, jog Airija padėjo jų vaikams pasistatyti namus ir sugrįžti.
Darbštus žmogus niekur neprapuola
Kai emigravo į Airiją, Agnei buvo 27-eri. Iš pradžių kaip ir jos draugė dirbo valytoja. Lietuvaitė mokėjo tik vokiečių kalbą. O nemokant angliškai geresnio darbo ir negalėjo tikėtis.
„Dirbau visko ir labai daug, – mena grįžusi emigrantė. – Ne tik valytoja. Ploviau indus kavinėse, kasiau bulves pas ūkininkus. Tik paskutinius penkerius metus dirbau savo profesijai artimesnį darbą – privačioje siuvyklėlėje taisydavau drabužius. Siūti išmokau universitete. Lietuvoje penkerius metus buvau dirbusi siuvimo technologe vienoje Kauno įmonėje.“
Net augindama mažus vaikus ponia Agnė plušėjo šešias dienas per savaitę, nors daugelis moterų Airijoje, paprastai, dirba ne visu etatu. Iki tol statybose dirbęs vyras Juozas įsidarbino saugos firmoje, dirbdavo naktimis, o dienomis, kai žmona išeidavo į siuvyklėlę, prižiūrėdavo vaikus.
Daug ir sunkiai dirbdami Janoniai turėjo tikslą – pasistatyti namą Šaukėnuose ir grįžti į Lietuvą. Šaukėnų miestelyje nusipirko seną sodybą su lūšnele. Ją nugriovė ir sodybvietėje pradėjo kurti naują, šiuolaikinį gyvenimą. Statybos tęsėsi penkerius metus.
Į namus teko sudėti nemažai lėšų. Statyba ir įsikūrimas kainavo apie 100 tūkstančių eurų. Iš lietuviškų atlyginimų nebūtų pajėgę pasistatyti. Nebent kaip ir daugelis bendraamžių iš banko būtų ėmę paskolą.
Statybą prižiūrėjo Agnės tėvai. Jie dėjo visas pastangas, kad vienturtė dukra grįžtų į gimtinę, būtų šalia, pagelbėtų senatvėje.
Juozas Janonis – taip pat vienturtis. Jo tėvai irgi laukė sūnaus grįžimo į Lietuvą.
Emigrantas lieka emigrantu
Janoniai grįžo pernai, liepos 17-ąją. Šią datą prisimins visą gyvenimą. Nuoširdžiai džiaugiasi grįžimu ir savais namais, nors pusmetį, kol įsikūrė, dar teko glaustis pas tėvus.
Visus svarbiausius savo gyvenimo įvykius jie siejo su Lietuva. Susituokė Airijoje. Juos sutuokė Lietuvos ambasados darbuotojai. Atšventė kukliai, be puotos. Tik vyko į povestuvinę kelionę. Vestuves atšventė po metų grįžę į Lietuvą. Kartu pakrikštijo ir savo pirmagimį Titą.
Lietuvių šeima gyveno nedideliame, maždaug Kelmės dydžio Navne miestelyje. Ten buvo ir daugiau lietuvių. Vaikai lankė airišką mokyklą ir darželį. Tačiau savaitgaliais tėvai juos vežiodavo į lietuvišką mokyklėlę Dubline, kad išmoktų skaityti ir rašyti lietuviškai.
Airijoje atlyginimai du – tris kartus didesni negu Lietuvoje. Minimalus įkainis už vieną dirbtą valandą – 9 eurai.
Draugiška ir socialinių pašalpų sistema. Vienišas nedirbantis žmogus gauna apie 200 eurų per savaitę, šeima – apie 500 eurų. Daugelis airių ir nedirba, mieliau naudojasi pašalpomis. Taip daro ir kai kurie lietuviai.
Ponia Agnė sako niekuomet nesinaudojusi airiškomis privilegijomis. Tik, kai gimė vaikai, po pusmetį galėjo nedirbti, kad juos paaugintų.
„Nors emigrantai dažniausiai dirba geriau už pačius airius, yra tvarkingesni ir drausmingesni, tačiau emigrantas niekuomet neprilygs airiui. Lietuvoje jaučiamės žymiai geriau, tarsi sėdėtume savo rogėse. Ramina saugumo jausmas“, – lygina A. Janonienė.
Lietuvoje darbo rado per dvi savaites
Labiausiai į Lietuvą visam laikui grįžusią šeimą nustebino aplinkinių reakcija. „Kodėl grįžote? Ką jūs čia veiksite? Nėra darbo.“
Tačiau darbo ponia Agnė rado per mėnesį. Vyrui Juozui pavyko įsidarbinti per porą savaičių.
„Lietuvoje žmonės bijo atstumų. Važiuoti kelias dešimtis kilometrų į darbą jiems atrodo neįmanoma, – pasakoja A. Janonienė. – Mes abu su vyru gavome darbo Šiauliuose. Važiuojame į darbą vienu automobiliu.“
Agnė darbuojasi technologe vienoje Šiaulių siuvimo įmonėje, Juozas įmonėje gamina baldams detales.
Uždirba vienas – du, kitas – tris kartus mažiau negu Airijoje. Tačiau, kai suskaičiuoja, jog nereikia mokėti už būsto nuomą, kuri kainuodavo 750 eurų per mėnesį, tūkstančio eurų per metus siekiančio automobilio draudimo, kelių mokesčių, už darželį, nes vaikus prižiūri tėvai, ir iš lietuviško atlyginimo lieka beveik tiek pat kiek likdavo Airijoje.
Jauna šeima paskaičiuoja ir tai, kad užsiaugina daržovių savo sklype ir šiltnamyje.
Bet svarbiausia, jog gyvena šalia savo tėvų, kad vaikai kasdien gali matyti savo senelius ir kalbėti gimtąja kalba.
Airijoje nuo ketverių metų mokyklėlę, kurioje buvo ir lietuvių, ir lenkų, ir kinų, lankęs sūnus Titas Šaukėnų gimnazijoje baigė parengiamąją klasę. Vaikui lietuviška mokykla ir visa aplinka patinka labiau negu airiška. Dukra Beata – taip pat laimingesnė Lietuvoje.
„Kai vaikai pradeda labai išdykauti, pagąsdinu, jog skrisim į Airiją. Iš karto nurimsta, nes jiems tai būtų didžiausia bausmė“, – sako Agnė.
Asmeninės nuotraukos
Lietuvoje taip pat yra ką pažiūrėti. Agnė ir Juozas Janoniai su savo tėvais Janina ir Jonu Udriais bei vaikais Titu ir Beata aplankė Anykščius.
Janonių šeima Airijoje laisvalaikiu poilsiaudavo prie jūros arba kalnuose.
Janonių šeima džiaugiasi sugrįžusi į gimtinę.
Už Airijoje uždirbtus pinigus Janonių šeima pasistatė šį namą Šaukėnuose.