Savivaldybės Teniso akademijoje – trenerių versliukas

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Šeši iš septynių Šiaulių teniso akademijos trenerių nedarbo metu teikia brangias asmenines treniruotes, tačiau už teniso kortų nuomą nemoka.
Tai, kad tenisas yra brangus sportas, tikriausiai nėra naujiena. Šiaulių teniso akademiją lankančių vaikų tėvai tai ypač jaučia. Be grupinių treniruočių, norint siekti aukšto meistriškumo, treneriai siūlo savo asmenines treniruotes. Jas veda tie patys treneriai, toje pačioje akademijoje, tik pinigus tėvai moka individualia veikla užsiimantiems treneriams į kišenę. Akademijos ir Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sporto skyrius kažkodėl tokį pasipinigavimą toleruoja.

Kas teikia individualias treniruotes?

Šiaulių miesto tarybos posėdyje Sporto skyriaus vedėjas Gintaras Jasiūnas negalėjo paaiškinti, kodėl tarp tvirtinamų Šiaulių akademijos paslaugų įkainių nėra asmeninio trenerio paslaugos, kurią teikia daugelis įstaigos trenerių.

Apie tokias treniruotes, nenorėję savęs viešinti, ėmė kalbėti jaunųjų sportininkų tėvai. Kalbama, kad jei nori vaiko pažangos, grupinių treniruočių nepakanka. Juolab kad dažnai treneriai duoda raketes bei kamuoliukus ir daugiau dėmesio neskiria, esą tiesiog treniruočių metu „sėdi“ telefonuose. Norintiems tobulėti, siūlomos asmeninės treniruotės, kurių valanda kainuoja 25 eurus.

Apie tai pradėjus domėtis žurnalistams, Šiaulių teniso akademijos direktorius Mindaugas Šerepka patvirtino, kad akademija individualių treniruočių paslaugos neteikia.

Vaikai lanko grupines treniruotes. Pradedantieji moka 20 eurų per mėnesį, o atsižvelgiant į pasiekimus ir grupę, kurią vaikas lanko, šis mokestis išauga iki 50 eurų per mėnesį.

„Daržas“ – Akademijos, „pupos“ – ne

Akademijos vadovas paaiškino, kodėl įstaiga neteikia auklėtiniams asmeninių treniruočių: „Individualios treniruotės vykdomos trenerių individualios veiklos pagrindu, tokios paslaugos norintiems asmenims. Teniso akademijos treneriai tokias paslaugas suteikia tik laisvu nuo savo darbo metu. Taip pat pažymime, kad pagal darbo inspekcijos išaiškinimus numatyta, kad „susitarimas dėl papildomo darbo“ tai pačiai funkcijai negalimas. Tai reiškia, kad už trenerių darbo masto didinimą darbo sutartyje turi būti nustatytas darbo užmokesčio priedas ir papildomo darbo laikas. Kadangi individualios treniruotės vyksta nereguliariai ir planuoti poreikio tiksliai iš anksto negalime, yra priimtas sprendimas neteikti tokios paslaugos.“

Tačiau tai, ką treneriai veikia nedarbo metu, maždaug yra ne administracijos reikalas. Nors „veikia“ Savivaldybės bazėse, už kurių naudojimą nuomos nemoka. O ir klientų ieškoti nereikia, nes „veikia“ su akademijos parūpintais klientais – jos auklėtiniais. Ne mano daržas, ne mano pupos? „Daržas“ – teniso kortai – patikėtas valdyti įstaigai, tik va „pupos“ į akademijos kasą nepatenka.

„Teniso akademija negali uždrausti darbuotojams verstis individualia veikla ne darbo metu. Taip pat pažymime, kad akademijos auklėtiniai treniruojasi pagal nustatytą treniruočių skaičių per savaitę grupinėse treniruotėse. Kadangi teniso sporto šaka yra techniškai sudėtinga, sportininkams atsiranda poreikis gauti individualias treniruotes. Taip sportininkai turi galimybę greičiau pasiekti aukštų sportinių rezultatų“, – štai dėl ko reikalingas trenerių versliukas.

Apvertei klausimą – ir varyk versliuką

Paklausus, kodėl treneriai, teikdami brangias asmenines treniruotes akademijos auklėtiniams, nemoka įstaigai už teniso kortų nuomą, įstaigos vadovas gudriai klausimą verčia aukštyn kojomis. Mat už kortų nuomą moka ne treneriai, o auklėtiniai.

„Reiktų atskirti du dalykus – aikštelės nuomą ir paslaugą už treniravimą. Teikiant treniravimo paslaugas, akademijos auklėtiniams už aikštelės nuomą mokestis neimamas, nes paslaugos gavėjas yra Teniso akademijos auklėtinis. Teniso akademijos tikslas yra siekti rezultatų teniso sporto šakoje, didinti pratybų krūvį ir sporto varžybų mastą. Akademijos pagrindinė veikla – sportininkų rengimas. Siekdami šių tikslų netaikome mokesčio už aikštelės nuomą akademijos auklėtiniams, kuriems treniruotės vyksta ne grupinių treniruočių metu. Taip prisidedame prie sportininkų ir jų tėvų patiriamų išlaidų sportuojant mažinimo ir sportinių rezultatų siekimo. Akademijos auklėtiniams taikant mokestį už aikštelės naudojimą ne grupinių treniruočių metu, akademijos vaikų tėvai patirtų dar didesnes papildomas išlaidas“, – aiškino direktorius.

Puiki situacija treneriams. Šeši iš septynių trenerių renka iš savo auklėtinių tėvų nemenkas sumas pinigų, patogiai veltui naudodami Savivaldybės turtą – teniso kortus. Ir taip taupomi tėvų pinigai, nes už kortų nuomą turėtų mokėti ne papildomai uždarbiaujantys treneriai, o vaikų tėvai.

Įsivaizduokite, ateinate į kirpyklą, o iš jūsų paprašo sumokėti ne tik už paslaugą – plaukų kirpimą, bet ir papildomai už kirpyklos patalpų nuomą. Neįsivaizduojamas dalykas? Deja, valdiškoje įstaigoje įmanoma viskas. Valdiškoje įstaigoje kirpėjai net nereikėtų mokėti nuomos.

Teniso akademijos vadovas pabrėžė, kad besitreniruojantys ne akademijos auklėtiniai už kortų nuomą moka. Nuo šių metų sausio 1 dienos Teniso akademija už aikštelių nuomą gavo 34,4 tūkstančio eurų pajamų. Teniso kortus nuomojasi pavieniai asmenys ir teniso mėgėjų sporto klubai. Viena valanda uždaro korto aikštelėje kainuoja 20 eurų, o lauko korto aikštelėje – 9 eurus. Šie įkainiai yra patvirtinti miesto Taryboje.

„Dėl esamos situacijos išaiškinimo ir galimo nemokamo teniso korto suteikimo akademijos auklėtiniams, gaunant individualios treniruotės paslaugą, kreipsimės teisinės pagalbos“, – žadėjo M. Šerepka.

Tik gal pasiaiškinti su teisininkais reikėtų kitą reikalo pusę. Ar gali individualia veikla užsiimantys akademijos treneriai nedarbo metu neatlygintinai naudotis Savivaldybės sukurta infrastruktūra ir tiesiog rinkti asmeniškai sau pinigus.

Atkartojo direktoriaus žodžius

Savivaldybės Sporto skyriaus vedėjas Gintaras Jasiūnas pažodžiui atkartojo Teniso akademijos direktoriaus žodžius.

„Pagal Teniso akademijos pateiktą informaciją, siekiant gerinti sąlygas ir siekti rezultatų, akademijos sportininkams įkainis už aikštelės nuomą netaikomas, nes akademijos auklėtiniai moka Tarybos nustatytą mėnesinį nario mokestį“, – aiškino vedėjas, tačiau kodėl treneriai nemoka nuomos mokesčio nedarbo metu naudodamiesi Savivaldybės (tai yra visų miesto gyventojų) sukurta infrastruktūra, nepaaiškino.

Anot vedėjo, Sporto skyrius koordinuoja sportininkų rengimo programų įgyvendinimą Šiaulių sporto organizacijose, tačiau neturi teisinio pagrindo drausti treneriams vykdyti papildomas veiklas ne darbo metu. O Teniso akademijos auklėtiniai treniruojasi pagal nustatytą treniruočių skaičių per savaitę grupinėse treniruotėse.