Savivaldybės apetitas prabangai už 152 milijonus litų

Savivaldybės apetitas prabangai už 152 milijonus litų

Savivaldybės apetitas prabangai už 152 milijonus litų

Šiaulių miesto savivaldybė krizės duobėje suplanavo per viešuosius pirkimus išleisti beveik 152 milijonus litų. Automobiliams, viešbučiams, restoranams, naujiems baldams, valdininkų ir politikų mokymams, net saldainiams. Kai biudžetas sumažintas, susizgribo — gal nebeužteks pinigų prabangos prekėms ir paslaugoms?

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Valdininkų apetitas

Šiaulių miesto savivaldybė viešai skelbia viešųjų pirkimų planus 2009 metams. Bendra pirkinių suma — 151,9 milijono litų.

Tarp Ūkio skyriaus pirkinių — kėdės už 15 tūkstančių litų, biuro baldai — už 100 tūkstančių litų, kiliminė danga — už 30 tūkstančių litų. Už 40 tūkstančių litų skyrius ketina pirkti raštinės reikmenų, o už 35 tūkstančius litų — popieriaus ir kartono. 15 tūkstančių litų paskirta gėlių kompozicijoms ir puokštėms, o 5000 litų — kavai ir arbatai.

Tarp Investicijų ir miesto plėtros skyriaus pirkinių — 900 tūkstančių litų automobiliams, 0,5 milijono litų — įvairiems gaminiams, 120 tūkstančių litų — reklamos, 10 tūkstančių litų — restoranų ir maisto pateikimo paslaugoms.

Tarptautinių ryšių skyrius už apgyvendinimą viešbučiuose pasirengęs mokėti 30 tūkstančių litų, už vaišes restoranuose — 70 tūkstančių litų, kelionių agentūroms — 45 tūkstančiai litų.

Vaikų teisių apsaugos skyrius, kurio vedėjas Vaidutis Visockas, padaręs tarnybinį nusižengimą pats pasitraukė iš pareigų, suplanavo pirkti saldainių už 6000 litų ir rodyti filmus už 24 tūkstančius litų.

Personalo skyrius už darbuotojų tobulinimosi paslaugas pasirengęs suploti daugiau nei 0,6 milijono litų.

Privatizavimo ir viešųjų pirkimų poskyrio vedėja Jolanta Nabažienė „Šiaulių kraštui“ patvirtino, jog dokumentas yra galiojantis. Jį šiemet vasario 5 dieną, kai jau buvo aiški ekonominė ir finansinė krizė, pasirašė Savivaldybės Administracijos direktorius Vladas Damulevičius.

„Oi, nebepirksim“

„Oi, nebepirksim tiek, nes žinote, kad sumažintas biudžetas, nebebus iš kur. Sudariau tokius planus tik apsidrausdama, jeigu bus pinigų“, — tikino Ūkio skyriaus vedėja Aleksandra Kalinauskienė.

Jos žodžiais, šios sumos tėra planai, kurie sudaryti 2008 metų spalio — lapkričio mėnesiais. „Gėlių gal bepirksim už 3000 litų, o ne už 15 tūkstančių. Žinot, jau nebeišgalim pirkti didelių puokščių, jeigu nuperkam tris gėlytes — viskas“, — komentavo Ūkio skyriaus vedėja.

A. Kalinauskienė aiškino, kad daugiausiai pirkimų daroma apklausos būdu. „Dabar verslininkai patys labai siūlosi dalyvauti apklausose, konkursuose, žymiai padaugėjo besisiūlančių dabar parduoti mums pagal viešuosius pirkimus“, — sakė A. Kalinauskienė.

Kanceliarinių prekių ir popieriaus, kuriems numatyti išleisti 75 tūkstančiai litų, A. Kalinauskienės teigimu, irgi nebebus tiek perkama. „Sakau, mergičkos, nusipirkit pačios tušinukų po litą dvidešimt ir bus gerai. Perkam pigiausius segtuvus, sąvaržėles, klijus ir vokus“, — juokėsi Ūkio skyriaus vedėja.

Biuro baldų, numatytų pirkti už 100 tūkstančių litų esą taip pat nebežada pirkti. „Norėjome Kultūros skyriui pagerinti sąlygas, jų baldai labai seni. Planavome pirkti kompiuterių stalų. Bet dabar jau nebe. Sutinku, kad didelės sumos numatytos, o pirksime tiek, kiek turėsime pinigų“, — tikino A. Kalinauskienė.

Valdininkai ir politikai — mokysis

Personalo skyriaus numatyti daugiau nei 0,6 milijono litų darbuotojams tobulintis, bus išleisti.

Personalo skyriaus vedėja Edita Čičelienė paaiškino, kad tokia didelė suma — laimėta dar 2006 metais parengus projektą. Pinigai — iš Norvegijos fondų projektinių pinigų, o 15 procentų nuo sumos — Savivaldybės biudžeto pinigai.

„Kaip tik dėl mokymų pasirašėme sutartį su vilniečių UAB “Vadybos pokyčių konsultavimas“. Jie laimėjo viešųjų pirkimų konkursą ir dabar organizuos mokymus, seminarus valstybės tarnautojams, Savivaldybės įstaigų vadovams. Dalis pinigų skiriama ir politikų mokymams pagal temas: “Bendravimas su visuomene“, “Koncesija“, “Lyderystė ir efektyvus vadovavimas“, “Antikorupcinių priemonių įgyvendinimas“, “Tarybos vaidmuo optimizuojant Savivaldybės veiklą“ ir kitos“, — kokius mokslus krims politikai ir valdininkai už 0,6 milijono litų vardijo vedėja E. Čičelienė.

Milijonai — iš projektų ir Savivaldybės kišenės

Investicijų ir miesto plėtros skyrius Savivaldybėje — viešųjų pirkimų lyderis, viešiesiems pirkimams šiemet išleisti suplanavęs per 37,6 milijono litų.

Skyriaus vedėjos Aistės Žalevičienės teigimu, nemaža dalis šių lėšų — iš Europos Sąjungos fondų. Tačiau ir Savivaldybei prie kiekvieno laimėto projekto reikia pakratyti kišenę — pridėti po 15 procentų nuo visos sumos savo lėšų. Skyrius, vedėjos teigimu, yra tik projektų rengėjas, todėl į jį ir suplaukia milijoninės sumos.

„Įdomiai atrodo suma automobiliams pirkti už 900 tūkstančių litų, tik nepagalvokit, kad skyrius sau pirks automobilius. Už šią sumą bus perkami trys reanimobiliai Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stočiai“, — tikino A. Žalevičienė.

120 tūkstančių litų reklamos paslaugoms, pasak A. Žalevičienės, skirti vien projektams viešinti. Pavyzdžiui, 30 tūkstančių litų numatyta Industrinio parko projektui viešinti — stendams ir reklamai spaudoje.

Kokie „įvairūs gaminiai“ bus perkami už 0,5 milijono litų? “Savarankiško gyvenimo namams“, kitaip tariant, Rėkyvos senelių globos namams iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų pirksime įrangą. Bet kol kas nežinome, ar gausime tuos pinigus“, — komentavo pusę milijono litų sumą A. Žalevičienė.

Vien statybos darbų techninei priežiūrai, o ne patiems darbams, skyrius yra numatęs 240 tūkstančių litų.

Saldainiai ir skelbimų lenta

Kas valgys už 6000 litų Vaikų teisių pasaugos skyriaus nupirktus saldainius? Skyriaus vyriausiasis specialistas Donatas Žakaris paaiškino, kad saldainių nebepirks, nebėra pinigų. O filmams rodyti per didžiąsias metų šventes miesto vaikams iš 24 tūkstančių litų beliko 20 tūkstančių litų. „Vasario 5 dienos dokumentas jau yra koreguojamas ir tokios sumos, kurios ten nurodytos — neberealios“, — teigė D. Žakaris.

Miesto infrastruktūros skyrius šalia kitų pirkinių pagal viešuosius pirkimus numatė pirkti meninį akcentą už 80 tūkstančių litų. Skyriaus vedėjas Arūnas Adomaitis paaiškino, kad tokią didelę sumą kainuos „meninis akcentas — sufleris“. “Tai toks meninis akcentas, į kurį bus kabinami Šiaulių dramos teatro skelbimai“.

A. Adomaitis patikslino, kad šiuo metu šio „meninio akcento“ kaina nukrito iki 57 tūkstančių litų.

Fontanų eksploatacijai numatytus 113 tūkstančių litų taip pat teks mažinti. „Pernai fontanams buvo išleista apie 98 tūkstančius litų, šiemet ketiname išleisti apie 60 tūkstančių, o likusieji pinigai bus skirti skoloms padengti. Paskelbtos sumos jau perskaičiuojamos“, — paaiškino A. Adomaitis.

Restoranai ir viešbučiai — bus

Vien viešbučių ir restoranų paslaugoms Tarptautinių ryšių skyrius numatęs išleisti 100 tūkstančių litų, o kelionių agentūroms — dar 45 tūkstančius litų.

Skyriaus vedėja Žydronė Stanienė paaiškino: „Čia yra toks planas, kai kviesdami verslininkus dalyvauti konkursuose nurodome preliminarias sumas, kokias galime išleisti. Bet tai visiškai nereiškia, kad bus tiek išleista“.

Kas vaišinsis restoranuose ir gyvens viešbučiuose už 100 tūkstančių litų? „Argi visiems metams tai yra dideli pinigai? — nustebo Ž. Stanienė. — Vaišiname ir apgyvendiname visus miesto svečius, kurių per metus sulaukiame. O kelionių agentūroms numatyta suma — mūsų pačių komandiruotės: bilietai, transporto paslaugos. Deja, jau dabar žinome, kad nepavyks gauti visų suplanuotų pinigų“.

Schema banali, bet pelninga

Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius neseniai viešai pareiškė, kad iš viešųjų pirkimų, vykdant juos skaidriai, galima sutaupyti apie 30 procentų jiems skiriamų pinigų.

Premjeras nesileido į detales, ką reiškia „skaidriai“.

Nebe paslaptis, kad dalis, o gal net ir visi 30 procentų viešiesiems pirkimams skirtų valstybės, Savivaldybės biudžeto pinigų nuteka taip vadinamiems „atkatams“.

Schema banali, bet labai pelninga. Viešųjų pirkimų apklausose ar konkursuose paprastai dalyvauja privataus kapitalo atstovai. Pagal iš anksto sutartą schemą gali būti padidinta pirkinio kaina, konkurso ar apklausos sąlygos parengtos taip, kad laimėtų reikiamas verslininkas, kuris sutinka dalytis pinigus su viešuosius pirkimus rengiančiais valdininkais.

Ar tikrai, pagal premjero skaičiavimus, Šiaulių miesto savivaldybė, skaidriai skelbdama konkursus, galėtų sutaupyti apie 30 procentų viešiesiems pirkimams skirtų lėšų? Išeitų, kad vien šiemet Savivaldybė sutaupytų apie 50 milijonų litų?

CITATA „Gėlių gal bepirksim už 3000 litų, o ne už 15 tūkstančių. Žinot, jau nebeišgalim pirkti didelių puokščių, jeigu nuperkam tris gėlytes — viskas.“

SŪRIS: Šiaulių miesto savivaldybė net ir sunkmečiu nenori iš paleisti sotesnio kąsnio. varna

Piotro Romančiko (ELTA) nuotr.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

LYDERIAI: Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėjos Aistės Žalevičienės vadovaujamas skyrius viešiesiems pirkimams išleis 37,6 milijono litų.

Jono TAMULIO nuotr.

PAŽADAS: Vladas Damulevičius, Šiaulių miesto savivaldybės Administracijos direktorius tikino, kad birželio 15 dieną turės realų viešųjų pirkimų sąrašą. Ko jame nebeliks? „Visokių nesąmonių. Pavyzdžiu, baldams šiemet numatome nulį.“