Milijoninės ŠRATC skolos grasina bankrotu

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės asdministracijos direktorius Antanas Bartulis spaudos konferencijoje informavo apie grėsmę ŠRATC prarasti 4 milijonus eurų.
Šiaulių regiono atliekų centrą pasivijo praeities šešėliai. Praėjusią savaitę pranešėme, kad ŠRATC pralaimėjo teismą ir turės sumokėti 1,8 milijono eurų vienam ieškovui. Anot miesto valdžios, dėl to situacija yra sudėtinga. Šį pirmadienį paaiškėjo, kad iš tiesų to sudėtingumo yra kelis kartus daugiau. Valstybė reikalauja iš ŠRATC sugrąžinti apie 4 milijonus eurų už neįvykdytą projektą.

Dar 4 milijonų eurų ieškinys

ŠRATC balandį pralaimėjo apeliacinį teismą, kuris restruktūrizuojamai UAB „Energijos parkas“ priteisė iš atliekų tvarkymo centro 1,8 milijono eurų už tai, kad pardavė įmonei Kairių sąvartyno dujų daugiau, nei jų buvo iš tikrųjų.

Pirmadienį spaudos konferencijoje Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis užsiminė apie dar vieną centro finansinį skaudulį.

2010 metų paskutinėmis dienomis Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras, tuo metu vadovaujamas direktoriaus Raimundo Jakučio, iš valstybės gavo beveik 50 milijonų litų projekto „Šiaulių regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra“ įgyvendinimui. Už šias lėšas Aukštrakiuose buvo planuota statyti atliekų perdirbimo gamyklą.

A. Bartulis priminė, kad 2010 metų gruodžio 30 buvo pasirašyta sutartis su Aplinkos projektų valdymo agentūra ir ŠRATC pervesta per 14 milijonų litų avanso minėtam projektui įgyvendinti.

Jau 2011 metų vasarą agentūra pradėjo įtikinėti Aplinkos ministeriją, kad ŠRATC netinkamu tempu vykdo projektą. Prasidėjo įvairūs patikrinimai. 2011 metų lapkritį sutartis buvo nutraukta. Tačiau avansiniai valstybės pinigai gulėjo liūdnai žlugusio banko „Snoras“ sąskaitoje ir pražuvo kartu su banku. ŠRATC nebeturėjo galimybės jų grąžinti.

„Agentūra užėmė poziciją, kad jei nebegalima paimti iš banko, grąžinkite savais pinigais. ŠRATC atkreipė dėmesį, kad jei kokie vėlavimai ir buvo, tai įvertinus, kokia to projekto svarba regionui, skubotas jo nutraukimas prasilenkia su logika“, – sakė Administracijos vadovas.

Jis stebėjosi, kad viešojo administravimu subjektui užkrauta 4 milijonų eurų našta, kurios pajamos apibrėžtos tam tikromis rinkliavomis, todėl „susitvarkyti su 4 milijonų problema tikrai yra reikalų“.

ŠRATC bando apsiginti. Ginčijamas agentūros inicijuotas aplinkos ministro įsakymas, kuriuo nutraukta sutartis. Jei nepavyks per teismus apsiginti, Turto valdymo bankas, vykdydamas jau įsiteisėjusį teismo sprendimą, pareikalaus pinigų.

1,8 milijono + 4 milijonai – ar ŠRATC gresia bankrotas? A. Bartulis mano, kad vienas iš variantų yra toks. Jam pritaria ir Šiaulių meras Artūras Visockas.

„Tai viena iš galimybių, bet tikriausiai to nebus, nes tada kiltų klausimas, kur dėti atliekas. Jei ir bus bankrotas, tai jis bus daromas dėl kokių nors priežasčių, įkuriant kitą „ŠRATC 2“. Jei susidėtų ir 4 milijonai, ir 1,8 milijono, pagal įstatymus, reikia skelbti bankrotą. Šita situacija potencialiai artėja. Kaip iš jos reikės išsisukti, akivaizdu nėra paprasta, todėl reikia ieškoti stipraus vadovo“, – komentavo meras.

Nuo bankroto gelbės stiprus vadovas?

ŠRATC – regioninė įmonė, kurios steigėjos yra 7 apskrities savivaldybės. Iš ŠRATC prieš kiek daugiau nei mėnesį savo pačios prašymu pasitraukė buvusi vadovė Jolita Šalkauskienė. Ji centro direktore buvo patvirtina 2014 metų rudenį, o prieš tai dar kurį laiką šias pareigas ėjo laikinai.

Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis informavo, kad parengė naujo vadovo konkurso sąlygas ir jas praėjusią savaitę pristatė ŠRATC dalininkų posėdyje. Kadangi situacija centre sudėtinga, miesto vadovai įsitikinę, kad būtina surasti stiprų vadovą. Tačiau, anot A. Bartulio, 5 iš 7 dalininkų parengtų aukštus reikalavimus naujam vadovui keliančių sąlygų išsigando ir joms nepritarė.

Susijusios naujienos