Savivaldybėje susirūpinta mokytojų skatinimu

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis siūlo mokyklų vadovams užuot pirkus mokymo priemones, paskatinti mokytojus.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis spaudos konferencijoje paneigė pasklidusį gandą apie tai, kad neva ruošiamasi mažinti mokytojų atlyginimus. Direktorius priekaištavo įstaigų vadovams, kad jie sutaupytus atlyginimų mokos fondo pinigus nori išleisti mokymo priemonėms, o ne mokytojų paskatinimui. Vadovai tikina, kad jiems užtektų pinigų ir tam, ir tam. O mokymo priemonės reikalingos mokytojų darbo sąlygoms pagerinti.

Pasipiktino, kad direktoriai nepakankamai skatina mokytojus

Anot Savivaldybės administracijos vadovo A. Bartulio, klaidinga žinia, kad mažės mokytojų atlyginimai, pasklido po Savivaldybės administracijos strateginio planavimo grupės posėdžio, kuriame svarstytas lėšų mokytojų atlyginimams klausimas. Iš tikrųjų situacija esanti visiškai kitokia.

A. Bartulį papiktino, kad spalio pradžioje per 20 švietimo įstaigų vadovų kreipėsi į Savivaldybę, prašydami susidariusią atlyginimų mokos fondo ekonomiją leisti naudoti kitoms išlaidoms. Pavyzdžiui, pirkti mokymo procesui reikalingas priemones. Visos šios įstaigos kartu sutaupė beveik pusę milijono eurų.

„Matydami, kad tokių prašymų mastas yra didžiulis, o iš pedagogų atlyginimų fondo prašoma paimti suma sudaro net 483 tūkstančius eurų, manome, kad tai akivaizdus mokytojų interesų pažeidimas. Valstybės skiriamos lėšos yra ribotos ir apie orų mokytojų atlyginimą kalbėti dar anksti. Mokyklų direktoriai daro atvirkštinį procesą. Pas juos neva po 20–30 tūkstančių pasidarė ekonomija. Vietoje to, kad spręstų, kaip atlyginti mokytojams už tą sunkų nuotolinį darbą „kovido“ sąlygomis jie siūlo susitaupiusius pinigus pervesti į kitas eilutes ir išleisti visokiems pirkimų konkursams. Procesas buvo sustabdytas“, – komentavo A. Bartulis.

Jis priminė, kad dar liko trys šių metų mėnesiai ir paprašė mokyklų vadovų peržiūrėti ekonomiją bei rasti būdų paskatinti mokytojus.

„Mes neketiname mažinti atlyginimų, o norime apginti jų interesus, kad valstybės duoti pinigai mokytojams susidarius ekonomijai, liktų mokyklose“, – akcentavo A. Bartulis, tačiau vėliau pateikė ir išlygų.

Esą, jeigu ir liks nedidelė dalis nepanaudoto mokos fondo ir bus didelis poreikis kažkokiai priemonei įsigyti, Savivaldybės administracija teiks miesto Tarybai tokius prašymus tenkinti, bet ne anksčiau kaip gruodžio mėnesį ir direktoriai turės ateiti su „realiais“ skaičiais.

Kokia situacija bus kitais metais, koks bus mokinio krepšelis, kai tokia situacija, Administracijos vadovas pasakyti dar negali. Tačiau jau turi preliminarius biudžeto skaičius ir jie nėra džiuginantys – Savivaldybės biudžetas mažėja 10 milijonų eurų. A. Bartulis pripažino, kad subalansuoti finansavimą su tokiu dideliu netekimu nebus paprasta.

Mokytojai skatinami, o mokymo priemonių trūksta

Vienos „taupiausių“ mokyklų Medelyno progimnazijos direktorė Ingrida Mazrimienė patvirtino, kad šiais metais mokyklos mokytojų atlyginimų fondo ekonomija siekė 77 tūkstančius eurų. Iš jų 42 tūkstančius buvo numatę panaudoti pedagogų priemokoms ir premijoms, o už 35 tūkstančius norėjo įsigyti trūkstamų mokymo priemonių.

Direktorė paaiškino, kad sutaupyti atlyginimams skirtų lėšų pavyko dėl to, kad ši progimnazija moko vaikus gydymo įstaigose: besigydančius tuberkuliozę ir gulinčius Psichiatrijos centre Vaiko ir motinos klinikoje.

Vadovė pasakojo, kad paskelbus karantiną Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikoje visus vaikus išrašė ir nebepriėmė naujų jau nuo kovo 1 dienos, o Psichiatrijos centre jų labai sumažėjo. Lėšos tokių vaikų mokymui skiriamos visiems kalendoriniams metams pagal praėjusių metų faktą, todėl liko nemaža suma nepanaudotų pinigų.

„Netiesa, kad mes neskatiname mokytojų: ir spalio mėnesį dalį mokytojų skatinome 30 procentų priemokomis, ir lapkritį, ir gruodį suplanavome – iš viso išmokėsime apie 42 tūkstančius eurų priemokoms. Ir už laimėtus 4 tarptautinius projektus, ir už nuotolinį ugdymą, skatiname visus“, – sakė I. Mazrimienė.

Ji kalbėjo, kad mokykla norėjo nukreipti apie 35 tūkstančius įsigyti mokymo priemonėms. Labai trūksta nešiojamų kompiuterių, reikalingų mokytojų darbui, senieji kompiuteriai nuotolinio ugdymo metu tiesiog nepaveža naudojamos programos arba neturi kamerų. Kadangi mokykloje padaugėjo klasių komplektų, reikia atnaujini baldus.

I. Mazrimienė akcentavo, kad mokymo priemonėms lėšų trūksta. Netgi vadovėliams nepakanka pinigų. Medelyno progimnazija – nuolat auganti mokykla. Nuo 380 mokinių išaugo iki 650, todėl daug ko trūksta.

Vadovė patvirtino, kad mokyklos prašymą Savivaldybė atmetė. Rašė iš naujo.

„Mero paprašiau ir man skirti priemoką. Žiūrėsime, ar bus koks paskatinimas. Tikrai nėra taip, kad nebūtume numatę mokytojų priemokoms“, – aiškino direktorė.

Ji sakė nemananti, kad mokytojai nuogąstauja dėl galimai mažinamų atlyginimų. Tam esą nėra pagrindo. Šįmet jeigu ir mokymo krūvis tapo mažesnis, atlyginimas išliko didesnis. Atiduoda mokytojams 100 procentų to, kas yra suplanuota.

Vadovė pabrėžė, kad atlyginimai nemažėja, o gruodžio mėnesiais mokytojai gauna solidžias priemokas, ir kiti darbuotojai skatinami – nuo 30 iki 75 procentų savo darbo apmokėjimo sistemoje numatytais procentais.

Pinigų užtektų ir priemokoms, ir kompiuteriams

„Romuvos“ progimnazija – taip pat viena iš daugiausiai sutaupiusių mokos fondo lėšų mokyklų. Iš jų 60 tūkstančių eurų suplanavo pedagogų premijoms, o apie 20 tūkstančių eurų norėjo perkelti į kitą biudžeto eilutę ir panaudoti mokymo priemonėms įsigyti.

Mokyklos direktorė Stanislava Prazauskienė paaiškino, kad mokytojų atlyginimams skirtų lėšų ekonomija atsirado dėl didelio darbuotojų sergamumo. Pati direktorė tris mėnesius gydėsi lūžusią koją. Du mėnesius sirgo socialinė pedagogė, o pavadavo ją kitos mokyklos specialistė, galėjusi dirbti ketvirčiu etato.

Beveik neturėjo vaikų, kuriuos reikėtų mokyti namuose. Įprastai taip mokydavo 4 vaikus, tačiau šiais metais tik vieną mokinį porą mėnesių mokė namuose. Čia taip pat susitaupė lėšos.

„Nebuvo keliami pinigai taip, kad skriaustume mokytojus. Skatiname juos. Klasių vadovams už atsiradusias papildomas funkcijas organizuojant nuotolinį mokymą, informacijos derinimą su tėvais, skiriamos papildomos priemokos, kurios bus mokamos kiekvieną mėnesį. Mes užtenkam visiems. Kalėdines priemokas numatėme mokėti lapkričio arba gruodžio mėnesį. Mokos fondo tikrai užteks, mokytojai bus paskatinti“, – kalbėjo direktorė.

Ji atskleidė, kad dalį sutaupytų lėšų norėjo skirti mokytojų darbo sąlygų pagerinimui, nes neaiški situacija dėl nuotolinio mokymo, kiek jis truks. Ketino nupirkti naujus kompiuterius. Kameras įsigijo iš mokymo lėšų.

„Mokykla, turinti apie 900 vaikų gavo 12 planšečių nuotoliniam mokymui ir tik 5 kompiuterius 60 mokytojų“, – apgailestavo vadovė.