Saulės mieste kuriami unikalūs saulės moduliai

Saulės mieste kuriami unikalūs saulės moduliai

Sau­lės mies­te ku­ria­mi uni­ka­lūs sau­lės mo­du­liai

Ma­žiau nei dve­jus me­tus Šiau­liuo­se gy­vuo­jan­ti įmo­nė „Aro­ka“ ir jos pre­ki­nis ženk­las „In­tel­li­gent So­lar“ ge­ro­kai per­žen­gė Šiau­lių ri­bas – nuo Jun­gti­nių Ame­ri­kos Vals­ti­jų iki Jung­ti­nės Ka­ra­lys­tės, nuo Švei­ca­ri­jos iki Sau­do Ara­bi­jos. Bend­ro­vė ga­mi­na ne­stan­dar­ti­nes sau­lės mo­du­lių sis­te­mas, ku­rios in­teg­ruo­ja­mos į pa­sta­tų fa­sa­dus ir sto­gus.

Lo­re­ta KLIC­NER

loreta@skrastas.lt

Pa­si­rin­ki­mas – ni­ši­nis ga­mi­nys

„In­tel­li­gent So­lar“ sau­lės mo­du­lių ga­my­bos va­do­vas And­rius Ston­kus, ro­dy­da­mas ga­my­bos li­ni­ją, šyp­so­jo­si: „Pra­džia at­ro­dė kaip avan­tiū­ra, nes šis vers­las – la­bai bran­gus.“

Po stu­di­jų Vil­niaus uni­ver­si­te­te jis dir­bo at­vi­ros priei­gos la­bo­ra­to­ri­jo­je, ku­ri tes­tuo­ja ki­tų ga­min­to­jų ga­mi­nius, at­lie­ka moks­li­nius ty­ri­mus. Pa­ju­tęs no­rą dirb­ti sau, And­rius su­si­ra­do par­tne­rį ir ėmė ieš­ko­ti įran­gos sau­lės mo­du­lių ga­my­bai.

Ką tik su­si­kū­ru­siai įmo­nei paieš­kos bu­vo ne­leng­vos: rei­kė­jo daug lė­šų ir pa­stan­gų įren­gi­nius įsi­gy­ti, juos par­ga­ben­ti. Įran­gą te­ko pri­tai­ky­ti įmo­nės po­rei­kiams – su­kur­ti sa­vą ga­my­bos li­ni­ją. Šian­dien jo­je gims­ta ne­stan­dar­ti­nių dy­džių sau­lės mo­du­liai: nuo ma­žiau­sios ce­lės iki mak­si­ma­laus – 3,8x2,4 met­ro.

Dau­ge­liui sau­lės ener­gi­jos jė­gai­nės aso­ci­juo­ja­si su to­mis, ku­rias ma­to­me ant sto­gų ar iš­dė­lio­tas lau­kuo­se. „In­tel­li­gent so­lar“ veik­los kryp­tis – į pa­sta­tus tie­sio­giai in­teg­ruo­ja­mos sau­lės mo­du­lių sis­te­mos. Sau­lės mo­du­liai tam­pa sto­go ar fa­sa­do da­li­mi, lan­gais.

„Mes ga­mi­na­me ni­ši­nį pro­duk­tą, – sa­ko A. Ston­kus. – Sie­kia­me, kad už­sa­ko­vas gau­tų ne tik ko­ky­biš­ką, bet ir la­bai es­te­tiš­ką pro­duk­tą. Mes spe­cia­liai pa­sle­pia­me sau­lės ele­men­tų jun­gia­muo­sius kon­tak­tus, kad mo­du­lis tap­tų vien­ti­sos spal­vos, ne­dar­ky­tų pa­sta­to. Pa­vyz­džiui, Ker­na­vės re­gio­ni­nia­me par­ke mū­sų ga­mi­niai ti­ko bū­tent to­dėl, kad jie su­de­ri­na­mi su griež­tais kul­tū­ros pa­vel­do rei­ka­la­vi­mais.“

Ga­my­bos va­do­vas sa­ko, kad kon­ku­ruo­ti stan­dar­ti­nių ga­mi­nių rin­ko­je, ypač su Ki­ni­jos ga­min­to­jais, bū­tų la­bai sun­ku, to­dėl ga­mi­na ni­ši­nius ga­mi­nius, orien­tuo­tus į in­di­vi­dua­lų po­rei­kį.

Pag­rin­di­niai už­sa­ko­vai – už­sie­nio rin­ko­se

A. Ston­kus ro­do pa­reng­tą pre­zen­ta­ci­ją apie „In­tel­li­gent So­lar“. Vie­no­je iš skaid­rių – dan­go­rai­žis „Ei­leen hou­se“ Lon­do­ne. Šiam pa­sta­tui šiau­lie­čiai ga­mi­no sau­lės mo­du­lius, in­teg­ruo­tus į stik­li­nį fa­sa­dą.

Pa­reng­tas pa­siū­ly­mas King Fai­sal uni­ver­si­te­to pa­sta­tui Sau­do Ara­bi­jo­je. Ten sau­lės mo­du­liai bū­tų in­teg­ruo­ja­mi į ku­po­lo for­mos sto­gą, ku­ris den­gia uni­ver­si­te­to mies­te­lį. Šiau­lie­čiai dar pa­siū­lė bal­tus in­teg­ruo­ja­mus mo­du­lius Ira­no cent­ri­nio ban­ko pa­sta­tui.

Tą die­ną, kai lan­kė­mės įmo­nė­je, ant „In­tel­li­gent so­lar“ ga­my­bos li­ni­jos bu­vo ga­mi­na­mi sau­lės mo­du­liai, ku­riuos už­sa­ko­vai Jung­ti­nė­se Ame­ri­kos Vals­ti­jo­se in­teg­ruos į elekt­ros stul­pus – die­ną įdar­bins sau­lę, o va­ka­re ir nak­tį ati­duos jos ener­gi­ją ap­švies­ti te­ri­to­ri­ją.

Sau­lės mo­du­lių ga­min­to­jai pa­ga­mi­na ir eks­pe­ri­men­ti­nių eg­zemp­lio­rių – pa­vyz­džiui, in­teg­ra­vo sau­lės ele­men­tus į bend­ro­vės „Bo­de­sa“ ga­mi­na­mus lan­gus su stik­lo pa­ke­tais. A. Ston­kus džiau­gia­si, kad dvi Šiau­liuo­se vei­kian­čios įmo­nės ku­ria bend­rą pro­duk­tą. Gal­būt jis taps atei­ties ga­mi­niu.

Ener­gi­jos šal­ti­nis il­gam

Sau­lės mo­du­liai ga­li bū­ti juo­di, be­spal­viai, bal­ti, spal­vo­ti, ma­ti­niai ar­ba bliz­gūs, da­žy­ti, deng­ti spe­cia­lia plė­ve­le.

„Ga­mi­na­mi pro­duk­tai pri­va­lo tar­nau­ti 20–30 me­tų, to­dėl svar­bu įver­tin­ti vi­sas ap­lin­ky­bes – ir ga­my­bos me­tu, ir re­zul­ta­tą bū­si­ma­me ob­jek­te: še­šė­lia­vi­mą, op­ti­nius nuo­sto­lius ir pa­na­šius niuan­sus, – sa­ko A. Ston­kus. – Vi­sa sau­lės ener­ge­ti­ka da­bar vys­to­si pa­sta­tų in­teg­ra­ci­jos link. Moks­li­nin­kai, pra­mo­ni­nin­kai ieš­ko išei­čių, kaip in­teg­ruo­ti sau­lės ele­men­tus į pa­sta­tus, su ar­chi­tek­tais ieš­ko es­te­ti­nių ir pra­kti­nių spren­di­mų.“

„In­tel­li­gent So­lar“ dir­ba ne tik su di­de­lių pa­sta­tų fa­sa­dais, bet ir su in­di­vi­dua­lių na­mų pro­jek­tais. Ga­my­bos va­do­vas sa­ko, kad in­teg­ruo­ta 5 ki­lo­va­tų jė­gai­nė šiuo­lai­ki­niam na­mui kai­nuo­ja apie 7 tūks­tan­čius eu­rų. Ar tai daug?

„Dėl jė­gai­nės nau­jai sta­to­mo na­mo są­ma­ta pa­di­dė­tų apie 10 pro­cen­tų, bet tu­rė­tum ir ku­rą – pa­sta­tui šil­dy­ti, vė­di­nti, ir elekt­rą. 20–30-­čiai me­tų! Ir po 30 me­tų ne­reiš­kia, kad jė­gai­nė ne­veiks, tik jos ga­lia bus su­ma­žė­ju­si, gal 20-30 pro­cen­tų?“

A. Ston­kus trum­pai paaiš­ki­no jė­gai­nės mo­de­lį ir jos vei­ki­mo prin­ci­pą.

„Sau­lės mo­du­liai jun­gia­mi į ma­sy­vus, nuo­sek­liai, tar­si ka­lė­di­nė gir­lian­da. Na­mo vi­du­je yra elekt­ros kei­tik­lis, elekt­ri­nė dė­žė, ku­ri pa­ruo­šia elekt­ros ener­gi­ją, kad ji ati­tik­tų tink­lo rei­ka­la­vi­mus. Tai, ką su­var­to­ji vi­du­je, su­var­to­ji, o ko ne­su­var­to­ji, ati­duo­di į tink­lus. Kai rei­kia, pa­vyz­džiui, žie­mą, pa­sii­mi. Elekt­ros skai­tik­lis vei­kia į abi pu­ses.“

Klau­sian­tiems, ar tai bran­gu, ga­my­bos va­do­vas tu­ri ki­tą klau­si­mą: o per kiek me­tų at­si­pirks ši­fe­ris ar ki­ta įpras­ta sto­go dan­ga?

At­si­nau­ji­nan­čios ener­ge­ti­kos po­rei­kį ska­ti­na ir be­si­kei­čian­tys rei­ka­la­vi­mai nau­jų pa­sta­tų sta­ty­bai.

Lie­tu­vo­je nuo 2018 me­tų sau­sio 1 die­nos bus tai­ko­mi A+ kla­sės ener­gi­nio nau­din­gu­mo rei­ka­la­vi­mai nau­jai sta­to­miems pa­sta­tams.

A. Ston­kaus nuo­mo­ne, da­bar al­ter­na­ty­vios ener­ge­ti­kos rin­ko­je – pro­ver­žio me­tas: „Prieš 10 me­tų tai bu­vo aukš­tų­jų tech­no­lo­gi­jų sri­tis, da­bar – kas­die­ny­bė.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Sau­lės mo­du­liai ga­li bū­ti juo­di, be­spal­viai, bal­ti, spal­vo­ti, ma­ti­niai ar­ba bliz­gūs, da­žy­ti, deng­ti spe­cia­lia plė­ve­le.

And­rius Ston­kus, „In­tel­li­gent So­lar“ ga­my­bos va­do­vas į Šiau­lius va­ži­nė­ja iš Vil­niaus. Ko­dėl įmo­nė įsi­kū­rė ne Vil­niu­je? Vie­na iš prie­žas­čių – Šiau­liuo­se pa­lan­kes­nės pa­tal­pų nuo­mos kai­nos.

Da­lis dar­bų au­to­ma­ti­zuo­ta, ro­bo­ti­zuo­ta, ta­čiau kai ku­riuo­se ga­my­bos eta­puo­se be žmo­gaus ran­kų neap­siei­na­ma. Dir­bant mak­si­ma­liu pa­jė­gu­mu pa­mai­no­je rei­kia 18–22 dar­buo­to­jų, pri­klau­so­ nuo ga­mi­nio.

Ga­my­bos li­ni­ją „In­tel­li­gent So­lar“ pri­tai­kė ne­stan­dar­ti­nių sau­lės mo­du­lių ga­my­bai.

Taip at­ro­do sau­lės mo­du­lis, in­teg­ruo­tas į pa­sta­to sto­gą.

„In­tel­li­gent So­lar“ ar­chy­vo nuo­tr.

In­teg­ruo­tos sau­lės mo­du­lių sis­te­mos ga­li bū­ti pa­sta­to sto­go ar fa­sa­do da­li­mi.