Sąvartyno dujos pakvipo didesne rinkliava

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Nebeveikiančio Kairių sąvartyno sukeltos bėdos žlugdo Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrą.
Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC), kurio dalininkai yra 7 apskrities savivaldybės, patyrė didžiulį smūgį. Įsiteisėjusia nutartimi teismas priteisė iš įmonės 1,8 milijono eurų restruktūrizuojamos UAB „Energijos parkas“ naudai. ŠRATC pajamos – rinkliava iš apskrities gyventojų. Ar ji dėl šios priežasties turės didėti, niekas šiandien dar atsakyti negali. Siekiama teisinę kovą tęsti.

Dujų rado mažiau nei žadėta

Ši istorija tęsiasi daugiau nei dešimtmetį. 2008 metais ŠRATC paskelbė viešąjį pirkimą – investicinį konkursą, kurį laimėjo UAB „Naujoji šiluma“.

Sutarties objektas – Kairių sąvartyno išskiriamų dujų utilizavimo veiklos vykdymas.

Su ŠRATC pasirašytoje sutartyje buvo susitarta, kad projektui įgyvendinti laimėtojas įsteigs tikslinę įmonę, kuriai bus taikomi visi šioje sutartyje nustatyti įsipareigojimai ir su kuria bus sudaroma analogiška veiklos vykdymo sutartis. Tokia įmone tapo „Energijos parkas“.

Bendrovė įsipareigojo vykdyti Kairių sąvartyno dujų surinkimo ir utilizavimo veiklą bei savo lėšomis instaliuoti dujų surinkimo ir utilizavimo techniką, o pasibaigus sutarties galiojimui visą dujų surinkimo įrangą perduoti ŠRATC.

Sutartyje taip pat nustatyta, kad įmonė mokės atliekų tvarkymo centrui 23 procentus pajamų, gautų utilizuojant Kairių sąvartyno išskiriamas dujas.

Kartu su konkurso medžiaga potencialiems investuotojams buvo pateikta ŠRATC užsakymu bendrovės „ENER-G Polska“ 2006–2007 metais atlikta susidarančių dujų kiekio tyrimo ataskaita. Joje buvo nurodyti, kokie dujų kiekiai ir kokiomis sąlygomis Kairių sąvartyne gali būti išgaunami.

2011 metais „Energijos parkas“ pradėjo eksploatuoti dujų surinkimo ir utilizavimo techniką.

Tačiau paaiškėjo, kad Kairių sąvartyne yra žymiai mažiau dujų, nei buvo nurodyta investicinio konkurso dokumentuose.

2015 metais įmonė nusprendė kreiptis į teismą.

Teismų karuselė – ne ŠRATC naudai

Teisme „Energijos parkas“ įrodinėjo, kad 2011-2017 metais kiekvienais metais išgavo kelis kartus mažiau dujų, nei buvo prognozuota tyrimo ataskaitoje. Dėl to pagamino ir pardavė mažiau elektros ir šilumos energijos, todėl kiekvienais dujų surinkimo ir utilizavimo veiklos vykdymo metais patyrė nuostolių.

Iš pradžių minėta įmonė bandė prisiteisti beveik 4 milijonus eurų, tačiau savo ieškinį susimažino iki 1 416 695 eurų ir 6 procentų už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. Bendra suma sudarė apie 1,8 milijono eurų.

Žemesnės instancijos teismus ŠRATC laimėjo, tačiau Aukščiausiasis Teismas (AT) panaikino Lietuvos apeliacinio teismo 2017 metų nutartį ir Šiaulių apygardos teismo 2015 metų sprendimą.

Teismų karuselė ėmė suktis iš naujo ir ne ŠRATC naudai.

Šiaulių apygardos teismas praėjusių metų pabaigoje jau patenkinto įmonės ieškinį ir priteisė iš ŠRATC reikalaujamą sumą. Apeliacinis teismas paliko galioti šį sprendimą.

Teismas konstatavo, kad ŠRATC neįrodė, jog išgaunamų dujų kiekio ir konkurso sąlygose nurodyto prognozuojamo dujų gavybos kiekio skirtumas susidarė dėl pačios įmonės sukeltų priežasčių.

Paskyręs ekspertizę ir įvertinęs jos išvadas teismas nusprendė, kad „ENER-G Polska“ parengtoje tyrimo ataskaitoje nustatyti prognozuojamų iš sąvartyno gauti dujų kiekiai neatitiko tikrovės, nes atliekant tyrimą buvo naudoti 1999 metų duomenys apie atvežamų atliekų kiekius bei sudėtį, nenurodyta atlikto tyrimo metodika, todėl minėta ataskaita apskritai negalėjo būti naudojama vykdant pirkimą.

Atliekų tvarkymo centras apskundė Apeliacinio teismo nutartį AT, tačiau šis pirmadienį nusprendė nepriimti skundo.

Sprendimų ieškos 7 savivaldybės

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas apgailestavo, kad apie šį teismo procesą ir jis, ir Administracijos direktorius Antanas Bartulis sužinojo per vėlai, kad būtų galima imtis efektyvių veiksmų.

A. Bartulis spaudos konferencijoje aiškino, kad ŠRATC turi dar du mėnesius, kol bus pradėti išieškoti pinigai, ir gali bandyti kreiptis į AT dar kartą.

„Kadangi turime trijų mėnesių laikotarpį nuo balandžio 2 dienos, tęsime šį procesą. Neapsiribosime vienu kreipimusi į AT. Ieškosime būdų sustiprinti teisinę argumentaciją. 1,8 milijono našta ŠRATC vestų į didžiulę komplikuotą situaciją. Pajamos susietos su paslaugų teikimu. Jie neturi jokių šalutinių pajamų, iš kurių galėtų atsiskaitinėti. Situacija po šios pralaimėtos bylos pasidarė labai sudėtinga“, – kalbėjo A. Bartulis.

Miesto vadovai viltis sieja su tuo, kad atliekų pertvarkymo centras pakeitė advokatus ir ėmė naudotis paslaugomis tų advokatų, kurie laimėjo Savivaldybės bylas prieš Menų inkubatorių įrenginėjusį rangovą „Mebą“.

Nors A. Bartuliui šių teisininkų profesionalumas nekelia abejonių, meras galimybę laimėti vertina 50 procentų.

Kas laukia ŠRATC, jei Savivaldybei nepavyks situacijos pakeisti? Administracijos direktorius aiškino, kad sprendimus turės rasti 7 centro dalininkai. Savivaldybės esą neturi pareigos prisiimti žalos naštos.

„ŠRATC neturi kitų lėšų, kaip rinkliava. Nežinau, bet man atrodo, kad už tokius dalykus galiausiai sumoka gyventojai. O kaip bus tiksliai pasakyti negaliu“, – sakė meras A. Visockas.

Direktorė paliko pareigas

Komplikuotoje situacijoje atsidūrusį ŠRATC paliko jo direktorė Jolita Šalkauskienė.

Administracijos direktorius paaiškino, kad direktorė paprašė steigėjų atleisti ją dėl asmeninių priežasčių maždaug prieš mėnesį laiko.

Panašiai prieš tiek pat laiko Apeliacinis teismas priėmė nepalankią ŠRATC teismo nutartį.

J. Šalkauskienė centro direktore buvo patvirtina 2014 metų rudenį, o prieš tai dar kurį laiką šias pareigas ėjo laikinai.

Meras negalėjo pasakyti, kiek atsakomybės už situaciją, kuri atvedė į pralaimėtą teismą ir milijoninius nuostolius, tenka ŠRATC administracijai.

A.Visockas aiškino, kad įmonė „Energijos parkas“ jam skamba kaip tam tikra schema. Esą sąmoningai leista jai patirti nuostolius, žinant, kad tu juos vėliau prisiteisi.

Jo manymu, negalima verslui užkoduoti naudos bet kokiu atveju, jis privalo turėti riziką. Šiuo atveju verslas gauna pinigus bet kokiu atveju.

„Man su ŠRATC yra ir daugiau neaiškumų. Tas dalykas kyla į aukštesnius valdymo sluoksnius, nebūtinai su ŠRATC. Pavyzdžiui, už valstybės lėšas pastatytas MBA (mechaninio biologinio apdorojimo-aut.) įrenginys. Kodėl būtinai operatorius turėjo būti privatus, jei įrenginys pastatytas už valstybės pinigus?“ – klausė A. Visockas.

Jis patvirtino, kad į ŠRATC direktoriaus pareigas bus skelbiamas konkursas. Anot mero, būtų gerai, kad naujas direktorius ateitų iš šalies, kad nebūtų vietinis, nes reikia į šitą įmonę pažiūrėti visai kitomis akimis.

Šiuo metu laikinai direktoriaus pareigas eina pavaduotojas Petras Žaltauskas.

Komentarai

miestietis    Šeš, 2020-05-02 / 10:55
Kinijoje tokie savivaldybininkų cirkai baigtųsi kulka į kaktą arba ilgo termino sunkiųjų darbų kalėjimu, o pas mus ŠRAC,ui septyni tėvai,o vaikas be galvos ir visi galai į vandenį, bet planktonas už viską sumokės. Nieko naujo mūsų padangėje. Tiesa, naujas pelikanų fontaniukas, kaip už tokius pinigus visai neblogas, atrodo kad prasiplauta nebuvo.
miestietis    Šeš, 2020-05-02 / 12:03
Kas nežino, kokia tai tarnyba ta ŠRATC, tai tegul ir toliau nekvaršina sau galvos, bet aš tai suprantu, kokio skonio ta duona, kur juodos plutos daugiau nei minkštimo, todėl noriu padėkoti Jolitai Šalkauskienei už didelę kantrybę ir atsidavimą, ir suprantu, kad žmogaus kantrybės ribos yra ne be ribų, kuomet visi kostiumuoti sukčiukai nori pasišildyti savo lenktas į save rankeles, bet atsakomybę užmesti kitiems srėbti. Pastabų turiu ir pačiam miesto merui, kuris, aišku, nepasakys padėkos žodžio exdirektorei, bet ir pačiam turiu priekaištų, kuomet prieš reformas savo ausimis girdėjau, kaip, pagal jį, pigs šiukšlių tvarkymas šiauliečiams, bet jau netgi didžiausiam diletantui aišku, kad tokie nevyks, kas toliau ir pasitvirtina. Taigi- papliurpti visi mandrūs, bet strėles susirinkti į save ne visi nori.
Petras    Šeš, 2020-05-02 / 13:51
"ŠRATC"neturi kitų pajamų kaip rinkliavas!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.KOKIĄ čia dar nesąmonę bando įpiršti...Renka antrines žaliavas(pastmasę,metalus ir t.t.),renka,kompostuoja ir pardavinėją kompostą...Renka stiklo laužą ir pardavinėja.Čia tik ledkalnio viršūnė...O kur asmeninė kėdžiasmaukių atsakomybė-apgavai-ATSAKYK savo KIŠENE o ne visuomenės apvaginėjimas...
miestietis    Šeš, 2020-05-02 / 14:04
Visi įsisavinam vieną paprastą taisyklę, kuri gali ne vienam praversti ateityje- viešųjų(valstybinių, savivaldybės) įstaigų milijoninės aferos ar lėšų vagystės iš miesto biudžeto nėra nusikaltimas, o tik kolektyvinis apsiskaičiavimas ar projekto nesėkmė. Vagystės prasideda vadintis nuo kaimyno vištos ar dviračio pasisavinimo ir baudžiami labai griežtai su visu įstatymo rūstumu.
Sąžinė    Šeš, 2020-05-02 / 14:06
Savivaldybė, kaip institucija, apie problemas su Enerijos parku sužinojo tik šiais metais? Rimtai? Kažin ką apie tai pasakytų p. V. D. :)
miestietis    Šeš, 2020-05-02 / 14:34
Jo, turėjome gerai stygas susiderinusią, susigrojusią ir iš klausos ir pusės žvilgsnio griežusią kapelą- genadynė, justinynė, damulynė- vaikiškų kliurkų nedarė.
Rudeni viščiukai skaičiuojami..     Šeš, 2020-05-02 / 15:57
Miestas su visocku- miestas be ateites.. aiškiai bus ne šiauliečiu naudai..
miestietis    Šeš, 2020-05-02 / 16:17

In reply to by Rudeni viščiukai skaičiuojami..

Nu jo, kaip visada- genadynė, justinynė ir damulynė piktdžiugiškai sau prunkščia į kumštukus, o mano žmogeliams kaip visada kaltas dabartinis meras.
miestietis    Šeš, 2020-05-02 / 18:26

In reply to by O gal taip

Net ir didžiausias besmegenis supranta, kad dabartinis meras srebia buvusių merų užmaišytą košę, o kai kam tas niekaip nedašunta.
Tamstos    Šeš, 2020-05-02 / 17:33
Ir vėl šioje situacijoje kaltas meras. Na bus matyti kai bus kitas meras. Kuris nieko nedirbs,nes visi darbai bus baigti. Galės patyliukais sau į kišenę dirbti. Kaip dirbo šis meras "https://www.tv3.lt/naujiena/lietuva/710310/siauliu-miesto-biudzeta-slegia-senos-skolos" Visi darbai turi būti baigti iki 2023m. iki mero rinkimų. Ir tada bus matyti,kaip žmonės vertina jo darbą,ar ne. Dar tris metus pakentėkite opozicijos remėjai. Tada ir reiškite savo nuomonę.
miestietis    Pir, 2020-05-04 / 12:04
Dabar atsilaisvinusiai direktorės vietai valdžia ieškos stebūkladario mesijaus, kokio šiuolaikiško jaunuolio vadybininko, kuris gali vadovauti absoliučiai visom veiklom ir kuris vienos rankos mostu sustyguos ŠRATC,o veiklą. Toks pat variantas buvo ir su oro uosto vadovo-mesijaus parinkimu, tik kad stebuklo neįvyko ir įvykti negali, nes, pasirodo, tie nauji vadovai tik gal moderniau papliurpti moka, o realybė yra daug proziškesnė, nes beveik visos aplinkybės nulemtos kitų jėgų.
gazas    Ant, 2020-05-05 / 08:07
atkatai,atkatai-visur tiktai atkatai ir per anuos jokios atseit geroves valstybes nesimato ir jau nebnusimatys per visus tuos lendzgrybines neprigulmybes 30 metu.....
Rainis    Ant, 2020-05-05 / 12:31
sveiki visi komentuojantis net ir tie ,kurie neskaitė šio straipsnio. Manau, kad "bėda" prasidėjo ne 2011 ar kiek vėlesniais, o tuomet kai buvo daroma studija. Tai jos metu turėjo būti atliekami bandomieji gręžiniai ir iš gautų rezultatų skaičiuojami galimi dujų kiekiai. Jeigu tai nebuvo padaryta, o dujų kiekis paimtas iš "lubų" tai ir rezultatas toks...
...    Ant, 2020-05-05 / 13:11
Baudos pinigus permes rinkliavai??? Kodėl žmonės turi rinkliavos pavidalu "sunešti" baudos dydžio sumą? Kaip ie su lizingais... nuperka technikos- tuoj keliama rinkliava, nes lizingui reikia.... išmokėjus lizingą ta technika kažkaip netampa mūsų, mokančių už šiukšles....
kir-Za    Tre, 2020-05-06 / 11:00
Čia ne tropukai. Kur dregna ir karšta. Geologas-konsultantas bet buvo? Profukali pinigelius

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.

Susijusios naujienos