Milijoninės ŠRATC skolos grasina bankrotu

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės asdministracijos direktorius Antanas Bartulis spaudos konferencijoje informavo apie grėsmę ŠRATC prarasti 4 milijonus eurų.
Šiaulių regiono atliekų centrą pasivijo praeities šešėliai. Praėjusią savaitę pranešėme, kad ŠRATC pralaimėjo teismą ir turės sumokėti 1,8 milijono eurų vienam ieškovui. Anot miesto valdžios, dėl to situacija yra sudėtinga. Šį pirmadienį paaiškėjo, kad iš tiesų to sudėtingumo yra kelis kartus daugiau. Valstybė reikalauja iš ŠRATC sugrąžinti apie 4 milijonus eurų už neįvykdytą projektą.

Dar 4 milijonų eurų ieškinys

ŠRATC balandį pralaimėjo apeliacinį teismą, kuris restruktūrizuojamai UAB „Energijos parkas“ priteisė iš atliekų tvarkymo centro 1,8 milijono eurų už tai, kad pardavė įmonei Kairių sąvartyno dujų daugiau, nei jų buvo iš tikrųjų.

Pirmadienį spaudos konferencijoje Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis užsiminė apie dar vieną centro finansinį skaudulį.

2010 metų paskutinėmis dienomis Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras, tuo metu vadovaujamas direktoriaus Raimundo Jakučio, iš valstybės gavo beveik 50 milijonų litų projekto „Šiaulių regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra“ įgyvendinimui. Už šias lėšas Aukštrakiuose buvo planuota statyti atliekų perdirbimo gamyklą.

A. Bartulis priminė, kad 2010 metų gruodžio 30 buvo pasirašyta sutartis su Aplinkos projektų valdymo agentūra ir ŠRATC pervesta per 14 milijonų litų avanso minėtam projektui įgyvendinti.

Jau 2011 metų vasarą agentūra pradėjo įtikinėti Aplinkos ministeriją, kad ŠRATC netinkamu tempu vykdo projektą. Prasidėjo įvairūs patikrinimai. 2011 metų lapkritį sutartis buvo nutraukta. Tačiau avansiniai valstybės pinigai gulėjo liūdnai žlugusio banko „Snoras“ sąskaitoje ir pražuvo kartu su banku. ŠRATC nebeturėjo galimybės jų grąžinti.

„Agentūra užėmė poziciją, kad jei nebegalima paimti iš banko, grąžinkite savais pinigais. ŠRATC atkreipė dėmesį, kad jei kokie vėlavimai ir buvo, tai įvertinus, kokia to projekto svarba regionui, skubotas jo nutraukimas prasilenkia su logika“, – sakė Administracijos vadovas.

Jis stebėjosi, kad viešojo administravimu subjektui užkrauta 4 milijonų eurų našta, kurios pajamos apibrėžtos tam tikromis rinkliavomis, todėl „susitvarkyti su 4 milijonų problema tikrai yra reikalų“.

ŠRATC bando apsiginti. Ginčijamas agentūros inicijuotas aplinkos ministro įsakymas, kuriuo nutraukta sutartis. Jei nepavyks per teismus apsiginti, Turto valdymo bankas, vykdydamas jau įsiteisėjusį teismo sprendimą, pareikalaus pinigų.

1,8 milijono + 4 milijonai – ar ŠRATC gresia bankrotas? A. Bartulis mano, kad vienas iš variantų yra toks. Jam pritaria ir Šiaulių meras Artūras Visockas.

„Tai viena iš galimybių, bet tikriausiai to nebus, nes tada kiltų klausimas, kur dėti atliekas. Jei ir bus bankrotas, tai jis bus daromas dėl kokių nors priežasčių, įkuriant kitą „ŠRATC 2“. Jei susidėtų ir 4 milijonai, ir 1,8 milijono, pagal įstatymus, reikia skelbti bankrotą. Šita situacija potencialiai artėja. Kaip iš jos reikės išsisukti, akivaizdu nėra paprasta, todėl reikia ieškoti stipraus vadovo“, – komentavo meras.

Nuo bankroto gelbės stiprus vadovas?

ŠRATC – regioninė įmonė, kurios steigėjos yra 7 apskrities savivaldybės. Iš ŠRATC prieš kiek daugiau nei mėnesį savo pačios prašymu pasitraukė buvusi vadovė Jolita Šalkauskienė. Ji centro direktore buvo patvirtina 2014 metų rudenį, o prieš tai dar kurį laiką šias pareigas ėjo laikinai.

Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis informavo, kad parengė naujo vadovo konkurso sąlygas ir jas praėjusią savaitę pristatė ŠRATC dalininkų posėdyje. Kadangi situacija centre sudėtinga, miesto vadovai įsitikinę, kad būtina surasti stiprų vadovą. Tačiau, anot A. Bartulio, 5 iš 7 dalininkų parengtų aukštus reikalavimus naujam vadovui keliančių sąlygų išsigando ir joms nepritarė.

Komentarai

miestietis    Ant, 2020-05-05 / 11:54
Matote patys- ar tai centro vadovas, ar tai kitas įstaigos vadovas būtinai turi būti stiprus, o dar geriau būtų, kad būtų labai labai stiprus, o bet tačiau savivaldybių vadovai(steigėjai) gali būti ir menkos galvelės ir gležni kaip pienės pūkas. Nu bet situacija su ŠRATC,u tai tikrai išskirtinai tragiška ir visuomeninės vartotojų apsaugos organizacijos, jau nekalbant apie teisėsaugos instancijas, dabar irgi turi būti pasirengusios nuožmiam mūšiui, kad tie kostiumuotų nusikaltėlių veiksmai nenugultų didesniais skaičiais į mums pateikiamas sąskaitas už išvežamas šiukšles. Ale ot sakau, Šiaulių atvejis, kaip vadovėlinis mafijinis pavyzdys, kur sakoma, kad šiukšlių verslas vienas iš pačių slapčiausių bei neabejotinai pelningiausių, ir į kurį kriminaliniai nusikaltėliai visada yra tiesiantys savo čiuptuvus.
????    Ant, 2020-07-21 / 20:54

In reply to by miestietis

O kaip baigėsi vežėju kurie pasididino savo įmonei svorius lyg buvęs spectransport byla apie kuri rašė Šiaulių kraštas spec transporto nebėra bylos taipat buvo vikinama.Kaip rašė Šiauliu naujienos tada
miestietis    Ant, 2020-05-05 / 12:09
Aš dar labai gerai atsimenu, kuomet tik pradėjo šnekas apie Kairiuose daromus bandymus išgaunant dujas, tai buvo pastebėta, kad realybė neatitinka prognozes, nes, pasirodo, kad tame šiukšlyne labai daug statybinių, pramoninių- gamybinių atliekų bei kitokių šiukšlių, dėl kurių ir gręžimas yra labai sunkus ir dujų tiek neišgaus, kiek prognozuota, tačiau niekas tuomet iš steigėjų nenuspaudė stabdžių pedalo, o svarbiausia buvo, matyt, asmeninis nuomilžis iš daugiamilijoninio projekto. Dabar savo žodį turi tarti prokuratūra ir ištempti į dienos šviesą visus buvusius, visų savivaldybių vadovus, be senaties terminų ir padaryti tą procesą atvirą ir skaidrų ir tegul Šiaulių regiono žmonės sužino savo didvyrių tamsiąją pusę, o ne vien tik jų tripištę kombinaciją. Nebaudžiamumui ir senačiai- triskart ne!
Kostia    Ant, 2020-05-05 / 12:30
Tuomet ir Mažeikių naftos aferoms neturėtų būti senaties. Ten sumos gerokai didesnės.
Bankrotas    Ant, 2020-05-05 / 14:11
Kuo greiciau bankrutuos, tuo geriau bus zmonems. Fenikso sindromas ir valstybes imonese, tik atsakingu nera del tokio valdymo.
Feliksas    Ant, 2020-05-05 / 16:49
ŠRATC 2? Ar teisingai supratau, kad čia vyručiai viešai samprotauja apie tyčinį bankrotą? Užlenkė ŠRPA, užlenks ŠRATC, kas sekantis?
Siaulietis    Tre, 2020-05-06 / 13:57

In reply to by Feliksas

Jei įsiskolinimai ženkliai viršija turtą tai automatiškai bankrotas. O šiukšles reikės vežti. Tai reiks kitos įmonės. Tik prognozės.
tai ko geručiai tylėjot    Ant, 2020-05-05 / 19:01
Tai viską žinojo, visas rizikas matė ir nieko nedarė, kol galutinai teismo sprendimai neprispaudė. Galėjo jau normaliai pasiruošti situacijai, bet svarbiau buvo po Face'bukus girtis nepadarytais darbais. Jei atliekų niekas neberinks, reiks asmeniškai Bartuliui vežti.
Pagalvokite    Ant, 2020-05-05 / 20:28
O jūs sakote ir tikrai manote, kad "Snoro" banke tie pinigai šiaip sau atgulė? Paanalizuokite situaciją iš esmės- pamatysite gerokai daugiau įdomybių ir galimų sutapimų: kas, kuom ir kada dirbo.
miestietis    Ant, 2020-05-05 / 20:45
ar ne per daug tų "skaudulių" miesto valdžiai. Tokie teisingi - visi trukdo dirbti. Aplink vagys.
miestietis    Tre, 2020-05-06 / 09:09

In reply to by miestietis

Teisingi ar neteisingi, aplink vagys ar ne vagys, bet kopti buvusių tuomet valdžioje reikia dabartiniams, čia faktas ir ne jūsų galvelei spręsti tokius sunkius uždavinius.
miestietis    Tre, 2020-05-06 / 09:27

In reply to by miestietis

nieko niekas nekopia ir anksčiau, ir dabar. Kiekviena valdžia rūpinasi savimi. Ši taip pat lygiai tokia pat, gal net dar blogesnė, nes "labai jau teisinga".
miestietis    Tre, 2020-05-06 / 09:59

In reply to by miestietis

O tu būk teisingas ir susigalvok savo komentatoriaus vardą ir nekopijuok ir nevok. Nebūk stribas, kur pokaryje persirengdavo partizanų rūbais ir jų vardu darydavo šunybes, būk garbingas, nebūk bolševikas ar nūdienos miesto LSDP nariukas.
Šiaulietė    Ant, 2020-05-05 / 21:49
nepamirškite kas užlenkė, trečią, pagal bankinius rodiklius gerą banką. Kodėl teismas nepatraukia ,bendra atsakove. Jeigu neklystu, ar ne tą pačią savaitę, kai buvo ŠRATC pervesti pinigai į "Snoro" banką, jis buvo uždarytas, taip daugelis verslininkų prarado ten turėtose sąskaitose lėšas.
Šrac2    Tre, 2020-05-06 / 00:14
Yra Bartulio sapalionė. Savartynas Šiaulių, ŠRATC yra apskrities savivaldybių darinys. Kas tas dujas gamino tas turi ir atsakyti, t.y. Šiaulių savivaldybė.
Vantuzas    Tre, 2020-05-06 / 08:23
Gera aeracija ir šiluma skatina puvimą, jo metu išsiskiria mažiau tarpinių skilimo produktų; deguonies stoka ir žema temperatūra puvimą slopina. 
miestietis    Tre, 2020-05-06 / 09:29
turėjau ir aš vieną "kontaktą" su tuo direktoriumi - įspūdis liko nekoks. Išklausiau monologą, nors atėjau diskusijai. Feee...
miestietis    Tre, 2020-05-06 / 09:55

In reply to by miestietis

Ko tam direktoriui reikia turėti su tavimi "kontaktą", jei pasakyti neturėjai ką ir dar turbūt buvai zanūda, ką patvirtina tas faktas, kad negali susigalvoti savo originalų komentatoriaus vardą ir tau reikia savintis kito. Pradėk taisytis nuo mažų dalykų ir gal kada nors pavyks tau turėti "kontaktą".
miestietis    Tre, 2020-05-06 / 11:13

In reply to by miestietis

Save matyti nėra jau taip blogai, jei savikritikos tikslu, bet tamstai matyti savęs neduota, nes lipi kitiems ant galvos ir nesidairai. Susivok, jei toks esi kitus girdintis.
ramus    Tre, 2020-05-06 / 10:34
O čia "stiprus vadovas" tai tas, kuris - 6 milijonus kišenėje nešiojasi, ar "savas" direktorius ir jau iškart stipriu patampa? ))
miestietis    Tre, 2020-05-06 / 10:41
"Ankstesniais Ūkio ministerijos skaičiavimais, "Williams" 1999-ųjų iki 2002-ųjų valdymo laikotarpiu "Mažeikių nafta" patyrė 750 mln. litų nuostolių."
kir-Za    Tre, 2020-05-06 / 10:53
A geologas- konsultantas bet buvo? Ar tik diletantai- demagogai tipa " miestietis- klerkas?"
Prisipażink bartuli..    Tre, 2020-05-06 / 14:33
Nu ne koks kvapas eina iš taves.. nu nekoks.., kai bylos baigiasi senaties terminu..vo taip..!!!!!
virgis    Tre, 2020-05-06 / 15:01
Atsakomybę dėl padarytos žalos privalo prisiimti dalininkai, tai yra tuomet dirbę merai.Nes tik su dalininkų sutikimu direktorė galėjo vykdyti investicijas, organizuoti konkursus.Tad mielėsiems merams prokuratūra privalo taikyti baudžiamaja atsokomybę ir iš jų išieškoti pinigus žalos atlyginimui.Atsakomybė negali buti kolektyvine ir atsakyti turi asmeniškai kiekvienas meras.
Nu    Ket, 2020-05-07 / 19:21
kad dar ir Šiaulių ,,išmanioji" valdžia, būtų išmintinga, tokių nesąmonių nedaleistų, ir procesus griežtai kontroliuotų. Dabar gi, žmonių pinigėliai vėjais ;(

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.

Susijusios naujienos