Savižudybės girnas įsuko teisėsauga

Savižudybės girnas įsuko teisėsauga

Savižudybės girnas įsuko teisėsauga

Radviliškio rajono gyventojas Dainius (vardas pakeistas) tik per plauką nenušoko nuo Šiauliuose, Tilžės gatvėje, esančio viaduko. Psichinę negalią turintį vyrą šįkart policija išgelbėjo. Mintis nusižudyti jam buvo kilusi ir prieš kelerius metus, kai Dainius buvo patekęs tarp policijos girnų ir neturėjo galimybės gintis. Jau įsigaliojo teisimo sprendimas, pagal kurį Lietuvos valstybė turės kompensuoti neįgaliam žmogui pareigūnų padartytą moralinę žalą. Tačiau konkretaus pareigūno teisingumas nebepasieks–Dainių savižudybei vos nepastūmėjęs tyrėjas nusižudė pats.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Ties savižudybės riba

25 metų Dainiui penktadienis, kovo 28-oji, galėjo būti paskutinė jo gyvenime. Prie senojo viaduko turėklų palinkęs vyras atkakliai šaukė nebenorintis gyventi, rėkė nusivylęs viskuo, niekuo nebetikintis.

Tądien į pagalbą atskubėjusiems Šiaulių policijos pareigūnams kone pusvalandį teko plušėti, kol ties savižudybės riba stovintį vyrą įkalbėjo atsitraukti nuo tilto krašto.

Dainius buvo perduotas medikams, kurie jau incidento vietoje matė, jog vyrui būtina psichiatro pagalba.

Šiaulių psichitrijos ligoninės gydytojams Dainius pažįstamas. Vyras — šios ligoninės pacientas. Polinkį žudytis turinčiam Dainiui psichinę sveikatą ne sykį tekę gydytis ne tik Šiaulių, bet ir kitose šalies psichiatrinio gydymo įstaigose.

Penktadienio incidentą greičiausiai būtų galima pavadinti psichinės ligos paaštrėjimu. Tądien Dainiui į pagalbą suspėta. Pagalbos ranką jam ištiesė policininkai.

Teisėsaugos sistema ne visuomet buvusi Dainiui maloninga. Jaunas negalią turintis vyras yra buvęs ties nebūties riba ir dėl pareigūnų kaltės.

2001 metų rugsėjo 10-ąją Dainius, įtartas vagyste, mėgino nusižudyti — nušokti nuo viaduko. Tik atsitiktinumo dėka savižudybei pasiryžusį vaikiną pavyko išgelbėti. Dainius buvo paguldytas į Šiaulių psichiatrijos ligoninę. Medicininėje epikrizėje pažymėta, kad Dainiui sveikata sutriko dėl psichinės įtampos — medikams vaikinas išsitarė nusižudyti mėginęs, nes yra nekaltas dėl vagystės, kuria jį įtaria Radviliškio rajono policijos pareigūnai, tačiau nežino, kaip išsikapstyti.

Įtarimai

Nusikaltimas, kurio padarymu įtartas tuomet aštuoniolikos metų Radviliškio rajono gyventojas Dainius, buvo įvykdytas 2001 metų rugsėjo 6-ąją. Tądien vienas Valatkonių kaimo (Radviliškio rajonas) gyventojas pasigedo savo automobilyje buvusių 865 litų.

Rugsėjo 7 dieną buvo sulaikytas Dainius. Jam pareikšti įtarimai vagyste. Po apklausų, 2001 metų rugsėjo 10 dieną, Dainius kreipėsi į Radviliškio rajono apylinkės prokuratūrą, nurodydamas, kad buvo pažeistos jo teisės — apklausiant bei pareiškiant įtarimus nebuvo suteikta teisė į gynėją.

Tačiau tyrimas, o ir rugsėjo 13-ąją turėjęs įvykti teismas dėl vagystės nepajudėjo stipriai sušlubavus Dainiaus psichikos sveikatai, kuomet kelios dienos iki teismo posėdžio jis bandė nusižudyti.

2004 spalio 28 dieną Radviliškio rajono apylinkės prokuratūra baudžiamąją bylą dėl vagystės įtariamajam Dainiui, nesurinkus pakankamai duomenų, pagrindžiančių jo kaltę, nutraukė.

Radviliškio prokurorai ir teisėjai pažeidimų nematė

Po to, kai pavyko ištrūkti iš teisėsaugos namų ir ilgo gydymo psichiatrijos ligoninėse 2005 liepos mėnesį Dainius apsisprendė skundu kreiptis į Radviliškio rajono apylinkės prokuratūrą dėl policijos pareigūnų neteisėtų veiksmų. Skunde vyras buvo nurodęs ne tik jo pažeistas teises į gynėją bei nepagrįstai ilgą sulaikymo laiką, bet ir tai, jog, siekiant išpešti prisipažinimą, jog pinigus iš valatkoniškio automobilio pavogė jis, Dainius, buvo mušamas.

Radviliškio rajono prokuratūra ikiteisminio tyrimo dėl Dainiaus skunde nurodyto smurto taip ir nepradėjo — konstatavo, kad skunde nurodyti faktai yra išgalvoti.

2006 metų vasario 23 dieną išvadą, jog Dainiaus skundai dėl teisėsaugininkų pažeidimų yra akivaizdžiai neteisingi, patvirtino ir Radviliškio rajono apylinkės teismas.

Moralinė žala — iš Lietuvos Valstybės

Su Radviliškio rajono pareigūnais susidūrusiam Dainiui ir jo atstovui advokatui Gvidui Armanavičiui pažeistas konstitucines žmogaus teises — teisę į gynybą bei laisvės neliečiamumą — teko įrodinėti Šiauliuose.

Apeliaciniu skundu dėl įtariamai neteisėtų pareigūnų veiksmų — panaudoto smurto ir procesinių pažeidimų — Dainius, atstovaujant šiauliečiui advokatui, kreipėsi į Šiaulių apygardos teismą.

Neseniai įsigaliojo šio teismo sprendimas, kuriuo Lietuvos Valstybė, teisme atstovaujama Policijos departamento ir trečiojo asmens Generalinės prokuratūros, už ikiteisminio tyrimo pareigūnų padarytas klaidas bei pažeistas Dainiaus pilietines teises privalo jam sumokėti penkių tūkstančių litų moralinės žalos kompensaciją. Lietuvos Valstybė turi padengti ir visas bylinėjimosi teisme išlaidas.

Šiaulių apygardos teismo nutartyje pažymėta, kad, aiškinantis 2001 metų rugsėjo mėnesį įvykdytos vagystės aplinkybes bei tuomet aštuoniolikmečiui Dainiui pareiškus įtarimus, „dėl neteisėtų Radviliškio rajono ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiksmų neįgaliam įtariamajam nebuvo suteikta teisė pasinaudoti gynėjo pagalba — apklausos metu nedalyvavo advokatas, o jo teisė į laisvę net 23 valandas buvo apribota nepagrįstai.“

Dėl neteisėtų ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiksmų Radviliškio rajono gyventojas, pažymi teismas, patyrė dvasinį sukrėtimą — bandė žudytis, susirgo ir buvo gydomas psichiatrijos ligoninėje.

„Nors byloje yra duomenys, kad Dainius turi psichikos sutrikimų nuo vaikystės, tačiau negalima paneigti, jog dėl nustatytų neteisėtų pareigūnų veiksmų ieškovas giliai išgyveno ir jo liga paaštrėjo“, — akcentuojama nutartyje.

Teismas atmetė ieškovo prašymą kompensuoti moralinę žalą, kurią jis neva patyrė dėl to, kad buvo mušamas pareigūnų. Apygardos teismas konstatavo, kad nepateikta jokių įrodymų apie smurtą, kuris neva panaudotas proceso metu.

Tyrėjas nusižudė

Šiandien mes negalime paklausti, ką apie šią bylą mano Šeduvos policijos nuovados tyrėjas— inspektorius, dėl kurio veiksmų Lietuvos valstybė turės kompensuoti neįgaliam žmogui padarytą žalą. Jo nuomonės neišgirdo nei policijos vadovai, nei prokurorai, nei teismas nėsyk neišgirdo. Prieš keletą metų pareigūnas savo noru pasitraukė iš gyvenimo.

Tuojau po šio įvykio Radviliškio rajono policijos komisariato viršininkas Alvydas Lideikis teigė esąs tikras, kad policininko mirties priežastis nesusijusi su tarnyba -- tarnyboje pareigūnas esą neturėjęs jokių problemų.

TIESA: Teisingumo ir tvarkos deivė Temidė, teisinga turinti būti kiekvienam, kartais nususitaria tarpusavyje.

IŠEITIS: Psichinius sutrikimus turintys žmonės sunkumus neretai sprendžia pasirinkdami savižudybę.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

„Dėl pareigūnų neteisėtų veiksmų neįgaliam įtariamajam nebuvo suteikta teisė pasinaudoti gynėjo pagalba, o jo teisė į laisvę apribota nepagrįstai.“