Šei­mų są­jū­dis rei­ka­lau­ja mi­nist­rų pa­si­trau­ki­mo

ELTA nuotr.

Penk­ta­die­nį prie Vil­niaus ar­ki­ka­ted­ros su­si­rin­ko tūks­tan­čiai žmo­nių, pro­tes­tuo­jan­čių prieš ga­li­my­bių pa­so ri­bo­ji­mus. Anot Šei­mų są­jū­džio or­ga­ni­zuo­to mi­tin­go da­ly­vių, gy­ven­to­jams ne­ga­li­ma tai­ky­ti pri­vers­ti­nio skie­pi­ji­mo, tu­ri iš­lik­ti tei­sė rink­tis.
Į ren­gi­nį atė­ju­si sos­ti­nė­je gy­ve­nan­ti mo­te­ris El­tai pa­brė­žė esan­ti prieš prie­var­tą ir ga­li­my­bių pa­są.
„Esu per­si­rgu­si ko­ro­na­vi­ru­su, bet vis tiek, ka­dan­gi dir­bu vals­ty­bi­nė­je ins­ti­tu­ci­jo­je, jau­čiu prie­var­tą, nes tu­riu at­lik­ti ar­ba tes­tus, ar­ba skie­py­tis, nes ki­taip ne­bū­siu įleis­ta į dar­bą. To­kio da­ly­ko ne­ga­li bū­ti – tai prieš­ta­rau­ja Kons­ti­tu­ci­jai. Ko­dėl aš tu­riu sa­vo ve­dė­jui siųs­ti kaž­ko­kias pa­žy­mas su an­ti­kū­nų tes­tais? Tai pra­si­len­kia su tei­sės ak­tais“, – tei­gė pa­šne­ko­vė.
Anot mo­ters, val­džia tu­ri ei­ti į dia­lo­gą, kon­tak­tą, iš­klau­sy­ti abi pu­ses ir priim­ti spren­di­mą, nes da­bar­ti­niai ri­bo­ji­mai pra­si­len­kia su svei­ka lo­gi­ka.
„Ži­no­jau, kad šis mi­tin­gas yra, atė­jau pa­si­klau­sy­ti, pa­si­žiū­rė­ti. Riau­šės, be abe­jo, ne­to­le­ruo­ti­nas da­ly­kas, bet kiek­vie­nu at­ve­ju gal­būt yra nu­sam­do­mi kaž­ko­kie pro­vo­ka­to­riai, bent kiek te­ko skai­ty­ti, ma­nau, kad žmo­nės atė­jo tai­kin­gai iš­reikš­ti sa­vo nuo­mo­nę“, – kal­bė­jo vil­nie­tė.
Man­tas El­tai sa­kė mi­tin­ge šie­met da­ly­vau­jąs ne pir­mą kar­tą – bu­vo Šei­mų mar­še pa­va­sa­rį.„Ma­nau, kad val­džia ne tik ne­si­klau­so, bet ir iš es­mės jau net ne­gir­di, ypač ki­tos nuo­mo­nės ir žmo­nių, ku­rie tu­ri tei­sę į lais­vą ap­si­spren­di­mą dėl tos pa­čios vak­ci­na­ci­jos. Ma­to­me, kad ei­na­ma ri­bo­ti net tė­vų tei­ses, kai tė­vai ne­be­ga­li spręs­ti dėl vai­kų svei­ka­tos – vai­kai jau ga­li priim­ti spren­di­mus dėl skie­pų sa­va­ran­kiš­kai. Ta­čiau tė­vai tu­ri pa­rei­gą rū­pin­tis vai­kų svei­ka­ta, mo­ra­le, kol jie yra ne­pil­na­me­čiai“, – pa­brė­žė sos­ti­nės gy­ven­to­jas.
Anot jo, praė­jęs ren­gi­nys pa­va­sa­rį ne­bu­vo tin­ka­mai nu­švies­tas – bu­vo la­bai tai­kus, o da­ly­viai iš­reiš­kė po­li­ti­nę po­zi­ci­ją.
„Aš ma­nau, kad tuo tu­rė­tų baig­tis ir šian­dien. Ėjau 300 met­rų iki aikš­tės, nes ne­ga­lė­jau pa­sta­ty­ti ar­čiau au­to­mo­bi­lio. Ma­nau, kad šian­dien prie­mo­nių ima­ma­si per daug dras­tiš­kų – la­bai daug gat­vių už­da­ry­ta. Tos gat­vės yra ar­te­ri­jos, skir­tos pri­va­žiuo­ti prie pa­ties ren­gi­nio, lyg yra su­da­ro­mos kliū­tys žmo­nėms pa­tek­ti į vie­tą, ne tiek ap­sau­go­ti ren­gi­nio da­ly­vius nuo riau­šių ir pa­na­šiai“, – sa­kė vy­ras.
Vil­nie­tė Kris­ti­na kal­bė­jo, kad bu­vo pro­tes­te ir rugp­jū­čio 10 die­ną.
„La­bai esu prieš prie­var­tą. Ma­no tė­vai ir se­ne­liai nu­ken­tė­jo nuo prie­spau­dos – ir bol­še­vi­kų, ir na­cių. Aš esu prieš bet ko­kią prie­spau­dą – ne­ga­liu ši­to pa­kęs­ti, tie­siog ne­ga­liu ra­miai kal­bė­ti“, – sa­kė mo­te­ris.
Ka­ted­ros aikš­tė­je mi­tin­gą su­ren­gęs Šei­mų są­jū­dis pa­skel­bė re­zo­liu­ci­ją, ku­rio­je iš­dės­tė ir sa­vo rei­ka­la­vi­mus val­džiai.
Ini­cia­to­riai pa­rei­ka­la­vo ne­del­siant at­šauk­ti ga­li­my­bių pa­są ir vi­sus su juo su­si­ju­sius „an­ti­kons­ti­tu­ci­nius, ne­tei­sė­tus, pi­lie­čių seg­re­ga­ci­ją įve­dan­čius Vy­riau­sy­bės nu­ta­ri­mus ir poįs­ta­ty­mi­nius ak­tus“. Taip pat rei­ka­lau­ja­ma nu­trauk­ti tes­ta­vi­mą bei „pri­vers­ti­nę“ vak­ci­na­ci­ją ir at­ver­ti dar­bo pa­slau­gų rin­ką, trans­por­tą bei švie­ti­mo įstai­gas kon­tak­ti­niam mo­ky­mui be jo­kių iš­ly­gų.
Šei­mų są­jū­dis ak­cen­ta­vo ir ge­gu­žės mė­ne­sį Vin­gio par­ke vy­ku­sia­me mi­tin­ge kel­tus rei­ka­la­vi­mus: at­si­sa­ky­ti su­ma­ny­mų įtei­sin­ti Part­ne­rys­tės įsta­ty­mą bei ra­ti­fi­kuo­ti Stam­bu­lo kon­ven­ci­ją.
Ga­liau­siai mi­tin­go me­tu pa­rei­ka­lau­ta ir Ing­ri­dos Ši­mo­ny­tės va­do­vau­ja­mos Vy­riau­sy­bės na­rių at­si­sta­ty­di­ni­mo. Mi­tin­go or­ga­ni­za­to­rių ma­ny­mu, iš Mi­nist­rų Ka­bi­ne­to tu­ri bū­ti pa­ša­lin­ta tei­sin­gu­mo mi­nist­rė Eve­li­na Dob­ro­vols­ka, svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ras Arū­nas Dul­kys, eko­no­mi­kos ir ino­va­ci­jų mi­nist­rė Auš­ri­nė Ar­mo­nai­tė.
Nuo pa­va­sa­rio ini­cia­to­riai nuo­mo­nės ne­pa­kei­tė ir dėl Sei­mo Žmo­gaus tei­sių ko­mi­te­to pir­mi­nin­ko To­mo Vy­tau­to Ras­ke­vi­čiaus. Jis, Šei­mų są­jū­džio nuo­mo­ne, taip pat tu­ri trauk­tis.
Kaip tei­gia ini­cia­to­riai, jei ne­bus įsi­klau­sy­ta į šiuos rei­ka­la­vi­mus, bus rei­ka­lau­ja­ma su­reng­ti pir­ma­lai­kius Sei­mo rin­ki­mus.
Ga­liau­siai kreip­ta­si ir į pre­zi­den­tą Gi­ta­ną Nau­sė­dą. Mi­tin­go or­ga­ni­za­to­riai pra­šo jo pa­reikš­ti po­li­ti­nį ne­pa­si­ti­kė­ji­mą mi­nist­rei pir­mi­nin­kei Ing­ri­dai Ši­mo­ny­tei. Taip pat,te­sė­ti pa­ties vie­šai pa­reikš­tą ini­cia­ty­vą ne­del­siant su­šauk­ti na­cio­na­li­nę pi­lie­čių asamb­lė­ją, pa­kvie­čiant vi­sas vi­suo­me­nes gru­pes ir re­gio­nams at­sto­vau­jan­čias or­ga­ni­za­ci­jas, Baž­ny­čią, tei­si­nin­kų bend­ruo­me­nę, įsta­ty­mi­niu bū­du iš­spręs­ti klau­si­mą dėl vals­ty­bės sta­bi­lu­mo, pi­lie­ti­nės tai­kos ir vals­ty­bės atei­ties.